אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבר קשה להסתיר את הריקבון צילום: עוז מועלם

כבר קשה להסתיר את הריקבון

סיום העונה בליגה א' דרום היה אמור להיות חגיגת כדורגל אבל הפך לפרשה אחת גדולה של מכירת משחקים

02.05.2013, 14:52 | אוריאל דסקל
בהתאחדות לכדורגל עסוקים עכשיו בעיקר ביורו 2013, אותו טורניר כדורגל בינלאומי שעבדו כל כך קשה כדי להביא למגרשים בישראל. האנרגיות מופנות בעיקר לשם אבל בשורשי הכדורגל הישראלי – כבר אי אפשר להסתיר את הריקבון.

הסיפור הוא כזה. בליגה א' דרום ישחקו מחר הפועל קטמון ירושלים נגד אורתודוכסים לוד ומכבי קביליו יפו נגד מכבי כפר יונה. לקטמון ויפו מספר זהה של נקודות והפרש שערים זהה. קטמון צריכה לנצח בכמה שיותר את לוד וכך גם יפו את כפר יונה. מי שתנצח ביותר שערים תעלה לליגה הלאומית.

זה הסיפור. על פניו הוא היה יכול להיות מאוד חיובי לכדורגל הישראלי כי גם הפועל קטמון ירושלים וגם מכבי קביליו יפו – הן קבוצות אוהדים ושתיהן תחרותיות מאוד בליגה הלפני המקצוענית בישראל.

אבל בשטח הסיפור הזה רחוק מלהיות אידיאלי.

קראו עוד בכלכליסט

אוהדי הפועל קטמון. מביאים בשבועות האחרונים יותר קהל מבית"ר ירושלים, צילום: יובל חן אוהדי הפועל קטמון. מביאים בשבועות האחרונים יותר קהל מבית"ר ירושלים | צילום: יובל חן אוהדי הפועל קטמון. מביאים בשבועות האחרונים יותר קהל מבית"ר ירושלים, צילום: יובל חן

אורתודוכסים לוד במקום האחרון בליגה א' דרום ובטוח יורדים לליגה ב'. לא מפתיע. השחקנים של הקבוצה לא ממש מתאמנים בחודשים האחרונים – ובמשחקים שעלו ספגו תבוסות אדירות. חלק מהשחקנים מדברים על זה שהם בחוף הים ומשחקים במטקות כבר חודש שלם. הם לא מקבלים משכורות כבר זמן רב ורובם ככולם יעזבו את הקבוצה בתום העונה. ספק גם אם היא תתקיים אחרי מחר.

הפחד הגדול של אוהדי הפועל קטמון הוא ששחקני לוד לא יגיעו למגרש מחר – מה שיגרום לניצחון טכני של 0-3 בלבד – מה שיאפשר ליפו לדעת בדיוק כמה היא צריכה לכבוש נגד כפר יונה, שאגב, גם כן נלחמת על חיה בליגה א' דרום.

הסיפור מסתבך בגלל שמועות חזקות שרצות בכלי התקשורת שעוסקים בליגות הנמוכות. על פיהן מופעלים לחצים כבדים על שחקני לוד לא להופיע בטדי מחר למשחק מול קטמון. היה גם דיווח כי חלקם קיבלו הצעות לטוס לתאילנד, על חשבון "נדבנים", בזמן המשחק. אפשר לאשש בצורה חלקית שאכן רוב שחקני לוד לא ממש מעוניינים להופיע למשחק מול קטמון.

בעקבות השמועות לקראת המשחקים – שאגב ישודרו בערוץ הספורט וישפטו אותם שופטים בכירים – אורי שילה, מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל, הוציא מכתב למונייר סלים-סוסו, הבעלים של אורתודוכסים לוד, בו הוא דורש ממנו להופיע למשחק וש"לאור גל השמועות בכלי התקשורת השונים ובהמשך – יש להדגיש שקבוצתכם מחויבת להגיע למשחק". שילה מאיים גם על השחקים בהרחקה מכל פעילות כדורגל לצמיתות. מבחינה ציבורית ההתאחדות עשתה את שלה. בערך.

מה שככל הנראה יקרה גם זה שהמשטרה תחקור את לוד ואת ההצעות ששחקניה קיבלו אם אכן לא יופיע למשחק מול קטמון.

המשטרה, אגב, צריכה לטפל בעניינים האלה בשיא הרצינות – כי הימורים לא חוקיים הם צינור הכנסות לא קטן עבור משפחות פשע,שהכסף שלהן גם כן משפיע על קבוצות בליגות הנמוכות.

החשדות הללו מתערבבים בכמה אירועים מאוד מוזרים שקרו במחזורים האחרונים של הליגה. משער ניצחון של מכבי יפו בדקה ה-102 (למרות שהשופט הוסיף רק 6 דקות תוספת זמן) ועד פנדל הזוי שניתן נגד הפועל קטמון בדקה ה-86 נגד הפועל אילת (אתם יכולים לראות בוידאו כאן).

לכל זה נוספים גם דפוסי הימורים מאוד מוזרים באתרי הימורים מחו"ל (שאגב, עוקבים אחרי המשחקים הללו יותר מרוב האתרים הישראלים שעוסקים בספורט) וגם כל מיני סצנות של מנהלי קבוצות בליגות הנמוכות אשר צועקים על שחקני קבוצה אחרת בגלל שהם לא נתנו לקבוצה שלהם לנצח למרות שכבר גמרו את העונה.

המצב בליגות הנמוכות כל כך רקוב, שכל משחק נחשד כמכור וכל החלטה גרועה של השופט הופכת לקונספירציה.

וככה, במקום שתהיה חגיגה של כדורגל חובבני בליגות הנמוכות בישראל – כדורגל "חובבני" עם קבוצות בעלות תקציבים לא רעים בכלל, קבוצות שמביאות לא מעט קהל (קטמון מביאה בחודשים האחרונים יותר קהל למגרשים מאשר בית"ר ירושלים) – מתקבלת תמונה עכורה במיוחד. מדכאת נורא.

מה ההתאחדות יכולה לעשות? לעשות טיפול שורש אמיתי בבעיית מכירת המשחקים בליגות הנמוכות - פרויקט לטווח הארוך עם המשטרה והקהילה. אבל זה לא משהו שמטריד אותה כעת. יש יורו על הראש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות