אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלמה אליהו יגייס חוב של מיליארד שקל למימון רכישת מגדל צילום: עמית שעל

שלמה אליהו יגייס חוב של מיליארד שקל למימון רכישת מגדל

כדי להחזיר את החוב תלויה אליהו ביטוח במשיכת דיבידנדים ממגדל. לא ברור אם הגיוס ישפיע על דירוג מגדל

02.05.2013, 16:27 | רחלי בינדמן

אליהו ביטוח, החברה דרכה שולט שלמה אליהו בחברת הביטוח מגדל, תצא לגיוס של עד מיליארד שקל באג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהנפקת אג"ח סחיר ראשונה לחברה, ככל הנראה במטרה לסייע לאליהו לממן את רכישת השליטה במגדל מידי ענקית הביטוח האיטלקית ג'נרלי.

שלמה אליהו, צילום: עמית שעל שלמה אליהו | צילום: עמית שעל שלמה אליהו, צילום: עמית שעל

אגרות החוב של אליהו זכו לדירוג של Aa2 עם אופק יציג מחברת דירוג האשראי מידרוג. תמורת גיוס החוב, כך הובהר בדו"ח מידרוג, מיועדות למחזור חוב.

הדירוג ניתן בכפוף להצהרת החברה כי לאורך כל תקופת האג"ח החברה תשמור על יתרות נזילות בסכום שלא יפחת מ-150% מתשלום הקרן והריבית לשנה הקרובה לטובת מחזיקי האג"ח, ללא זכות קיזוז.

באוקטובר 2012 רכש אליהו דרך אליהו ביטוח 69% ממניות חברת מגדל תמורת 3.55 מיליארד שקל. בינואר 2013 הושלמה מכירת פעילות מגזר ביטוח החיים של אליהו להראל והחל משנת 2013 כל פוליסות הביטוח החדשות בביטוח הכללי נקלטו אצל מגדל. כלומר לאליהו ביטוח כבר אין פעילות ביטוחית. עם זאת לחברה החזקות בחברות נוספות ובהן אליהו נכסים בע"מ המחזיקה בנכס מקרקעין - בית אליהו ברחוב אבן גבירול בת"א ובחברת נאת ניהול אחזקות ותפעול הנותנת שירותי אחזקה לבית אליהו. מגדל היא האחזקה המרכזית של החברה ומהווה כ-60% מסך המאזן של החברה.

ניתן להניח כי כדי להחזיר את החוב למחזיקי האג"ח אליהו תלויה בעצם במשיכת דיבידנדים מחברת הביטוח מגדל. באחרונה חילקה מגדל דיבידנד בגובה של 200 מיליון שקל. יש לצפות אם כן כי מגדל תמשיך לחלק דיבידנדים כדי לסייע לחברת האם לשרת את החוב. לא ברור אם הדבר ישפיע על הדירוג המושלם לו זכו כתבי ההתחייבות של חברת הביטוח מגדל AAA על ידי חברת מידרוג.

מגדל נוהגת לחלק מחצית מהרווח השנתי הכולל שלה כדיבידנד לבעלי מניותיה אם כי אין מדיניות רשמית בנושא. במצב של שינוי לרעה בשוקי ההון בהם תלויים עיקר רווחיה של מגדל - היא עלולה להיתקל בקשיים לייצר רווחים, מה שעלול להשפיע על יכולת חלוקת הדיבידנד שלה לשרת את החוב של חברת האם. עם זאת, למגדל עודפי הון גבוהים מאד הניתנים לחלוקה כדיבידנד לאור רזרבות שנצברו משנים קודמות. יתרת הרווח הראוי לחלוקה כדיבידנד של מגדל עומד על 4 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות