אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל במטבע המקומי צילום: חיים צח

חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל במטבע המקומי

עומד עתה על A פלוס, בדומה לדירוג האשראי במט"ח שאושרר על ידי סוכנות הדירוג; שר האוצר לפיד אמר כי "הורדת הדירוג לעת הזו לא מפתיעה. זוהי תגובה מאוחרת למצב שאותו אנו מנסים לתקן"

02.05.2013, 20:23 | אמנון אטד

חברת דירוג האשראי הגדולה בעולם S&P  הורידה היום (ה') את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי והשוותה אותו לדירוג האשראי במט"ח, ברמה "A+". במקביל אשררה החברה את דירוג האשראי של ישראל במט"ח. תחזית הדירוג, המעידה על כוונת חברת הדירוג בעתיד, נותרה יציבה.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שפרסמה, מציינת חברת הדירוג כי הורדת הדירוג במטבע מקומי נובעת מהידרדרות בביצועים הפיסקליים הנמוכים מהערכותיהם, העומדים בניגוד לנתונים חזקים אחרים במשק כגון: מדיניות מוניטרית גמישה וחשבונות חיצוניים חזקים. לטענת S&P, על פי המתודולוגיה של הדירוג לא ניתן לשמור על פער בין הדירוג במטבע מקומי לדירוג במטבע זר במידה שהמדיניות הפיסקאלית מהווה מגבלה משמעותית על דירוג האשראי. על אשרור הדירוג במט"ח, כותבת החברה כי הוא מצביע על הכלכלה המגוונת ועל ההשפעה של גילויי הגז על החשבונות הלאומיים.

יאיר לפיד וסטנלי פישר יאיר לפיד וסטנלי פישר יאיר לפיד וסטנלי פישר

בתגובה להחלטת חברת הדירוג, אמר שר האוצר, יאיר לפיד כי "הורדת הדירוג לעת הזו לא מפתיעה. זוהי תגובה מאוחרת למצב שאותו אנו מנסים לתקן כעת. צריך להסתכל בראי ולומר ביושר: 2013 ו-2014 הן שנתיים שבהן נסגור את האוברדראפט, ותוך כדי התיקון נתחיל להמריא. אנו משנים עכשיו את סדר העדיפויות, האדם העובד יעמוד במרכז, יוקר המחיה יירד. רק כך יוכל המשק לצמוח ולהמשיך לשמור על מעמדו. אנו נוקטים כעת בצעדים אחראים וכל עוד אני שר האוצר המדיניות האחראית הזו תישמר". לפיד הוסיף, כי נגיד בנק ישראל סטנלי פישר תומך במדיניות האוצר ליעד גרעון של 3% ב-2014. 

עוד מציינת חברת S&P כי תחזית הדירוג היציבה מייצגת את הקונצנזוס הפוליטי שקיים לגבי צמצום החוב הציבורי של ישראל מול המצב התקציבי הנוכחי. התחזית היציבה מצביעה על כך שב-S&P מאמינים ביכולת הממשלה להתמודד עם הגרעון באופן שיתאים למדינה ברמת דירוג של "A+". לטענתם, הממשלה החדשה צפויה להעביר בקיץ הקרוב תקציב דו שנתי לשנים 2013-2014 אשר יכיל בתוכו קיצוצים והעלאות מיסים הצפויים לצמצם את הגרעון החזוי. יחד עם זאת, מכיוון שהצעדים יבוצעו במהלך שנת 2013 ההשפעה שלהם תהיה חלקית בלבד ולכן הצפי בהעדר שינויי מדיניות הוא לגרעון גבוה יותר מזה של שנת 2012. לדעת החברה יחס חוב תוצר ימשיך בממוצע לרדת במהלך השנים הקרובות (2013-2016).

ביחס לצמיחה בישראל, מציינים ב-S&P כי הצפי היינו לצמיחה של 3.5% בטווח הבינוני וירידה בצמיחה של התוצר לנפש לרמה של כ- 1.6% בטווח הארוך. יחד עם זאת הצמיחה עלולה להיפגע בשל היחלשות הייצוא הנובעת מהאטה במדינות היעד, בעיקר באירופה, ומהייסוף בשער השקל. ההחלטה להקים קרן הון ריבונית שאליה ינותבו חלק מהכנסות הגז, תמתן את סיכון הייסוף. סיכון נוסף לכלכלת ישראל הינו המשך העלייה במחירי הדיור במחצית השנייה של שנת 2012. בהקשר זה מציינים ב- S&P כי הם מאמינים שהצעדים של בנק ישראל מנובמבר 2012 ימנעו יצירת בועה בשוק הדיור. S&P מציינים כי מצב החשבונות החיצוניים של המדינה נותר איתן וצופים עודף בחשבון השוטף של כ- 0.9% תוצר בשנת 2013.

גיוסי ההון של ממשלת ישראל מושפעים מעט מאוד מדירוגי האשראי של חברות הדירוג הבינלאומיות. הסיבה לכך היא שהביקושים להנפקות הממשלתיות בשוק ההון המקומי אינם תלויים כלל בחברות הדירוג הזרות. גם הדירוג במטבע חוץ, שהוא למעשה הדירוג האמיתי והמקובל של כל מדינה, לא משפיע למעשה על ההנפקות הממשלתיות, כי הממשלה כמעט ואינה פעילה בשוקי ההון בחו"ל.

מוקדם יותר היום סוכנות הדירוג פיץ' בתגובה ראשונה לכוונתו של יאיר לפיד להעלות את יעד הגירעון. "יעד גירעון רחב מדי יקשה על היכולת להפחית את היחס חוב-תוצר", כך אמר פול גמבל מסוכנות הדירוג פיץ' העולמית. לדבריו, העלאת יעד הגירעון לפי תוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד, הינה "מעבר לטווח אותו צפינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות