אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדו"ח השנתי של מינהל הכנסות המדינה: נתונים שלא כדאי לפרסם לפני בחירות צילום: אוראל כהן

הדו"ח השנתי של מינהל הכנסות המדינה: נתונים שלא כדאי לפרסם לפני בחירות

הדו"ח והנתונים החשובים שמופיעים בו אינם של משרד האוצר. הם של הציבור. את ההבדל הזה התקשו להבין באוצר, אולי בשל שיכרון הכוח

05.05.2013, 07:34 | שאול אמסטרדמסקי
באפריל 2012 פנה "כלכליסט" למשרד האוצר בשאלה מתי עתיד להתפרסם הדו"ח השנתי של מינהל הכנסות המדינה. הדו"ח הזה, על שלל פרקיו, הוא המקור היחיד לסדרה ארוכה של נתונים שמציירים יחד תמונה של החברה הישראלית: מה פערי ההכנסות בין מי שיש להם לבין מי שאין להם, איזה נתח מהעוגה מקבל המאיון העליון, ומה השתנה בדברים האלה לאורך השנים. מלבד זה, הדו"ח מפרט גם את הטבות המס שמקבלות החברות הגדולות במשק, נותן אומדן של כלל הטבות המס והפטורים ממס שהמדינה מחלקת, עורך השוואות בינלאומיות בין משפחות בישראל לבין משפחות אחרות, מאפשר לדעת אם אנחנו משלמים יותר מסים ישירים מעקיפים ועוד נתונים רבים אחרים.

באפריל 2012 תשובת האוצר היתה שהדו"ח יתפרסם באוקטובר. אלא שאוקטובר הגיע, ולא קרה דבר. בתגובה לפנייה נוספת, באוצר מסרו כי פרסום הדו"ח מתעכב בכמה שבועות מטעמים טכניים. בסוף נובמבר, בעקבות מפגש מקרי עם הממונה על הכנסות המדינה וראש חטיבת המחקר באוצר ד"ר מיכאל שראל, התברר כי פרסום הדו"ח מתעכב עד לאחר הבחירות. למה? שוב צצו להם הנימוקים הטכניים, כמה נוח.

שטייניץ ולפיד. משרד האוצר חייב לפרסם את הנתונים, צילום: אלכס קולומויסקי שטייניץ ולפיד. משרד האוצר חייב לפרסם את הנתונים | צילום: אלכס קולומויסקי שטייניץ ולפיד. משרד האוצר חייב לפרסם את הנתונים, צילום: אלכס קולומויסקי

והנה, כבר מאי 2013, ודו"ח אין. בעקבות בדיקה מקיפה שערך "כלכליסט" מתברר כי למרות התגובות הקודמות של משרד האוצר, חלקים נרחבים מהדו"ח כבר מוכנים זה חצי שנה לפחות. כל צמרת האוצר הקודמת - תחת שטייניץ - ראתה אותם, והם רק מחכים להתפרסם. אלא שלהנהלת האוצר הקודמת לא היה נוח בזמן בחירות לפרסם נתונים כאלה. כעת, משהתחלף השר והתחלפה ההנהלה - וכפי שהשר החדש יאיר לפיד העיד בעצמו בוועדת הכספים ביום חמישי האחרון בעקבות פנייה של ח"כ סתיו שפיר בנושא, הדו"ח צפוי להתפרסם ממש בימים הקרובים.

הדו"ח והנתונים החשובים שמופיעים בו אינם של משרד האוצר. הם של הציבור. את ההבדל הזה התקשו להבין באוצר, אולי בשל שיכרון הכוח. את הנתונים האלה שר האוצר, שהכריז כי הוא דוגל בשקיפות, מוכרח לפרסם ולהעמיד לרשות הציבור. הפרק שנחשף כאן לראשונה הוא רק אחד מתוך רבים. זה הזמן לפרסם את כל היתר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות