אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירוג BDI: חברת החשמל - המקום שהכי טוב לעבוד בו צילום: בן אברהם במחנה

דירוג BDI: חברת החשמל - המקום שהכי טוב לעבוד בו

חברת החשמל הדיחה את אינטל, שירדה למקום השני ונחשבה למקום הטוב ביותר לעבוד בו בחמש השנים הקודמות. במקום השלישי דורג בנק לאומי

05.05.2013, 11:53 | הדר קנה
חברת החשמל הוא המקום שהכי טוב לעבוד בו, כך עולה מדירוג החברות של חברת BdiCoface ומתפרסם זו השנה השמינית ברציפות. בכך הדיחה חברת החשמל את אינטל שתפסה את המקום הראשון בדירוג בחמש השנים הקודמות וירדה כעת אל המקום השני.

קראו עוד בכלכליסט

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-BdiCoface הסבירה ל"כלכליסט" כי נתון זה משקף שינוי תפיסה אצל העובדים בישראל וגם בעולם: "הנתון שראינו מסמן שינוי בתפיסת חיים ולא משתייך לגיל מסוים, מגדר או מגזר. כיום 3 האלמנטים שחשובים לעובדים יוצאים מהתפיסה שמקום עבודה צריך להיות יציב, נוח, הוגן וכזה שמשאיר מספיק זמן לתחביבים משפחה וחברים. זאת בשונה מהתפיסה הקודמת שרווחה לפני מספר שנים ששמה במקום הראשון את הסיפוק והקידום האישי בעבודה".

עובד של חברת החשמל (ארכיון), צילום: בן אברהם במחנה עובד של חברת החשמל (ארכיון) | צילום: בן אברהם במחנה עובד של חברת החשמל (ארכיון), צילום: בן אברהם במחנה

עוד היא מציינת כי למרות שבתקשורת ועדי העובדים מושמצים, לעובד עצמו חשוב כי במקום עבודתו יהיה ועד חזק שישמור על זכויותיו: "ב-41% מהחברות בדירוג קיים איגוד עובדים באופן מלא וב-7% נוספים איגוד כזה נמצא בהקמה או שקיימת התארגנות חלקית. זאת, כשהדירוג של 51% מהחברות בהן קיים איגוד עובדים עלה, לעומת פחות מ-40% שדירוגן ירד. ניתן לייחס חלק מהעלייה לחשיבות הגדלה שמקנים העובדים לאיגוד חזק בתקופה הנוכחית".

במקום השלישי דורג בנק לאומי, שזינק מהמקום השמיני אשתקד. HP ישראל שומרת על מעמדה במקום הרביעי. את החמישייה הראשונה חותמת חברת טבע, שירדה 2 מקומות בדירוג. גוגל ישראל השתלבה רק במקום השישי ועלתה מקום אחד.

לצפייה בטבלת 100 המקומות הטובים ביותר לעבוד בהם - לחץ כאן

עוד ניתן לראות מהדירוג כי מעמדן של חברות הסלולר ממשיך להישחק על רקע המצוקות הפיננסיות של בעליהן, הפיטורים ושחיקת הרווחיות וכך פרטנר יורדת 12 מקומות אל המקום ה-23; סלקום צונחת 13 מקומות אל המקום ה-29 ופלאפון מאבדת 17 מקומות ויורדת למקום ה-40. בשנת 2011, סלקום ופרטנר דורגו בעשירייה הראשונה.

ינאי הסבירה ל"כלכליסט" כי הסקר נעשה בקרב עשרות אלפי מעוסקים שנשאלו על החברות בהן היו רוצים לעבוד: "זה הרבה פעמים עניין של תדמית החברה או השפעה משיחות עם חברים, או משפחה שמספרים על מקום העבודה שלהם. עם זאת הדירוג גם מורכב מעובדים של החברות עצמן. מעל ל-60 חברות נתנו את הסכמתן להשתתף בדירוג (מתוך 100). והציון לחברה הוא שכלול שאנחנו עורכים ומורכב מהשניים".

עוד נתונים העולים מהדירוג הם שבכ-1 מתוך כל 4 חברות ציבוריות המופיעות בדרוג (בדרוג 33 חברות ציבוריות, מתוך 100 חברות מדורגות), שכר המנכ"ל נאמד בפי 10 משכרו של העובד הממוצע בחברה. בשיעור זהה מתוך כלל החברות המדורגות, שכר המנכ"ל נמצא בין פי 10 לפי 20 משכרו של העובד הממוצע. בכ- 27% מהחברות המדורגות, שכר המנכ"ל גבוה בין פי 20 ל-30 משכר העובד הממוצע בחברה. בכ-18% מהחברות שכר המנכ"ל גבוה בין פי 30 ל-40 משכר העובד הממוצע; ובכ-6% מהחברות שכר המנכ"ל גבוה במעל לפי 40 מהשכר הממוצע לעובד בחברה.

בהתפלגות על פי מגזרים ניתן לראות כי חברות ההייטק תופסות נתח של 37% בדירוג, עלייה של 3% בהשוואה ל-2012 ואם אשתקד הנושא החשוב ביותר לעובדי ההייטק היה השכר, ב-2013 החשיבות הראשונה במעלה היא ליחסי עבודה ולאחר מכן השכר, הקידום מקצועי, היציבות התעסוקתית, התנאים הנלווים חוסן החברה וגמישות בשעות העבודה.

הנתח של חברות הפיננסים בדירוג עלה ל-20% מ-18%, בהובלת בנק לאומי. מצטרפים חדשים לדירוג הם בנק אוצר החייל ובנק ישראל.

אצל חברות ענף התעשייה, להן נתח של 10% מהרשימה, ניכרה נטייה לשיפור. בראש הרשימה טבע תעשיות, שירדה מקום אחד ודורגה 5 בדירוג הכולל. מכתשים אגן שיפרה את דירוגה ב-6 מקומות ודורגה במקום ה-32; מפעלי ים המלח עלתה 2 מקומות ל-34; ופריגו זינקה 20 מקומות בדירוג למקום ה-47. בזן ירדה ב-7 מקומות למקום ה-58, וחוגלה קימברלי קפצה ב-26 מקומות ומדורגת 66 ברשימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
תגובה ל-6 ו-9
פנסיונרים של הצבא יוצאים לפנסיה בגיל 45 ומקבלים מעק מכובד מאוד (שמגיע להם!!!) אל תדאג להם. בשעה טובה ומוצלחת גם הוסיפו עוד כה שקלים לחיילי הסדיר,למרות שזה לא מספיק,לפחות יש התחלה. ואצל אף אחד (אולי בשב"כ\מוסד) אין חשמל\מים\ארנונה חינם.גם אם היית גיבור ישראל. יש הקלות והטבות שאתה לא מכיר לאנשי צבא (ושוב,מגיע להם!!!) אז אל תדאג להם. לגבי 9, הרופא הזה דביל ואין דבר כזה. יש לנו ביטוחים רחבים שכוללים את האישה והילדים שאנו משלמים עליהם מכיסנו הפרטי ולא מכספי החברה ויכול להיות (לא צריך את הטיפול הזה ברוך ה') שהביטוח שלי יכסה את זה,ולא החברה!!!
מוטי , ירושלים  |  07.05.13
10.
תגובה בהמשך ל-3
אחרי שקראתי בעיון את תגובותכם,אני אשמח להגיב לכולם. ל-4 : אני מזמין אותך לבדוק המשכורות של כל ה"סגל" הנכבד שהזכרת שם,בהתחלה כולם סובלים ממשכורת נמוכה (המקצועות שהצגת),ככל שהוותק עולה,גם השכר עולה. מאיפה אתה מביא את השטויות של הרופאים והאחיות ש"סובלים" ממשכורת רעב? לידיעתך,הם הפגינו כי הם כבר עייפים מעבודה,לא כי חסר להם כסף. והאוצר סתום להם את הפה עם עוד כמה גרושים. העובדים הסוציאלים ממש מסכנים,ליבי יוצא אליהם. מורים מקבלים משכורת יפה אם תחשב את זה שהם לא עובדים כל השנה (כל החגים,חול המועד,ל"ג בעומר!!!,חופש גדול) אולי 9 חודשים בשנה הם עובדים אבל משכורת? הם מקבלים כרגיל. אוליתגיד לי "יש להם תואר בהוראה אז מגיע להם כי הם למדו" אז יש לי חדשות בשבילך,גם אני למדתי בשביל לגיע לעבודה הזאת. כבאים חיים טוב מאוד!!! אין לך בכלל מה להזכיר אותם!!! שוטרים??? תסתכל קצת בתלושי שכר שלהם אחרי שנה\העלאת דרגה... שבוע נופש עם המשפחה על חשבון משלם המיסים+כרטיס עמוס (!!!) בכסף לקניות בחנויות ביגוד ללא קשר לשי לחג שגם הוא טומן בחובו סכום נכבד. לגבי הרווחים,חברת חשמל שילמה פי 10 על סולר מאז שאספקת הגז ממצרים הופסקה על מנת שאספקת החשמל לא תופסק. האם חשבון החשמל שלך קפץ? ברור שלא! הגירעון נוצר מאי העלת חשבון החשמל. אנחנו עובדים מאוד קשה. מגיעים למקומות מסוכנים (חברון וכדו') ברכבים ממוגנים ועם ליווי של הצבא בשביל שיהיה חשמל בכל מקום!!! וחוץ מזה, יש עוד המון מקומות עם הטבות גדולות בהרבה ממה שאתה חושב שיש בחברת חשמל, היום הולך חזק באופנה ל"היכנס" בחברת חשמל כי שר האוצר החליט שאנחנו והחרדים שוחטים את המדינה,כאילו אין לנו מספיק צרות...
מוטי , ירושלים  |  07.05.13
9.
היום בקרתי עם אשתי אצל רופא מומחה להעלמת ורידים. מה ספר לי על חברת חשמל?
היום כמעט נפלתי . באתי עם אשתי לרופא .הוא הסביר את מהות הטפול ואמר שזה עולה בערך 10.000 שח. יש לאשתי גם משלים וגם בטוח בריאות פרטי שלא מוכנים לממן .זאת לא בעיית בריאות, הם טוענים. הרופא אמר לי שאם הייתי עובד חברת חשמל החברה היתה ממנת את הטפול לאשתי!!! נראה לי שהחברה האלה מגזימים קצת להתגלח על חשבוננו. חושבים שרק הם הכי אמיצים והכי עובדים קשה לכן מגיע להם הכל חינם. בעצם למה לא אם כולם פרייארים אז הם לוקחים כמה שיותר.
צבי , טבעון  |  06.05.13
8.
אינטל מקום עבודה מסוכן. נותנים לעובדים הרגשה טובה, עד הרגע שבועטים אותם החוצה
כל עוד אתה עובד באינטל, המכונה המשומנת של אינטל עובדת כדי לתת לך הרגשה טובה כדי שתהיה לך מוטיבציה לעבוד מצאת החמה עד צאת הנשמה. וזה למרות שהמשכורות באינטל נמוכות יחסית להייטק. אבל כמו שעובדים רבים למדו על בשרם, עובדים גם מפוטרים ועפים החוצה כדבר שבשגרה, בהחלטה קטנה של רגע, ולא חשוב כמה קשה הם עבדו ואיזו תפוקה גבוהה הם נתנו למקום העבודה במשך שנים. ואז אותה מכונה משומנת וכפוית טובה, עושה כל מה שניתן כדי להעיף את העובד מהר וחלק בלי לפגוע במוטיבציה של העובדים שסביבו. אינטל הם מומחים גדולים בלנצל ולזרוק עובדים מוכשרים.
מכיר מבפנים  |  06.05.13
7.
הסקר הזה לא אומר כלום
אם בנק לאומי נבחר במקום השלישי אז המצב באמת קשה. בבנק לאומי יש שני יתרונות: שעות עבודה וקביעות. מלבד זה, סיוט לעבוד שם. בירוקרטיה נוראית, האנשים שמקבלים את ההחלטות טפשים ולא יעילים, וממררים את חיי העובדים. גם השכר מגוחך. אבל לנשים צעירות עם ילדים קטנים אין ברירה, כרגע זה המצב בארץ
עובדת בנק לאומי  |  05.05.13
לכל התגובות