אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הח"כים מגיבים: "הטבות מופקרות לצד מע"מ כבד על העניים ועל מעמד הביניים" צילום: נמרוד גליקמן

הח"כים מגיבים: "הטבות מופקרות לצד מע"מ כבד על העניים ועל מעמד הביניים"

חברי הכנסת הגיבו לחשיפת "כלכליסט" אודת הטבות המס שמהן נהנות החברות הגדולות במשק

06.05.2013, 07:00 | תומר אביטל

משרד האוצר מסר בתגובה כי "בשנת 2011 ועדה בראשות חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר דאז, קבעה כי יש להמשיך להעניק הטבות מס מכוח חוק עידוד השקעות הון ואת האופן שבו יש להעניק הטבות אלה. הוועדה פעלה כדי לצמצם את הריכוזיות בקבלת ההטבות, להדגיש את העדפת הפריפריה על המרכז ולקבוע שיעורי מס מינימליים במקום פטור מוחלט. מעת לעת נערכים דיונים במשרד האוצר הבוחנים את ההטבות המוענקות על פי חוק". שר האוצר יאיר לפיד סירב להגיב.

סלומינסקי: "מדינה משוגעת", צילום: אלכס קולומויסקי סלומינסקי: "מדינה משוגעת" | צילום: אלכס קולומויסקי סלומינסקי: "מדינה משוגעת", צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' הגיבה ואמרה כי "דו"ח מינהל הכנסות המדינה חושף תמונה קשה ומעוותת של חלוקת הטבות מופקרות וחסרות הצדקה לקומץ תאגידים עתירי הון, שעה שבעוד שבועות מעטים יטיל שר האוצר מע"מ כבד על העניים ועל מעמד הביניים, לצד שלל גזירות, תוך שהוא מגונן כקודמיו על מאגרי הגבייה הגדולים ביותר". לדבריה, "ההכנסה של המדינה מעליית אחוז אחד במע"מ תהיה דומה להטבת המס שלה זוכות ארבע חברות בלבד שמרוויחות מיליארדי שקלים בשנה. אין ספק שהדו"ח הוסתר בכוונה תחילה, וכעת, אחרי שחלקים ניכרים ממנו פורסמו ב'כלכליסט', אני דורשת מלפיד לפרסמו מיד".

חשיפת כלכליסט משלמות מיליארד שקל מס, ומקבלות 4 מיליארד בהטבות לידי "כלכליסט" הגיע פרק מדו"ח מינהל הכנסות המדינה, שפרסומו מעוכב מעל חצי שנה. מהדו"ח עולה כי טבע, אינטל, כיל וצ'ק פוינט מקבלות 70% מכלל הטבות המס שמעניקה המדינה, ושווי ההטבות שקיבלו ב־2010 היה גבוה פי 4 מהיקף המס ששילמו שאול אמסטרדמסקי ותומר אביטל, 143 תגובותלכתבה המלאה

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי מסר כי "אנחנו מדינה משוגעת, אנחנו לוקחים מכל אדם ועוסק מס, ודווקא החברות הגדולות משתמשות בתחמוני מס ומקבלות עדיפות. אזמן דיון בנושא. אם שר האוצר רוצה לבטל פטור ממע"מ על ירקות ופירות, אז אשאל אותו למה להעמיס על כל עם ישראל במקום לקחת מהגדולות שזוכות למענקים אדירים ומשלמות כמעט מס אפס".

שר הכלכלה נפתלי בנט לא מסר תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות