אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנתק את החשמל לפיראטים: מלחמה בשיתוף קבצים בסגנון צפ' קוריאה

בשולי הרשת

לנתק את החשמל לפיראטים: מלחמה בשיתוף קבצים בסגנון צפ' קוריאה

על אף שהמדינה מנותקת ברובה מהאינטרנט, גם אליה הגיע נגע התכנים הפיראטיים. בניגוד לשיטות ה"עדינות" של תאגידי התוכן במערב, השלטון הבדלני בחר בכלים יצירתיים במיוחד למלחמה בתופעה

06.05.2013, 12:59 | נמרוד צוק

צפון קוריאה מנותקת ברובה מהאינטרנט. ועם זאת, גם בה יש תעשיית סרטים, סדרות ואלבומי מוזיקה שמורדים פיראטית במדינות אחרות ומוברחים לשטחה. לפי דיווח של הרג'יסטר הבריטי, מצאה המדינה הבדלנית דרכים יצירתיות במיוחד למלחמה בתופעה, בהתאם לסגנונו הייחודי של ממשל קים ג'ונג' און.

קראו עוד בכלכליסט

צפון קוריאה כיכבה בשנים האחרונות בתחתית מדד חופש העיתונות של ארגון "Freedom House" שפורסם אמש (א'), וגם השנה השיגה את המקום האחרון בו, יחד עם טורקמניסטן, עם ניקוד של 96 (ככל שהוא גבוה יותר, אזרחי המדינה נהנים פחות מעיתונות חופשית).

קים ג קים ג'ונג און. נלחם בפיראטים בדרכים עליהן תאגידי התוכן בארה"ב יכולים רק לחלום | צילום: איי פי קים ג

הניקוד השנה היה גרוע פחות בנקודה אחת מזה של השנה שעברה, בין היתר הודות לתופעה מתעצמת של נסיונות לעקוף את הצנזורה ההרמטית על אמצעי התקשורת במדינה באמצעות סרטים וסדרות שמוברחים מדרום קוריאה דרך סין, על גבי תקליטורי DVD צרובים וכונני דיסק און קי.

שלטונות צפון קוריאה נלחמים בתופעה על ידי השבתת אספקת החשמל לשכונות שלמות בשעות הערב ושיגור חוליות שוטרים שעובדות מבית לבית ומחפשות דיסקים אסורים שנתקעו בנגני ה-DVD. אמצעי נוסף הוא השחתת כניסות ה-USB של נגני ה-DVD שנמכרים במדינה, כך שלא ניתן יהיה לחבר אליהם מדיה חיצונית.

במרץ האחרון היה נראה שהמדינה עושה צעד קטן כדי להיפתח לעולם, עם פתיחת רשת תקשורת הנתונים הסלולרית הממשלתית לשימושם של תיירים - אבל המהלך בוטל חודש אחד בלבד לאחר הפעלתו, והגישה הוגבלה לתושבי קבע זרים של הבירה פיונגיאנג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות