אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מאפשר לחוסכי הפנסיה לאתר חסכונות אבודים צילום: שאטרסטוק

האוצר מאפשר לחוסכי הפנסיה לאתר חסכונות אבודים

המפקח על הביטוח עודד שריג השיק היום אתר שיאפשר לציבור הרחב לאתר חסכונות אבודים שלהם או של קרוביהם שנפטרו

07.05.2013, 10:53 | רחלי בינדמן וחן פונדק

מהלך דרמטי של אגף שוק ההון במשרד האוצר - החל מהיום (ג') חוסכים יוכלו לאתר חסכונות פנסיונים שנשכחו. לפי הערכות האוצר מדובר ביותר מ-10 מיליארד שקל שאין להם דורש.

קראו עוד בכלכליסט

אגף שוק ההון במשרד האוצר בראשות פרופ' עודד שריג השיק היום אתר הזמין לציבור הרחב ללא עלות. כל אדם יוכל להיכנס לאתר, גם דרך מכשירי הסמארטפון, ולבדוק אם קיימים חסכונות פנסיוניים, קרנות השתלמות או ביטוחי מנהלים שאינו מודע לקיומם. כמו כן ניתן יהיה לבדוק אם קיימים חסכונות של קרוב שנפטר.

כתובת האתר: Itur.mof.gov.il

"אני שמח להציג הבוקר את התוצאה הראשונה של תהליך שלם של דיגיטציה לחיסכון הפנסיוני", אמר היום שריג. "בעידן שבמקום קריירה אחת, רוב האנשים שעובדים במגזר הפרטי מחליפים מקום עבודה פעם בשנתיים, הרבה פעמים כספי הפנסיה שהצטברו במקומות השונים הולכים לאיבוד. גם כספי ירושה הנמצאים בקופות גמל לא מגיעים לפעמים למקומם. המיזוגים ורכישות של קופות גמל גם לא עזרו לחוסכים לעקוב אחר כספי הפנסיה שלהם וכך גם רישום לקוי אצל קרנות הפנסיה עצמן". שריג הוסיף כי: "האומדן שלנו הוא ש-95% מהחשבונות כבר עודכנו". 

חסכתם ושכחתם? 10 מיליארד שקלים ללא דורש, צילום: shutterstock חסכתם ושכחתם? 10 מיליארד שקלים ללא דורש | צילום: shutterstock חסכתם ושכחתם? 10 מיליארד שקלים ללא דורש, צילום: shutterstock

האתר יספק מידע ראשוני להימצאות הכספים הנשכחים. על מנת לבצע בירור ודאי של הזכויות יש ליצור קשר עם חברת הביטוח או בית ההשקעות הרלוונטי שיספק מידע מפורט על היתרות והזכויות בחשבון החוסך. בתוצאות החיפוש באתר יופיעו פרטי ההתקשרות של כל גוף מוסדי בו נמצאים הכספים.

שריג הסביר כי "ההליכים הלו מורכבים בגלל שאלות של אבטחת מידע ומסירת אינפורמציה. לכן האגף נותן תמריץ כלכלי לחפש את בעלי החשבון כך שחשבון שאיננו מאותר תוך שנה, דמי הניהול בו ירדו ל-0.3%.  

פרופ פרופ' עודד שריג. "רוב האנשים היום מחליפים מקום עבודה פעם בשנתיים וכספי הפנסיה הולכים לאיבוד" | צילום: אוראל כהן פרופ

כיצד יעבוד מנוע השירות

מנוע החיפוש הוא חינמי וכולל שני מסלולים: ירוק וכחול. המסלול הירוק הוא חיפוש של חיסכון על שמי ובמסלול הכחול הוא חיפוש של חיסכון על שם קרוב משפחה שנפטר.

כל אדם יכול לחפש עבור עצמו ועבור קרוב משפחה שנפטר עד חמש פעמים. הנתונים שצריך להכניס הם תעודת זהות, תאריך הנפקת תעודת הזהות, האם הנפקת דרכון בשלוש שנים האחרונות והאם נסעת לחו"ל בשלוש שנים האחרונות. אין הצגה של היתרות, אלא רק אינדיקציה של קיומו של חשבון.

לאחר מכן החוסך אמור לפנות למוסד הביטוח. שריג הסביר כי האגף פעל בשנים האחרונות לשיפור השרות בגופים הפנסיונים עבור החוסכים, ולכן הם מחויבים לתת תשובות על החשבונות האבודים. כדי למשוך את הכסף יהיה צריך זיהוי פיזי של החוסך.

יש לציין כי החשבונות שיופיעו הם רק חשבונות שלא היו פעילים בשנה האחרונה. החשבונות כולל ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי חיים. האתר יעבוד רק עד סוף שנת 2013, בגלל דרישות אבטחת מידע של משרד המשפטים.

בעוד חודשיים תושק המסלקה של האתר שתכיל את כלל הפרטים של החיסכון הפנסיוני, כולל הפעילים. העלות לשירות זה תעמוד על 40 שקלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות