אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקום 2: גילעד אלטשולר, אלטשולר שחם ניהול קרנות נאמנות צילום: עמית שעל

מקום 2: גילעד אלטשולר, אלטשולר שחם ניהול קרנות נאמנות

אלטשולר, מנהל 16 קרנות של אלטשולר שחם ניהול קרנות נאמנות: "גם רופא מומחה, שהצליח ב־98 ניתוחים מתוך 100, עדיין לא בטוח שבניתוח הבא לא יהרוג את הפציינט"

12.05.2013, 08:48 | רחלי בינדמן

"אני לא אוהב להיות הסגן של בר כוכבא", פותח גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף ומבעלי בית ההשקעות אלטשולר שחם, את הראיון עמו. למזלו של אלטשולר, בשנתיים האחרונות קרנות הנאמנות של אלטשולר מדורגות במעלה הטבלאות, ומגייסות מיליארדי שקלים מהציבור הרחב.

אומרים עליך שאתה מהמר, נניח בהשקעה באג"ח ממשלתיות ארוכות כשכולם מפחדים מאינפלציה.  

"אני כבר 10 שנים מחזיק בדעה מסוימת על שוק האג"ח הממשלתיות, ובכל שנה צועקים נגדי 'זאב זאב'. יכול להיות שיום אחד הזאב יגיע, אבל אני לא עובד על בסיס הימורים. יש פה עניין של היגיון פשוט: החל משנת 2003 התשואות באג"ח הממשלתיות יורדות, מגמה שנובעת מההתבגרות של מדינת ישראל. בעבר פחדו שהמדינה לא יודעת לשמור על גירעון, אבל כבר תקופה ארוכה שבנק ישראל יודע לשלוט באינפלציה ואין סיבה שישראל לא תהיה כמו כל העמים. אולי אנחנו בדרך לסיום המגמה הזו, אבל אם בכל העולם המערבי הריביות אפסיות ופה הריבית עדיין עומדת על 1.75% עדיין יש בשר באג"ח הממשלתיות".

מה אתה יודע שהמתחרים שלך לא?

"מה שמבדיל אותנו זה שאנחנו לא נתפסים לאופנות. ברבעון הראשון של 2011, למשל, ראיתי ריצה מטורפת של השוק לאג"ח קונצרניות. החלטתי שלמרות זאת אנחנו מוכרים אג"ח קונצרניות ומתבצרים בממשלתיות, כי הסיכוי לא הצדיק את הסיכון - והשוק באמת התרסק. היתרון שלי הוא שאני לא מפחד להיות שונה. את יודעת אילו פדיונות היו לנו אז כי החזקנו ממשלתי? שליש מהכספים בקרנות שלנו נפדו, אבל האמנו בעצמנו ולא פחדנו".

ולאן השוק הולך עכשיו?

"בחצי השנה האחרונה אנחנו יוצאים מאג"ח קונצרניות בעולם, כי המרווחים כבר לא מצדיקים את הסיכון. הורדנו חשיפה מ־70% ל־40% באג"ח חו"ל, וגם בישראל ירדנו בחשיפה לקונצרניות, מ־55% לבערך 40%. בעיקרון אני יושב על הגדר עד שיקרה משהו. אולי לא יקרה כלום, אבל לפעמים יש הזדמנויות".

מה היית ממליץ ללקוח שונא סיכון שבכל זאת רוצה לראות תשואה?

"כולם רוצים את זה, לא תמיד זה אפשרי. אין ארוחות חינם. ללקוח כזה אציע לבנות תיק של 35% מניות, מתוכן 60% בחו"ל. את שאר ה־65% לשים באג"ח - 25% אג"ח חו"ל עם הגנה על החשיפה המטבעית, 40% ממשלתיות בישראל עם

מח"מ של 5.5–6 שנים, והיתרה באג"ח קונצרניות בישראל".

אולי שיחק לכם המזל, מי אומר שזה יימשך?

"גם רופא מומחה, שהצליח ב־98 ניתוחים מתוך 100, עדיין לא בטוח שבניתוח הבא לא יהרוג את הפציינט. אבל אנשים עדיין יעדיפו אותו, נכון? ברור שיש רופאים שהידיים שלהם מתחילות לרעוד בשלב מסוים, אבל אני מקווה שאני לא כזה".

גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף אלטשולר שחם, צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף אלטשולר שחם | צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף אלטשולר שחם, צילום: עמית שעל

אתה עדיין נהנה לקום לעבודה?

"בטח. אני חושב שהיתרון שלנו הוא שפינו ולבנו שווים, לטוב ולרע. העובדים שלי למשל שמים את הכסף שלהם בקרן הממונפת של אנליסט (קרן עם רמת סיכון גבוהה - ר"ב) ולא אכפת להם לשלם 3.8% דמי ניהול. זה אומר דרשני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות