אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש לקבוע קריטריונים עדכניים, שיאפשרו מתן סיוע ממשי לזכאים לדיור" צילום: דוד הכהן

דו"ח המבקר

"יש לקבוע קריטריונים עדכניים, שיאפשרו מתן סיוע ממשי לזכאים לדיור"

מבקר המדינה קובע כי בשל העובדה שהקריטריונים לסיוע לרכישת דירה לזכאים נקבעו לפני 14 שנים, על משרד השיכון ומשרד האוצר לבחון את התאמתם לתנאי הכלכלה והחברה העדכניים

08.05.2013, 16:01 | אמנון אטד

כללי הזכאות שנקבעו בחוק הדיור הותאמו למצב המשק בזמן פעילות ועדת גדיש שבחנה את הנושא בשנת 1995, ונקבעו בהתאם להמלצותיה. ועדת גדיש המליצה בין היתר כי "יישום המלצותיה ייבחן לפחות כל שנתיים וכי יבוצעו שינויים והתאמות במרכיבים הנדרשים, כדי להתאים את כל הסיוע למטרות וליעדים עליהם המליצה הוועדה".

דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון) | צילום: דוד הכהן דירה למכירה (ארכיון), צילום: דוד הכהן

מחילופי מכתבים שהתנהלו בין משרד השיכון למשרד האוצר עוד בשנים 2007-2008 עולה כי המשרדים הסכימו שיש לבחון את הסיוע בדיור והעלו חלופות שונות בנוגע למנגנון הפעולה המתאים, אולם עדיין לא הגיעו להסכמה בנוגע למנגנון שיוקם, וממילא גם לא עדכנו את הקריטריונים לקבלת הסיוע ואת תנאיו.

מבקר המדינה כותב בדו"ח כי בשל העובדה שהקריטריונים הבסיסיים לסיוע לרכישת דירה לזכאים נקבעו לפני כ- 14 שנים, על משרד השיכון ומשרד האוצר לבחון את התאמתם לתנאי הכלכלה והחברה העדכניים, ובמידת הצורך לעשות עבודת מטה על מנת לקבוע קריטריונים עדכניים, שיאפשרו מתן סיוע ממשי לזכאים.

בתגובה לדו"ח, נמסר מאגף החשב הכללי באוצר כי הערת המבקר בעניין הצורך לבחון את הקריטריונים הנוכחיים למתן סיוע אכן מקובלת. מנכ"ל משרד השיכון מסר בתשובתו למבקר המדינה שכבר בשנת 2007 פנה מנכ"ל המשרד הקודם לאגף התקציבים באוצר בבקשה להקים ועדה ציבורית, דוגמת ועדת גדיש, לבחינה מחודשת של כל תחום הסיוע בדיור, וכי בשנים האחרונות הוא פעל במספר רב של ערוצים כדי לתקן את העיוותים שנוצרו בתחום המשכנתאות לזכאים. עם זאת, בחלק מן הנושאים הוא לא הצליח לקבל את הסכמת משרד האוצר, ועל כן אלה טרם הוסדרו. סגן הממונה על התקציבים מסר כי הוא מסכים עם הערת המבקר, שלאחר זמן כה רב מהמועד שבו נקבעו הקריטריונים לזכאות לסיוע, ישנו מקום לבחינתם, וכי הוא יפעל לקיום המלצה זו בהקדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות