אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעל כל ההערכות: בנק ישראל רכש 530 מיליון דולר באפריל צילום: סי די בנק

מעל כל ההערכות: בנק ישראל רכש 530 מיליון דולר באפריל

זאת במטרה להחליש את השקל. רכישות אלו מצטרפות לכ-48.8 מיליארד הדולרים שרכש בנק ישראל בין השנים 2008 ו-2011

08.05.2013, 11:00 | אמנון אטד

סך רכישות הדולרים שביצע בנק ישראל במהלך חודש אפריל היו גדולות בהרבה ממה שהוערך עד עכשיו בשוק ההון והסתכמו בכ- 530 מיליון דולר.  

קראו עוד בכלכליסט

בנק ישראל דווח אתמול (ג') רק על רכישות של כ- 100 מיליון דולר באפריל, אולם כפי שפורסם ב"כלכליסט", ההתערבות של הבנק המרכזי במסחר במט"ח הייתה בהיקף גדול בהרבה.

הסיבה לפער הגדול בין שני הנתונים היא שתי עסקאות לרכישת דולרים, בהיקף כולל של כ-430 מיליון דולר, שביצע בנק ישראל ביומיים האחרונים של החודש שעבר.

סטנלי פישר, צילום: עמית שעל סטנלי פישר | צילום: עמית שעל סטנלי פישר, צילום: עמית שעל

תאריך הערך של שתי עסקאות אלה חל כבר רק בחודש מאי. מסיבה זו הדולרים הנוספים אינם נכללים ביתרות מטבע החוץ, שעליהן דיווח הבנק אתמול, אולם הם נכללים בדיווח על שוק מטבע החוץ לחודש אפריל שמפרסם בנק ישראל היום.

רכישות הדולרים שביצע בנק ישראל בחודש אפריל הן הראשונות מאז חודש יולי בשנת 2011. 530 מיליון הדולרים שרכש הבנק בחודש שעבר מצטרפים לכ- 48.8 מיליארד הדולרים שרכש בנק ישראל בין השנים 2008 ו- 2011. כתוצאה מרכישות אלה, מסתכמות כעת יתרות המט"ח שמנהל הבנק בסכום של כ- 77.5 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
המניפולציות הללו בשער השקל עוד יפילו אותנו
יש סיבה טובה למה הדולר יורד, והיא שמר בן-שלום ברננקי מדפיס מדי חודש 85 מיליארד דולר בלי למצמץ. יותר דולרים על אותה כמות סחורות = אינפלציה = ירידת ערך הדולר. המורה הדגול שלו, מר פישר, משום מה החליט שאם הדולר צולל, השקל חייב לצלול יחד איתו. זה אולי טוב למי שמייצא לארה"ב, אבל זה אסון עבור האזרחים שחייבים להתמודד עם עליות מחירים פרועות. ואל תטעו - הסיבה היחידה בגלל מדד המחירים לצרכן לא משקף את האינפלציה הזאת, היא משום שהוא בנוי כך שלא ישקף אותה, ויאפשר לבנקים המרכזיים לשמור על ריבית אפסית. מעשית האינפלציה בכל העולם המערבי היא בסדר גודל של 10% שנתי לפחות.
אורן  |  08.05.13
5.
שתי שאלות למומחים:
1. הגרעונות הפנימיים (מעל 50 ביליון) והחיצוניים כ16 ביליון של ארה"ב הינם בהקפים מעבר ליכולתה של ארה"ב להחזירם. משמעות הדבר - בפועל שמיטת חובות = שחיקה/ אינפלאציה מהירה. לשם מה להמשיך לרכוש דולרים? 2. היקף הסכומים שבנק ישראל צבר יכולים לכסות ולבטח לצמצם דרסטית את החובות החיצוניים שלנו, וכך לחסוך סכומי עתק למשרד האוצר ,עי חיסכון ב תשלומי הריבית ולשפר את מצבה הכלכלי. מדוע בנק ישראל וממשלת ישראל לא מוצאים את הדרך לצמצם החוב הבינלאומי מכספי בנק ישראל?
ראובן גרפיט  |  08.05.13
לכל התגובות