אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגת שחיתויות ברשויות המקומיות צילום: בועז אופנהיים

דו"ח המבקר

חגיגת שחיתויות ברשויות המקומיות

מינוי מקורבים ללא מכרז, ניתוב כספים לחברים וטובות הנאה בצורת ויתור על חובות - אלו הם חלק מהממצאים החמורים שמגלה המבקר על פעילות הרשויות המקומיות בדוחו החדש.

08.05.2013, 16:06 | תומר אביטל

המבקר הקדיש פרק שלם בדוח בו הוא סוקר מגוון של פיזורי כספים ברשויות, ופרק מיוחד אך ורק לנעשה בגדרה. בין הממצאים: אף של-21 חברי מועצה בשש הרשויות המקומיות אום אל-פחם, אור יהודה, עכו ורהט, מועצה מקומית עראבה ומועצה אזורית הגלבוע, היו חובות תשלומי מסים לרשויות, הם המשיכו לכהן כחברי מועצה, בניגוד לחוק. לחבר מועצת עיריית אור יהודה היו חובות בסך כולל של כ-248,000 שקל, חלקם עוד משנת 2003.

קראו עוד בכלכליסט

החגיגה נמשכת בעכו שם העבירה העירייה בשנים 2009-2011, באמצעות מתנ"ס שאיננו עירוני, למעלה מחצי מיליון שקל לשתי עמותות ששני חברי מועצה היו מעורבים בפעילותן. הכספים שימשו בין היתר למימון שירותים חשבונאיים שניתנו לעמותה פרטית במקום לרווחת בני העדה הקווקזית.

  

עכו. למעלה מחצי מיליון שקל עברו לעמותות שחברי מועצה מעורבים בפעילותן, צילום: נמרוד גליקמן עכו. למעלה מחצי מיליון שקל עברו לעמותות שחברי מועצה מעורבים בפעילותן | צילום: נמרוד גליקמן עכו. למעלה מחצי מיליון שקל עברו לעמותות שחברי מועצה מעורבים בפעילותן, צילום: נמרוד גליקמן

השימוש הפזרני בכספי הציבור חורג מהיקף כתבה זו אך כולל גם בין היתר חריגה מהמכסה המרבית של השתתפות הרשויות בהוצאות הטלפון הנייד של נבחרי הציבור. שבע רשויות מקומיות - גבעת שמואל, סח'נין, עכו ורמת השרון, המועצה המקומית להבים והמועצות האזוריות הגלבוע ושומרון- לא פעלו לפי הוראות חוזר מנכ"ל משרד הפנים ושילמו את ההוצאות במלואן.

גדרה: חגיגת מינויים ללא מכרז

הדוח גם חושף כאמור שורה של ליקויים קשים ומקוממים בתפקודה של המועצה המקומית גדרה בכל הנוגע לקבלת עובדים חדשים. כך למשל בשנים 2000-2011 קלטה המועצה – שבראשה עומד היום יואל גמליאל - 29 עובדים ללא מכרז אף שקליטתם חייבה פרסום מכרז.

בנוסף, בדיוני ועדות הבחינה של המכרז לתפקיד הגזבר ומכרז לתפקיד רכזת מועצה ציבורית יישובית למניעת פשיעה השתתף ראש המועצה כחבר מבלי שהצהיר על זיקתו למועמדים. המבקר יירט דוא"ל שהראה את הזיקה בין גמליאל לגזבר, והרכזת נבחרה למרות שלא עמדה באחת מדרישות הסף לתפקיד - משך תקופת הניסיון.

גדרה גם התקשרה עם יועץ חיצוני לתכנון אסטרטגי בלא שקיימה כנדרש מכרז, ובחוזה עם היועץ לא פורטו מהות תפקידו ודרישות התפקיד. היועץ אף התמנה לתפקיד דובר המועצה, למרות שאת התפקיד אמור לאייש עובד מועצה.

גבעת שמואל: ראש העיר קיצץ משכרו לטובת מטרות חינוכיות

בדוח אגב יש גם ממצאים מעוררי השראה: ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני הורה לקצץ ממשכורתו מאפריל 2009 עד דצמבר 2010 כ-2,000 ש"ח בכל חודש, ובסך הכול 35,000 ש"ח, ולהעביר את החלק שקוצץ משכרו למטרה חינוכית בעיר. ראש העירייה הסביר למשרד מבקר המדינה כי פעל כך "מתוך רצון אישי ואמונה כי תחום החינוך והרווחה בעיר הוא חשוב מאין כמותו ולא רק כסיסמא וכמס שפתיים".

ראש המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה אורי דיסטניק הנחה את גזברות המועצה המקומית לנכות מראשית שנת 2012 בכל חודש 3% משכר הברוטו שלו ושל סגנו (בני עבו), במסגרת פעולות להתייעלות המועצה. "התנהגותם יש בה משום מתן דוגמה אישית ברוכה", קבע המבקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות