אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סגן שר האוצר: "ספק אם חברות היו מגיעות לישראל בלי ההטבות" צילום: חיים צח

נחשף בכלכליסט

סגן שר האוצר: "ספק אם חברות היו מגיעות לישראל בלי ההטבות"

מיקי לוי הגן במליאת הכנסת על המצב הקיים אף שהודה שיש לתקנו. "קל לחברות לעבור למדינות בהן זול יותר ואז יגידו - איפה הייתה הממשלה? ח"כ גמליאל: "לא ייתכן שביד אחת המדינה מטילה גזרות ומסים על האזרחים, וביד השנייה מעניקה הטבות מס לחברות ולתאגידי ענק"

08.05.2013, 16:59 | תומר אביטל

"ספק אם היו מגיעות חברות לישראל אילולא ההטבות הקבועות בחוק. לכן יש לבדוק היטב את הסעיפים השונים בחוק לפני שמשנים אותו", כך אמר סגן שר האוצר מיקי לוי בדיון מיוחד במליאת הכנסת בדו"ח מינהל הכנסות המדינה שנחשף ב"כלכליסט" והראה כי ארבע החברות הגדולות במשק (ככל הנראה טבע, אינטל, כיל וצ'ק פוינט) מקבלות 70% מכלל הטבות המס שמעניקה המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

לוי הגן על המצב הקיים אף שהודה שיש לתקנו. "קל לחברות לעבור למדינות בהן זול יותר ואז יגידו - איפה הייתה הממשלה? איך נתנו לחברות לברוח מכאן? הועלו שאלות שבכוונתנו לבחון - ביניהן שינוי החוק עלול לגרום לחברות בינ"ל לסגור את פעילותן בישראל או להסיט אותה לחו"ל. יש חשש אמיתי שזה יקרה. חלק מהפעילויות - הבנתי מהמומחים יעברו לחו"ל", אמר לוי.

סגן השר הוסיף, "בשנת 92' הוביל שר האוצר את מכירת כיל לרקנאטי. ב-96' הוביל שר האוצר דאז את מכירת כיל לחברה לישראל. השר הזה שייך למפלגת העבודה והוא היום דירקטור בחברה לישראל (הכוונה היא לבייגה שוחט, ת.א) אבל אני לא חושב שהוא היה מושחת. כבר בתוכנית הכלכלית הקרובה נקבע על ידי שר האוצר לפיד כי שיעורי המס יעלו.

ח"כ גילה גמליאל, צילום: מרק ישראל סלם - ג ח"כ גילה גמליאל | צילום: מרק ישראל סלם - ג'רוזלם ח"כ גילה גמליאל, צילום: מרק ישראל סלם - ג

"אני רוצה להבטיח כי נמשיך לבחון - ואני שמח שזה עלה - את הטבות המס כפי שהבטיח שר האוצר, כדי לוודא שיתחלקו בצורה הוגנת יותר. במקביל נדאג לייצר באמצעותו אקלים מתאים לצמיחת המגזר העסקי ויצירת מקומות עבודה".

יוזמת הדיון במליאה היא סגן יו"ר הכנסת ומרכזת הקואלציה בוועדת הכספים ח"כ גילה גמליאל, אליה הצטרפו חברי הכנסת מיקי רוזנטל ועיסאווי פריג'. גמליאל: "לא ייתכן שביד אחת המדינה מטילה גזרות ומסים על האזרחים, וביד השנייה מעניקה הטבות מס לחברות ולתאגידי ענק. בכוונתי להוביל את הנושא כמרכזת הקואולציה בוועדת הכספים".

"כלכליסט" חשף השבוע כי בשנים 2010-2003 חל זינוק של 140% בהטבות המס שהמדינה מחלקת לחברות במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, מ־2.3 מיליארד שקל בשנה ל־5.6 מיליארד שקל בשנה. סך חיובי המס של החברות שמקבלות הטבות מס ומענקים מן המדינה עמד בשנים 2003–2010 על 16.4 מיליארד שקל - 17% פחות מסך חיובי המס של יתר חברות התעשייה במשק שאינן מקבלות הטבות. הרווח הכולל של החברות שמקבלות הטבות הסתכם בשנים האלה ב־169 מיליארד שקל - פי 2.5 מהרווח הכולל של החברות שלא מקבלות הטבות מס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות