אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות האקזיט של אשדר: משרד השיכון יקשה על יזמים לעשות "סיבוב" בחריש צילום: אלעד גרשגורן

בעקבות האקזיט של אשדר: משרד השיכון יקשה על יזמים לעשות "סיבוב" בחריש

אשדר הודיעה השבוע כי תמכור קרקע בחריש ברווח עצום. משרד השיכון: לא תאושר מכירת מגרשים ע"י יזמים שזכו במכרזי המינהל ומשרד השיכון

09.05.2013, 13:19 | עינת פז-פרנקל

משרד השיכון הודיע היום (ה') כי לא יאשר מכירת מגרשים ע"י יזמים שזכו במכרזי קרקע של רשות מקרקעי ישראל ומשרד השיכון. זאת, עקב ה"סיבוב" המהיר שעשתה חברת אשדר בחריש.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת יזמים נוספים למכור את הקרקעות שקנו במחירים אטרקטיביים בחריש בתחילת השנה - במחירים גבוהים בהרבה.

השבוע הודיעה חברת אשדר מקבוצת אשטרום כי תמכור את זכותה בקרקע לקבוצת הרכישה של מוטי פלד ועמותת חריש הירוקה של חמי בר אור תמורת 70 מיליון שקל. מדובר בקרקע שבה זכתה אשדר במחיר של כ-1.7 מיליון שקל.

במשרד השיכון לא רואים בעין יפה את ה"בוננזה" שמתכוונים יזמים לעשות על קרקעות אותן קנו בזול, תוך קבלת הנחות מפליגות, ובמטרה להציע לציבור דירות במחירים סבירים.

שטחי בנייה בחריש (ארכיון), צילום: ערן יופי כהן שטחי בנייה בחריש (ארכיון) | צילום: ערן יופי כהן שטחי בנייה בחריש (ארכיון), צילום: ערן יופי כהן

על רקע הכוונה לבטל את תוכנית מענקי הפריפריה, המעניקה עד 100 אלף שקל לרוכשי דירות בחריש (בין היתר), כעת יתווספו למחיר הדירה בקרקע של אשדר עוד עשרות אלפי שקלים כתוצאה מעליית מחיר הקרקע.

דובר משרד השיכון: "משרד השיכון יתנגד לאישור עסקאות בקרקע שנרכשה במכרז ושיפגעו במחירי הדירות. ככלל, לא יאשר המשרד הסבת זכויות של קבלנים שזכו במכרזים, ובמיוחד בחריש, אלא בנסיבות מיוחדות וחריגות".

חשוב להדגיש, כי בכל מקרה של העברת אישורי זכויות בקרקעות שנרכשו מהמדינה, ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל צריכה לאשר את העסקה, ומדובר בעסקאות שמתבצעות בשגרה. סביר להניח שאשדר תפעל לפי התנאים שנקבעו להעברת זכויות במתחם.

משרד השיכון מצדו פועל להגדלת היצע הקרקעות ולהוזלת מחירי הדירות והקרקעות, וכעת הוא מתריע כי לא יאפשר עסקאות שיש בהן כדי לפגוע במטרותיו. השאלה היא אם העסקה עשויה להיות מטורפדת במקרה שאשדר לא תציג סיבות מספקות למכירת הקרקע. מקורות אמרו ל"כלכליסט" שדוגמה לסיבה מספקת כעשויה להיות קשיים כלכליים קשים שעשויים לעכב בנייה על הקרקע.

חברת אשדר סירבה להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
בואו נראה את העובדות
הקבוצה של מוטי פלד מייצגת עמותת רכישה. הצעת המחיר שלה עומדת על כ660K לארבעה חדרים, כולל רכישת הקרקע מאשדר. זאת לעומת הקבלנים שרכשו את הקרקע במחירי אפס ומציעים דירות באותו הגודל החל מ-850K. אין לרשות שום בסיס חוקי ו\או מוסרי לדחות את העסקה. כל הדירות שאמורות להבנות על השטח כבר נמכרו מראש, הדיירים העתידיים מכירים את פרטי העסקה ומאוד מעוניינים שתתמש.
עמית , חריש  |  08.07.13
13.
לא מאופסים
ככה זה כאשר מקבלי ההחלטות מנותקים מהמעשה אם משרד השיכון והמינהל היו מחלקים את המתחמים לחלקים קטנים יותר אז גם קבלנים ויזמים קטנים היו ניגשים למכרז והתחרות הייתה גדולה אבל משיקולי הון שליוון הם דואגים להגדיר מתחמי שיווק גדולים ואז רק חברות גדולות יכולות לגשת אל תישכחו שהיה צריך לשלם עשרות מיליונים עבור פיתוח . הפיתרון שיווק מתחמים קטנים זא עד 50 יחד או מגרש מגרש ולא מתחמים של מאות יחד
שי , אשקלון  |  11.05.13
לכל התגובות