אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גובה הפנסיה של פורש מצה"ל - פי 3 משל מורה צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

גובה הפנסיה של פורש מצה"ל - פי 3 משל מורה

כך עולה מנתונים ממשלתיים; זאת בעקבות תוספת של 6% לפנסיה של אנשי מערכת הביטחון שהתגייסו לפני יתר מעשור ובבעלותם פנסיה תקציבית; צפו בטבלה המלאה

09.05.2013, 21:00 | תומר אביטל

המשרתים בצה"ל שפרשו בשנת 2012 בגיל 46 יקבלו בממוצע קצבה בגובה 16.6 אלף שקל לחודש עד סוף חייהם. לעומת זאת, עובדי הוראה שפרשו ב-2012 בגיל 59 יזכו לפנסיה בת 5,318 שקל בלבד בממוצע. נתונים אלו נחשפים כאן לראשונה על רקע שילוב סעיף נפיץ במיוחד בחוק ההסדרים שאמור למתן במקצת את היקפי הפנסיות האדירות לפורשים ממערכת הביטחון. מדובר בביטול תוספת של 6% לפנסיה לכל חייל שיש לו פנסיה תקציבית, כלומר מהרמטכ"ל ועד לחיילים שהתגייסו לפני יותר מעשור. הסעיף צפוי לעורר מלחמת עולם בין אנשי מערכת הביטחון לאוצר בדיוני התקציב בממשלה בשבוע הבא, אם כי לאחר סדרת דיונים שנערכה היום (ה') שוקלים באוצר האם לדון בעניין בשלב זה. 

קראו עוד בכלכליסט

הסכומים והטבלה המצורפת מתגלים לאחר בדיקת הרקע של "כלכליסט" לסעיף שמסתתר בתקציב החדש - ודרכו האוצר מציע לחסוך לקופת המדינה לאורך השנים כ-15 מיליארד שקל.

הפנסיה של אנשי מערכת הביטחון הפנסיה של אנשי מערכת הביטחון הפנסיה של אנשי מערכת הביטחון

גובה הפנסיה התקציבית נקבע כפועל יוצא של משך השירות. נוסחת הבסיס מעניקה לעובד הפורש זכות לגמלה בשיעור של 2% לכל שנת שירות, עד תקרה של 70%. בפועל, משרתי הביטחון פורשים בממוצע עם "בונוס" של כ-6% קצבה. הסיבה: השנים בחובה נספרות עבור הנשארים בקבע. מדובר בהטבה מיוחדת שניתנה למשרתי צה"ל שהצטרפו לשירות עד שנת 2000, ושוטרים, סוהרים ועובדים שירותי הבטחון שהתגייסו עד ל-2001. עבור כל אלו מאפשרת מערכת הביטחון צירוף שנות שירות החובה בצה"ל לחישוב הזכאות לפנסיה.

אלא שהבונוס מיתרגם לנטל מעיק על כל המשק, בייחוד כשברקע משתולל הגירעון. צירוף שנות החובה אגב אינו מובא בחשבון בתקרת ה-70%, כך שבפועל משרת כוחות ביטחון יכול להגיע לשיעור פנסיה של 76%. ההגדלה, אותה האוצר מבקש לבטל, מהווה כ-10% מהחבות האקטוארית בגין משרתי הקבע, שוטרים, סוהרים, ועובדי שירותי הביטחון.

שר הביטחון משה יעלון צפוי להפעיל בישיבת הממשלה את כל כובד משקלו כדי להילחם בגזירה ולדרוש מרה"מ בנימין נתניהו "לגבות" את ההטבות למשרתים ולגנוז אותה מהחוק. אנשי האוצר מנגד יזכירו לשרים כי החבות האקטוארית של מדינת ישראל בשל תשלומי פנסיה תקציבית, נכון לשנת 2011, עומדת על סך של 675 מיליארד שקל, כ-60% ממנה בגין מערכת הביטחון. 

במשרד הביטחון סירבו להגיב וכך גם בצה"ל. גורמים בצבא הזכירו כי מדובר בהטבות ראויות לציבור המשרתים וכי מדובר אך ורק בטיוטה של חוק. לכן, הם מקווים, היא תשונה בהמשך הדרך.

ממשרד האוצר נמסר כי "גובה הפנסיה של משרת מערכת הביטחון היא פי 3 מגובה פנסיה של עובד הוראה. כתוצאה מכך, כ-60% מהחבות האקטוארית של ישראל מקורם בתשלומי פנסיה למערכת הביטחון". לדברי האוצר "המהלך נועד לצמצם מקצת מההטבות העודפות להם זכאים משרתי מערכת הביטחון וזאת מבלי לפגוע בתנאים הייחודיים: שכר גבוה וגיל פרישה צעיר". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

78 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

78.
אין השוואה בכלל בין השניים מורה ואיש קבע פשוט הזוי שיעבדו קצת רבע מבעלי היקר
חוצפה בעלי הגיע עכשיו 21:30 בערב הביתה והילדים ישנים כך קורה רוב השנה המורה ממזמן בבית אכל צהריים עם ילדיו קילח שיחק והשתעשע ונתן יחס לאשה בעלי אבטש שישי שבת חגים מחלות רק אני לוקחת חופש מהעבודה כי יש ביקורות ,תרגילים , ביקור בית לחייל , וכו כל פעם משהו אחר לא חסר בצבא סיבה אבל איך משווים בין התפקידים פשוט הזוי המורה יום בשבוע חופש איפה נשמע דבר כזה אצל אנשי הקבע אל נשכח יולי אוגוסט הכסף שמתבזבז על קייטנות ובייביסיטר בזמן שהמורה לא מוציא שקל מכיסו חוצפהההההה
עירית , צפון  |  19.05.13
76.
רצוי להכיר את העובדות הנכונות
אני גמלאי של מערכת הביטחון. יצאתי לגמלאות לאחר 35 שנות שרות בן 57. התוספת והשכר אשר אתם מדברים עליה נראית גבוהה, אולם אני רוצה לראות (או לדעת) באם אחד מהמקטרגים בילה את לילותיו במקומות עלומים אשר סכנת חיים מרחפת עליו בכל רגע. היה בחגים שבתות ומועדים במשך ימים רבים במקומות אשר בהם היה עלול למצוא את עצמו על חבל התלייה. שעות העבודה לא הסתכמו בשמונה שעות ואחר כך הבייתה למשפחה. שעות העבודה נמשכו למשך כל היממה 24 שעות במשך כל ימי השבוע ולמשך חודשים ארוכים כאשר אתה מנותק מיקירך. אנשים אלה הם אשר אפשרו למדינה להמשיך להתנהל בבטחון, וכן גם אפשרו לכל המקטרים להביע את דעתם על אותם מעטי מעט. הכסף הזה אשר אנו מקבלים הוא המעט (וזה באמת מעט, לעומת מה שניתן היה להרוויח בשוק הופשי) אשר אנו מקבלים תמורת מיטב השנים אשר הקדשנו למדינה.
אבי , מרכז  |  11.05.13
לכל התגובות