אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: חוק חדש מתיר לחרוג מתקרת החוב רק לשם תשלום למחזיקי אג"ח צילום: שאטרסטוק

ארה"ב: חוק חדש מתיר לחרוג מתקרת החוב רק לשם תשלום למחזיקי אג"ח

בית הנבחרים העביר את החוק למרות התנגדות חריפה של הבית הלבן; הדמוקרטים תוקפים את המהלך המעניק לדבריהם העדפה למשקיעים זרים

09.05.2013, 21:47 | סוכנויות הידיעות

בית הנבחרים האמריקאי העביר היום (ה') חוק המתיר למשרד האוצר ללוות כסף נוסף במקרה של הגעה לתקרת החוב, אך ורק על מנת לשלם למחזיקי אג"ח ארה"ב. זאת למרות התנגדות חריפה מצד הבית הלבן, שאף איים בהטלת וטו על החוק. הצעת החוק עברה ברוב של 221 תומכים מול 207 מתנגדים.

קראו עוד בכלכליסט

אף שלחוק המוצע אין כל סיכוי להיות מאושר בסנאט, הנשלט על ידי הדמוקרטים, הרפובליקנים עושים בו שימוש במסגרת העימות הכולל שלהם מול ממשל אובמה בשאלת תקרת החוב. הרפובליקנים טוענים שהחוק, הנקרא חוק האמון המלא והאשראי, מגן על מעמדו של דירוג האשראי האמריקאי.

ברק אובמה, צילום: בלומברג ברק אובמה | צילום: בלומברג ברק אובמה, צילום: בלומברג

הדמוקרטים תוקפים את המהלך המעניק לדבריהם העדפה למשקיעים זרים על פני תוכניות מתוקצבות פנים אמריקאיות. סנדר לוין, חבר הקונגרס הדמוקרטי, אמר כי משמעות החקיקה היא לשלם למחזיקי אג"ח סינים במקום לארוחות צהריים לילדים בבתי הספר או במקום מלגות לתלמידים. "מדובר במשחק באש", אמר לוין.

ארה"ב צפויה להגיע לתקרת החוב של 16.4 מיליארד דולר ב-18 במאי, אך בידי הממשל אמצעים שונים שיאפשרו לו לתפקד במסגרת זו כמה חודשים נוספים, ככל הנראה עד אמצע אוקטובר. הבית הלבן לוחץ על הקונגרס שלא להטיל כל מגבלה על העלאה עתידית נוספת של תקרת החוב, כשהנשיא אובמה מצהיר כי הוא לא מתכוון להיכנס למשא ומתן בסוגיה זו. הרפובליקנים מצידם מציגים רשימת תנאים, ומצהירים כי רק בהימלאם יאפשרו לנשיא לחרוג מעבר לתקרה הקיימת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות