אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הבורסה ננעלה בירידות לקראת אישור התקציב; חברה לישראל איבדה 5.2%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 איבדו 0.8%; כיל איבדה 3.6% לפני הדו"חות שיפורסמו מחר; גולף זינקה ב-7% לאחר שדיווחה על זינוק ברווח התפעולי והרווח הנקי; לייבפרסון צללה ב-15%; מחזור המסחר - 678 מיליון שקל

12.05.2013, 16:31 | גיא בן סימון

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום בירידות (א') על רקע הדיון הציבורי סביב הגזירות המתוכננות בתקציב, וכן על רקע עונת הדו"חות לרבעון הראשון. מחזור המסחר הסתכם ב-687 מיליון שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 נדל"ן 15 ביומד תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

אתמול בערב צעדו בתל אביב אלפי מפגינים במחאה על העלאת המסים הצפויהבמסגרת הצעת התקציב שהגיש שר האוצר יאיר לפיד לאישור הממשלה. מבין השלטים שהניפו המפגינים בלטו: "אין עתיד עם ביבי ולפיד", "תחזור להיות קריין חדשות", "חינוך, תרופות, זה לא מטרות". המפגינים צעדו מכיכר הבימה דרך אבן גבירול, קינק ג'ורג' ואלנבי שם התלהטו הרוחות.

לפני ההפגנות אמש כתב יאיר לפיד לתומכי "יש עתיד": "מעולם לא היה פה נסיון מרוכז יותר לצדק חלוקתי. זו הפעם הראשונה מזה שנים שמעמד הביניים מחלק את הנטל גם עם ציבורים אחרים".

לפיד הוסיף: "הקיצוץ הזה, שהוא הכרחי, הוא רק הצעד הראשון והוא יעבור מהר. אחריו יתחילו הרפורמות. כל הדברים שנעשה כדי להוריד את יוקר המחייה ולשפר את חייו של האדם העובד. החרדים, שהיו עד עכשיו חסינים פוליטית, ייאלצו להשתתף במאמץ ולצאת לעבודה, קיצצנו את תקציב הישיבות, וגם העשירים יתנו יותר. הם לא יקבלו קצבת ילדים כלל וישלמו הרבה יותר מס על כל מה שהוא מותרות כמו מכוניות יוקרה".

כזכור, במסיבת עיתונאים משותפת עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, אמר לפיד כי הצליח להימנע משביתה שתעלה 2 מיליארד ביום למשק, ובמקביל הסכים עם עיני כי העלאת השכר למגזר הציבורי תידחה בשנה.

"חריגה ביעד הגירעון בשנה שנתיים הקרובות זו קטסטרופה מבחינת עלויות המימון תוך לקיחת סיכון בהורדת דירוג החוב הלאומי. לא היו מוכנים לקחת את הסיכון זה. עם זאת, כשמדינת ישראל רוצה לקחת סיכון ביטחוני אז היא יכולה, לכאורה, לתקוף בסוריה למרות ההשלכות, אך שמדובר במלחמה כלכלית מדובר ברמת סיכון יותר נמוכה שהמדינה מוכנה לקחת", כך אמר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של איילון, בשיחה עם "כלכליסט".

"מההתנהלות של לפיד מול ההסתדרות ברור מי המנצח ומי המפסיד. לפיד לא רצה להיכנס לעימות מתיש עם הציבור מצד אחד ועם ההסתדרות מצד שני. עם זאת, האמרה לפיה שביתה תעלה למשק 2 מליארד שקל ביום - זה קישקוק. לא סתם לפיד התלבט לפני כניסתו לתיק האוצר, היה ברור שהוא הולך להיות "גוי של שבת" של נתניהו", הוסיף פגוט.

"הצעת התקציב נפתחת במעין טור בעיתון ויתר 259 העמודים לא קשורים לרוח העולה מהמלים היפות שבפתיחה. כך למשל, אחוז המס לפרטים עלה ב-1.5% ומס חברות עלה ב-1% - זה צורם. בסופו של דבר לפיד היה צריך להביא יותר מהסקטור הציבורי כדי לאזן קצת את התמונה", סיכם פגוט.

לפיד. כתב מכתב לבוחריו לפיד. כתב מכתב לבוחריו לפיד. כתב מכתב לבוחריו
 

המדדים המובילים בוול סטריט ננעלו ביום שישי בעליות על רקע הישורת האחרונה של עונת הדו"חות לרבעון הראשון. בסיכום שבועי: נאסד"ק עלה ב-1.7%, דאו ג'ונס ב-1% ו-S&P 500 ב-1.2%. המסחר באירופה גם כן ננעל אתמול בעליות.

 

שוק האג"ח

חברת דירוג האשראי מעלות הודיעה ביום חמישי על הורדת דירוג חברת הולכת הגז הממשלתית נתג"ז (נתיבי גז לישראל) ברמה אחת, לרמה של -AA. הסיבה העיקרית להורדת הדירוג היא הזיקה המלאה בין נתג"ז למדינת ישראל, שספגה ב-2 במאי ירידה בדירוג האשראי השקלי ע"י S&P מרמה של AA לרמה של -AA.

במקביל לאישור תקציב המדינה לשנה וחצי הקרובות, איבדו איגרות החוב הממשלתיות עד 0.6% מערכם. איגרת החוב שחר ל-10 שנים ירדה ב-0.4% במחזור גבוה ונסחרת בתשואה של 3.54%.

מניות במרכז

"אנחנו נאלץ להתמודד עם סביבת המס החדשה שתיווצר בישראל", כך אמר אייל דשא, סמנכ"ל הכספים של טבע, בכנס השנתי של אופנהיימר שנערך היום בתל אביב.

מניית בזן ריכזה עניין על רקע מימוש גדול של מניות במחזור מסחר של 22.7 מיליון שקל - לעומת מחזור מסחר ממוצע של 13.7 מיליון שקל.

חברת האחזקות כור, מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר, דיווחה היום על תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה והציגה ירידה ברווח הנקי בעיקר כתוצאה מהאחזקה במניות הבנק השוויצרי קרדיט סוויס. הרווח הנקי של כור ירד ל-360 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 410 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2012. במהלך הרבעון הראשון של 2013, רשמה כור בגין אחזקתה בקרדיט סוויס רווח של 118 מיליון שקל, לעומת רווח של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

מניית כיל מרכזת עניין על רקע הירידה של החוזים העתידיים על התירס בשישי וכן לקראת פרסום תוצאות הרבעון הראשון של החברה - מחר.

גולף דיווחה כי הרווח התפעולי זינק ב-113% ברבעון הראשון ל-20 מיליון שקל. כמו כן, עיתוי חג הפסח הגביר את המכירות ב-13.5% ל-174 מיליון שקל ברבעון הראשון. בשורה התחתונה הרווח הנקי של גולף זינק ב-87.9% ל-13.3 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה.

שר האוצר יאיר לפיד נפגש אתמול עם נשיא ומנכ"ל טבע ג'רמי לוין ודן עמו על הרווחים הכלואים והטבות המס. בפגישתם אמר לפיד ללוין כי הגיע הזמן "לשנות את חוקי המשחק" והשניים סיכמו על פתיחת מו"מ אינטנסיבי לשינויים אלה.

חברת שמןהודיעה היום על הסכם להגדלת זכויותיה של מפעילת קידוח "ים-3" ב-5% נוספים לסך כולל של 10%. בתמורה לזכויות התחייבה המפעילה לשאת בחלק היחסי בהוצאות התפעול ובפעילות על פי הרישיון בהתאם לתקציב קידוח" ים-3". 

בונוס ביוגרופ העוסקת בתחום תאי הגזע והנדסת רקמות, הודיעה היום לבורסה כי ביולי הקרוב תחל החברה בהפעלה סדירה של מרכז הייצור הראשון שלה לעצמות אנושיות.

לייבפרסון חוזרת לצנוח. ביום חמישי קרסה המניה בכ-35% במסחר בנאסד"ק, בעקבות תחזית מאכזבת שפרסמה לרבעון השני. בשישי בלילה התייצבה המניה בארה"ב והבוקר שוב צונחת המניה בתל אביב, בדרך לסגירת פערים מול שוויה בנאסד"ק.

מזור רובוטיקה הודיעה היום כי ב-10 במאי הגישה מסמכים לרישום ניירות הערך של החברה בארה"ב (F-20) . לאחר הרישום מניות מזור צפויות להירשם למסחר בנאסד"ק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
כוון השוק
הכסף החכם זורם החוצה המצב הכלכלי הריאלי רע מאד תוכניות האוצר יפגעו בצמיחת המשק וברווחיות של החברות. במצב זה גם העליות בשווקים בחו"ל לא ידביקו את השוק המקומי. ככל שהעליות בשווקים בחו"ל מתמשכות הסיכוי למימוש קרוב גדל השינוי התבקש במדיניות הפד בארה"ב יפגע בשוק האמריקאי. באירופה המצב הריאלי בכלכלה עלול לגרום לפירוק הגוש האירופאי בגלל התנגדות גוברת של הגרמנים להמך מימון מדינות הדרום. בשווקים האירופאים מתפתחת בועה לציבור יורד התמריץ לחפש עבודה הרווחים בשוק ההון מאפשרים מחיה ללא עבודה. מצב זה יפסק בגלל הנזקים הנגרמים למשק. המסקנה המתבקשת להתרחק משוק המניות או לרכוש הגנות לתיק שיצמצמו הפסד במידה ושוק יתקן מחירים לערכים ריאלים.
שמואל , מרכז  |  12.05.13
לכל התגובות