אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר הרים ידיים: ויתר על מיתון הפנסיות בצה"ל צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

האוצר הרים ידיים: ויתר על מיתון הפנסיות בצה"ל

הסעיף הציע לבטל תוספת של 6% שמקבל כל איש צבא בעל פנסיה תקציבית, אך שר הביטחון והרמטכ"ל התנו אותו בקיצוץ נרחב בכלל תנאי הפרישה במגזר הציבורי

14.05.2013, 10:20 | תומר אביטל

האוצר ויתר על אחד הסעיפים הנועזים בסעיפי התקציב שאושר היום (ג'): מיתון הפנסיות הצה"ליות. כפי שנחשף ב"כלכליסט" באוצר הסכימו לבסוף לגנוז את הסעיף במטרה להגדיל את הקיצוץ במערכת הביטחון. 

קראו עוד בכלכליסט

הסעיף הציע לבטל תוספת של 6% שמקבל כל איש צבא בעל פנסיה תקציבית, שמקורה בהטבה שבמסגרתה שנות שירות החובה בצה"ל נזקפות לחישוב הזכאות פנסיה. ההטבה ניתנה לכל אנשי הקבע שהצטרפו לשירות עד לשנת 2000, ולשוטרים, לסוהרים ולעובדי שירותי הביטחון שהתגייסו עד לשנת 2001. ביטול ההטבה צפוי היה לחסוך לקופת המדינה כ־15 מיליארד שקל על פני כ־30 שנה.

יעלון ולפיד. שר הביטחון התנה את מיתון הפנסיה בקיצוץ בכלל תנאי הפרישה של המגזר הציבורי, צילום: אמיל סלמן יעלון ולפיד. שר הביטחון התנה את מיתון הפנסיה בקיצוץ בכלל תנאי הפרישה של המגזר הציבורי | צילום: אמיל סלמן יעלון ולפיד. שר הביטחון התנה את מיתון הפנסיה בקיצוץ בכלל תנאי הפרישה של המגזר הציבורי, צילום: אמיל סלמן

במהלך הדיונים אתמול שר הביטחון, משה יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, אמרו שהם מסכימים לקיצוץ בפנסיות רק כחלק מקיצוץ נרחב בכלל תנאי הפרישה של עובדי המגזר הציבורי. באוצר העדיפו בשלב זה להתקפל והסעיף חזר למזווה. הגזירות עבור שאר הציבור נותרו בתקציב.

הקבינט הביטחוני אישר לפני ההצבעה על התקציב כי תקציב הביטחון יקוצץ ב-3 מיליארד שקל - ולא ב-4 מיליארד שקל כפי שהציע משרד האוצר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהקשר זה, כי "אני מבקש להבהיר שצה"ל על מפקדיו, על לוחמיו, על כלי הנשק שלו - הם חיוניים לביטחון ישראליים. חיוניים הן בהגנה והן בהתקפה - אלה שתי חזיתות מרכזיות". התקציב יעמוד על 52.5 מיליארד שקל השנה, ו-51 מיליארד שקל ב-2014. עם זאת, החל מ-2015 יעלה תקציב ויעמוד על 52 מיליארד שקל, ב-2016 - 55 מיליארד, ב-2017 - 57 מיליארד וב-2018 - 59 מיליארד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות