אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המסחר בבורסה ננעל בעליות במחזור נמוך; טבע עלתה ב-1.5%, מלאנוקס ב-3.9%

מדד ת"א 25 הוסיף 0.6%, ת"א 100 עלה ב-0.8% ומדד הנדל"ן טיפס ב-1.1%. ירידות שערים באג"ח הממשלתי: "שחר" ל-10 שנים ירדה ב-0.2% לתשואה של 3.49%; מחזור המסחר - 691 מיליון שקל

19.05.2013, 16:30 | שי סלינס

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בעליות בהמשך לעליות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי והמשך עונת הדו"חות הכספיים של החברות הציבוריות לרבעון הראשון של השנה. מחזור המסחר הסתכם ב-691 מיליון שקל.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר הקימו ועדה לבחינת תהליכים לעריכת הסדרי החוב בישראל. על החלטתם להקים את הוועדה הודיעו לפיד ופישר לפני חודש בעקבות הודעת בנק לאומי על ביטול הסדר החוב עם חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר. בראש הועדה תעמוד מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן והחברים בה יהיו פרופ' שמואל האוזר יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' נתן זוסמן מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, דוד זקן המפקח על הבנקים, פרופ' עודד שריג הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, פרופ' יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה, עו"ד אבי ליכט המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, פרופ' ישי יפה דיקן בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים ומר יואל נווה מנהל בנק הדואר.

במקביל פרס בנק ישראל כי בעקבות פרסום מדד אפריל, שעלה ב-0.4%, חלה עלייה קלה של 0.1% באינפלציה הצפויה במשק ל- 12 החודשים הבאים, והיא מסתכמת כעת ב-1.9%. את האינפלציה הצפויה, שהיא אחד המשתנים החשובים ביותר בשיקולי מדיניות הריבית של בנק ישראל, מחשב בנק ישראל כממוצע של ההערכות שמפרסמים האנליסטים השונים במשק.

עליות מעבר לים

הבורסה בוול סטריט סגרה בשישי שבוע רביעי ברציפות של עליות. דאו ג'ונס עלה ב-0.8% ו-S&P 500 זינק ב-0.9% - ובכך שברו המדדים שוב את שיא כל הזמנים.

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות, התייחס למסחר בבורסה: "שוק המניות צפוי להיות חיובי בטווח הקצר. לאור ביצועי החסר של מדדי מניות בישראל לעומת העולם מתחילת השנה, אנו מעדיפים לתת משקל עודף להשקעה במניות בארץ, זאת יחד עם שילוב של מניות בשוק האמריקאי".

שוק האג"ח

המשק הישראלי צמח בקצב שנתי של 2.8% ברבעון הראשון - כך עולה מסיכום האומדנים הראשונים של החשבונות הלאומיים שפרסמה בחמישי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שיעור זה נמוך מהתחזיות האופטימיות יחסית של משרד האוצר ובנק ישראל, שצופים צמיחה של 3.7%-3.8% השנה. בתוך כך נסחרות היום איגרות החוב הממשלתיות בירידות שערים ובכך עולת התשואות מרמות השפל אליהן הגיעו ביום חמישי האחרון. אג"ח "שחר" בעלת ריבית קבועה ל-10 שנים ירדה ב-0.2% לתשואה של 3.49%.

כלל פיננסים דיווחה הבוקר לבורסה על תוצאותיה לרבעון הראשון של 2013 והציגה מעבר להפסד של 26.8 מיליון שקל, בהשוואה לרווח נקי של 2.5 מילון שקל ברבעון הראשון של 2012, ואת בעיקר בשל הירידה במחזורי המסחר בבורסה של תל אביב.

במקביל כלל פיננסים הודיעה על תוכנית לפירעון מוקדם של חובות החברה בסכום כולל של עד 265 מיליון שקל. בשלב הראשוני תבצע החברה רכישה עצמית של אג"ח מסדרה א' ובשלב מאוחר יותר תפרע החברה את ההלוואה שהעמידה החברה האם, כלל ביטוח, שיתרתה עומדת על 170 מיליון שקל. יתרת החוב של כלל פיננסים למחזיקי האג"ח מסדרה א' עומדת היום על כ-260 מיליון שקל.

 

כלכלני הלמן אלדובי התייחסו לשוק האג"ח חברות וכתבו כי "באפיק הקונצרני סדרות רבות נסחרות בתשואות נמוכות מאוד שלא משקפות את הסיכון הגלום בהשקעה בהן. זאת, למרות שחברות רבות ביצעו מחזור חובות בתקופה האחרונה. מצב זה עשוי להביא לעלייה בתנודתיות של האפיק הקונצרני בחודשים הקרובים".

 

מניות במרכז 

חברת שמן גז ונפט הודיעה כי חודשו עבודות הקידוח ברישיון ים 3 במתווה חלופי שאושר על ידי השותפים. עוד הודיעה שמן כי היא זקוקה למקורות מימון נוספים על רקע העיכוב בלוח הזמנים. באמצע אפריל שמן עצרה את עבודות הקידוח בים 3, וזאת כתוצאה מלחצים גבוהים של גז מעבר להערכות המקוריות.

אבי ורטהיים, יו"ר דירקטוריון אלוני חץ, צפוי לזכות בשדרוג לשכרו. דירקטוריון החברה שבשליטת נתן חץ ומשפחת ורטהיים  אישר את העלאת שכרו של ורטהיים ושדרוג מנגנון המענק השנתי. ורטהיים, אחיינו של מוזי ורטהיים ובן דודו של דוד ורטהיים, בעלי השליטה בחברה, מכהן כיו"ר החברה מאז 2002.

האתר הכלכלי הרוסי "ודומסטי" דיווח במהלך סוף השבוע האחרון כי במהלך בדיקה שגרתית התגלו ליקויים חמורים והפרות בנייה באזור בו ממוקם קניון 'אפימול' של חברת אפי פיתוח מקבוצת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב. בתגובה לפניית "כלכליסט" מיהרה חברת אפריקה ישראל להבהיר כי "האזור בו התגלו ליקויי הבנייה אינו חלק מעמודיי התווך של הבניין, אלא מחיצה זמנית המשמשת לגידור הפרוזדורים באגף הטכני של אפי מול. אי לכך, למבקרים בקניון אין כל גישה לאזור זה כלל".

החברות לייבפרסון, מלאנוקס,  טבעו אלוט מרכזות עניין במסחר לאחר שחזרו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' חיוביים של מעל 4% (מלבד טבע) על רקע העליות שנרשמו מעבר לים בסוף השבוע. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות