אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד שוקל להטיל מס על משכירי דירות מהשקל הראשון צילום: עמית שאבי

לפיד שוקל להטיל מס על משכירי דירות מהשקל הראשון

בעקבות הזעם על ההחלטה לבטל את הפטור ממס הרכישה למשפרי דיור, שוקלים באוצר כחלופה להטיל מס על משכירי כל הדירות, ולא רק על שכר דירה החל מ-5,000 שקל כיום. מנגד חוששים באוצר כי בעלי דירות יגלגלו את המס אל השוכרים

19.05.2013, 06:58 | עינת פז-פרנקל

שר האוצר יאיר לפיד שוקל להטיל מס על הכנסות משכר דירה החל מהשקל הראשון כחלופה למס הרכישה החדש שאושר בממשלה במסגרת תקציב 2013–2014, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת התקציב החדש, בוטל הפטור ממס רכישה על דירה שעלותה עד 1.47 מיליון שקל, והחל מ־2014 יוטל מס רכישה של 3.5% מהשקל הראשון (כ־51 אלף שקל), למעט על רוכשי דירה ראשונה. הצעד, שצפוי להכניס למדינה 1.05 מיליארד שקל אך לפגוע במעמד הביניים ובשכבות החלשות, עורר ביקורת חריפה בציבור ועשוי לא לעבור בחקיקה.

לדברי גורמים במשרד האוצר וברשות המסים, בימים אלה נשקלות חלופות למס הרכישה, ובהן הטלת מס של 10% על הכנסות משכר דירה מהשקל הראשון ומסים שלא מתחום הנדל"ן. כיום משכירי דירות נהנים מפטור ממס אם שכר הדירה הוא לכל היותר 4,980 שקל לחודש. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הפטור ממס על השכרת דירות שווה כ־1.1 מיליארד שקל לקופת המדינה, וגם אם תצליח רשות המסים לגבות 70% ממנו, ההכנסה ממנו תסתכם בכ־770 מיליון שקל. כיום נגבים כ־160 מיליון שקל בשנה בלבד ממיסוי דירות להשכרה, כחמישית מפוטנציאל המיסוי .

(ארכיון), צילום: עומר הכהן (ארכיון) | צילום: עומר הכהן (ארכיון), צילום: עומר הכהן

ואולם, למס על השכרת דירה עלולה להיות השפעה על שוכרי הדירות. המבקרים חוששים שהוא יגולגל לשוכרים, שמהווים כמעט שליש ממשקי הבית בארץ. "זה לא פתרון בנסיבות הנוכחיות", אמר ל"כלכליסט" בכיר באוצר. "הרעיון הוא שמשקיעים ימכרו את הדירות שלהם לפני שיוטל מס שבח של 25% ב־2014, אך מס על הכנסות משכר דירה הוא לא בגבולות הטעם הטוב".

במשרד האוצר מסרו כי אכן נבחנות חלופות למדרגת מס הרכישה החדש, אך סירבו להתייחס לצעדים מסוימים. מרשות המסים נמסר כי נבחנות כמה חלופות, ובהן מס על שכר דירה מהשקל הראשון. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

364 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

364.
אולי נקרא לזה "מס גזל",,! או סתם שוד לאור היום?
חסכנו אגורה לאגורה ובמקום להחליף רכב או לעשות מסע עולמי,, קנינו דירות לבנים. לא החזקנו את הבנים באוניברסיטה ולא שילמנו על חוגים. לא לקחנו מורים פרטיים אלא דאגנו שיצופו על פני הרדידות החינוכית. וכל זאת כדי שלא יצטרכו להיות מקבצי נדבות בין קבוצות אטומי לב הסוחרים בנו. עתה מופיע הפוליטיקאי רחב הלב וגוזל גם זאת,,, הדרך לגיהנום רצופה כוונות רעות.
אחיה , באר שבע  |  24.01.14
363.
מס צודק על השכרת דירה שנייה בבעלות
מס זה סוף סוף יעשה צדק ויאזן את המשוואה מול השקעות בשוק ההון ופקדונות. לא ייתכן שמשקיע בפקדון ישלם 25% מס רווח הון ומשקיע בשוק הנדלן לא ישלם כלל. בגלל אי שיווין זה הביקוש לדירות הרבה יותר גדול מהביקוש האמיתי. מס יאזן את המשוואה וישחרר דירות לשוק, כמובן במידה והוא יוטל על דירה שנייה ומעלה. צריך להשיק אותו בהדרגה כדי לא לגרום בהלה בציבור
אופיר , תל אביב  |  21.12.13
361.
מאבק לפיד רוצה מס מהשקל הראשון על השכרת דירה
כל החכמים למיניהם אם לפיד ינסה לקחת מס יש אפשרות למחאה פשוטה לא לחדש את חוזה הדירה לאף דייר וניראה איפה לפיד יאכלס אותם ומה יקרה למחירי הדירות ותחשבו איזו מחאה נחמדה תהיה במדינה מבלי לצאת לרחובות ולצעוק פשוט לסגור את הדירה עד לבחירות הבאות תודה
שי , מרכז  |  26.05.13
לכל התגובות