אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו מתחייב לרפורמה בנמלים: "היעילות בנמלים היא דבר שכל אזרח מרגיש בכיסו" צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו מתחייב לרפורמה בנמלים: "היעילות בנמלים היא דבר שכל אזרח מרגיש בכיסו"

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "בחודשים הקרובים נוציא מכרז לנמל נוסף בהפעלה פרטית. לתוכנית הזאת יש השלכות גדולות מאוד לגבי יוקר המחייה במדינת ישראל". שר התחבורה: מכרז לנמל פרטי עוד חודשיים גם במחיר "מלחמת חורמה בהסתדרות"

19.05.2013, 11:57 | תומר אביטל ומיקי פלד

אחרי שספגה הממשלה ביקורת קשה בעקבות קידום תקציב שכלל לא מתמודד עם חוסר היעילות בנמלים, הבוקר מתחייב ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם רפורמה בנושא. בפתח ישיבת הממשלה השבועית הזכיר נתניהו כי הוא כבר מטפל בפתיחת הנמלים לתחרות מזה שנים ובהמשך הבטיח להמשיך ולעשות כן.

לדבריו, "נמלי הים בישראל זה נושא שמעסיק אותנו כבר למעלה מעשור. בשנת 2003 יזמתי תהליך רב שלבי של רפורמות בנמלי הים. דבר ראשון שעשינו זה רפורמה ברשות הנמלים. הקמנו שלוש חברות ממשלתיות בחיפה, באשדוד ובאילת, ופתחנו את מספנות ישראל בחיפה בהפעלה פרטית. זה הדבר הראשון שנעשה, שלב א'. שלב ב', היה הפיכתו של נמל אילת לנמל שפועל בהפעלה פרטית. זה קרה לפני שנה, אגב באיחור של שנתיים מהתוכנית המקורית. והדבר השלישי שהולך לקרות בחודשים הקרובים זה הוצאת מכרז לנמל נוסף, חדש, במדינת ישראל. שוב, נמל בהפעלה פרטית".

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו הסביר כי "לתוכנית הזאת יש השלכות גדולות מאוד לגבי יוקר המחייה במדינת ישראל, כי בערך 90% מהייצוא והייבוא שלנו וחלק עצום מהתוצר שלנו עובר דרך הנמלים בדרך זו או אחרת. כמעט כל דבר שאתם רואים לפניכם, מוצר שנמצא פה או מוצר שאנחנו מייצאים לשוקי העולם עובר דרך הנמלים. רק מקצת המוצרים עוברים דרך תעבורה אווירית. לכן, היעילות או היעדר היעילות בנמלים היא דבר שכל אזרח ואזרח מרגיש בכיסו. אנחנו מחויבים לשינוי הזה. אני יודע שיש תמיכה של שרים רבים, אם לא כולם, במהלכים שאנחנו הולכים לעשות. שר התחבורה יביא בפניי את ההצעה שמתגבשת, אני אדון בה גם עם שר האוצר וגם עם שר הכלכלה, ונגבש את הממשלה כולה כדי לעשות את הרפורמה הזאת, שתשפיע מאוד על הוזלת יוקר המחייה במדינת ישראל".

מוקדם יותר איים שר התחבורה, ישראל כץ, כי הממשלה תעביר בחקיקת בזק איסורים על השבתת פתע של הנמלים, אם ההסתדרות תחליט לנקוט בעיצומים נגד הכוונה להקים נמל פרטי. בראיון לגלי צה"ל הבוקר הוסיף כץ כי בתוך חודשיים ייצא מכרז להקמת הנמל.

בלשכתו של כץ מבהירים כי הם מתכוננים ל"מלחמת חורמה" נגד ההסתדרות וחקיקת הבזק מתואמת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ב"ידיעות אחרונות" דווח היום כי הממשלה נערכת למאבק בוועדי העובדים בנמלים, זאת באמצעות החלפת העובדים בחיילים והכנסת חברות בינלאומיות.

נמל אשדוד, צילום: גדי קבלו נמל אשדוד | צילום: גדי קבלו נמל אשדוד, צילום: גדי קבלו

כץ הכחיש היום את קיומה של תוכנית להכנסת חיילים להפעלת הנמל, אך אמר גם כי במקרה קיצון אפשר לאתר חברות זרות שיתפעלו את הנמלים. למרות זאת, במקביל מתכוננים גם לקיום שיחות עם ההסתדרות על מנת להגיע להסכמה שתאפשר את קיומו של הנמל הפרטי במקביל לנמלים הממשלתיים באשדוד וחיפה.

יש בהסתדרות מי שסבור כי אין זה מקרי שבמקביל להתגברות הביקורת על תקציב המדינה והגזירות הכלכליות החל גם שר האוצר יאיר לפיד וגם שותפו הפוליטי נפתלי בנט להעלות את גובה הלהבות מול ועד עובדי נמל אשדוד, אולי על מנת להסיט את הביקורת אל עבר גוף אחר שנחשב לבעל תדמית שלילית מאוד ויש רצון של הציבור שהממשלה תפעל נגדו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
מפרקים את הריכוזיות במשק - מפריטים את הנמלים לידי הטייקונים
מר ביבי נתניהו הנכבד ,בעבר הייתי בעד ההפרטה. אך השתלטות הטייקונים על נכסי המדינה הביאה להשחת המדינה והפוליטיקאים וכל העם משלם את המחיר הכבד. האם הנמל החדש יהיה בשליטת המדינה או בבעלות פרטית ? איך תבטיח שנכסי המדינה אינם עוברים לידי הטייקונים שכולנו מכירים ? אני מעדיף שסבר ירוויח 60,000 שקל לחודש , מאשר מנכ"ל ייקח לכיסו 24 מיליון שקל בשנה והבוס שלו - הבעלים של הנמל הפרטי יחלוב את נכסי המדינה. די להפרטה החזירית. האם הבטחת לנו מלחמה בריכוזיות ? הינה אתה הולך לדאוג לריכוזיות יתר.
יעקב נגר , ירושלים  |  19.05.13
15.
מדינה אכזרית
עובדי הנמלים הם אנשים שעובדים קשה ומרוויחים היטב עם תנאים שהלוואי על כולנו . אך שימו לב זה אנשים ולא איש אחד טייקון שהשלטון חפץ בו אנשים זה משפחות זה ילדים זה עולם שלם אז עדיף שאנשים ירוויחו ולא טייקון אחד שכל עובדיו הם עבדים מנוצלים ללא זכויות ותנאים . צרכים לקחת את מודל העבודה והתנאים בנמלים ולהכיל אותו על כלל העובדים בישראל . ואז לאנשים כאן יהיה בטחון כבוד וחשק לעשות ילדים . כי ההון במדינה יתחלק לרוב ולא לטיקון אחד שחושב שהשמש זורחת לו מהתחת
אבידן , אשדוד  |  20.05.13
לכל התגובות