אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועץ ההשקעות שרון נתנאל נידון לשנתיים מאסר בפועל ולקנס של 25 אלף שקל צילום: shutterstock

יועץ ההשקעות שרון נתנאל נידון לשנתיים מאסר בפועל ולקנס של 25 אלף שקל

זאת בעונש מאסר חריג. נתנאל שימש כיועץ בבנק הבינלאומי והורשע בעבירות השפעה בדרכי תרמית על שער ניירות ערך

19.05.2013, 13:18 | זוהר שחר לוי
עונש מאסר חריג בבית המשפט הכלכלי: יועץ ההשקעות שרון נתנאל נידון הבוקר (א') לשנתיים מאסר בפועל ולקנס כספי של 25 אלף שקל, לאחר שהורשע לפי הודאתו בעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, זיוף ועבירות על חוק הייעוץ. "תגובת בית המשפט צריכה לא רק לפגוע בכיסו אלא גם לשאת מסר לכל עבריין פוטנציאלי בדבר אי הכדאיות שבפשיעה כלכלית", נימק שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב את העונש הכבד.

נתנאל, שימש כיועץ השקעות בחדר מסחר תאגידים בבנק הבינלאומי הורשע בחודש ספטמבר האחרון בביצוע מאות עבירות. זאת, בהתאם לכתב האישום שהוגש נגדו ולפיו בין השנים 2002-2009 ניהל תיקי ניירות ערך עבורו ועבור בני משפחתו תוך שהוא מבצע עסקאות תרמיתיות מתוחכמות בין החשבונות. בסך הכל ייחס לו כתב האישום ביצוע של 700 עסקאות וגניבת כ-350 אלף שקל לכיסו על חשבון הלקוחות.

מאסר (אילוסטרציה). "תגובת ביהמ"ש צריכה לא רק לפגוע בכיסו אלא גם לשאת מסר לכל עבריין פוטנציאלי", צילום: shutterstock מאסר (אילוסטרציה). "תגובת ביהמ"ש צריכה לא רק לפגוע בכיסו אלא גם לשאת מסר לכל עבריין פוטנציאלי" | צילום: shutterstock מאסר (אילוסטרציה). "תגובת ביהמ"ש צריכה לא רק לפגוע בכיסו אלא גם לשאת מסר לכל עבריין פוטנציאלי", צילום: shutterstock

בטרם נגזר עונשו, ביקשו סנגוריו של נתאל, עוה"ד אבי גרוס וניר רשף, את התחשבות בית המשפט במצבו הפיזי והנפשי של הנאשם ובלחצים הכלכליים והנפשיים המלווים את משפחתו מאז החלה הפרשה. נתנאל עצמו פנה גם הוא לבית המשפט והביע חרטה עמוקה על מעשיו, טען כי הוא עובד קשה בניסיון לשקם את ההריסות שלו ושל משפחתו מאז שנחשפה הפרשה.

מנגד, ביקשה התביעה להשית על נתנאל עונש מאסר שבין 24 ל-48 חודשים, מאסר על תנאי וקנס משמעותי. לדברי הרפקליטות, אף כי אמנם יש להתחשב במצבו הפיזי והנפשי של הנאשם, עדיין יש להטיל עליו עונש ראוי שכן מדובר במעשים חמורים מאוד לא רק בגלל כמות העסקאות וההיקף הכספי שלהם, אלא גם בשל עבירות נוספות שביצע והן בגידה באמון לקוחותיו ושל הבנק שהעסיק אותו.

"בשנים האחרונות ניכרת מגמה ברורה של החמרה בכל הקשור לעבירות צווארון לבן בכלל ועבירות בשוק ההון בפרט... המסר ששולח בית המשפט הינו חד וברור",", כתב השופט כבוב בגזר הדין. לדבריו, אמנם מצבו האישי של נתנאל דורש "שיקום" – בריאותית, נפשית, משפחתית וכלכלית. אולם, "כמדיניות משפטית, בעבירות מהסוג בו הורשע הנאשם – עבירות שמטבען מבוצעות על ידי אזרחים נורמטיביים שהגיעו לעמדות השפעה, וניצלו אותה על מנת לשלוח ידם ברכושם של אחרים – אין מקום לחרוג ממתחם העונש, רק משום שלאחר שנתפסו שבו לחיות חיים 'נורמטיביים'".

כבוב הוסיף: "מצבו של הנאשם מצדיק חריגה ממדיניות הענישה הראויה והמקובלת של הטלת קנסות כספיים משמעותיים, שהרי המניע לעבירות מהסוג שביצע הוא בצע כסף, ועל כן תגובת בית המשפט צריכה לא רק לפגוע בכיסו".

בית המשפט מצא לנכון להקל על נתנאל בשל הנסיבות הכלכליות שלו ושל משפחתו ועל כן הוטל עליו, לצד עונש מאסר בפועל של שנתיים, קנס כספי על סכום של 25 אלף שקל בלבד. בנוסף, נידון נתנאל לשנת מאסר על תנאי.

התיק נוהל על ידי עוה"ד עופרה רובינפלד-הוך ושמרית גולדנברג ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), ונחקר על ידי מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות