אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח בינלאומי קורא למהפכה במדיניות המלחמה בסמים צילום: בלומברג

דו"ח בינלאומי קורא למהפכה במדיניות המלחמה בסמים

ארגון מדינות אמריקה מציע לצמצם את תעשיית הסמים הלא חוקית, בין השאר באמצעות לגליזציה. על פי הערכות, מיסוי על מכירת סמים עשוי להניב כ־47 מיליארד דולר מדי שנה בארה"ב. שוק הסמים הבינלאומי שווה ערך ל־1% מהתמ"ג העולמי

19.05.2013, 22:23 | סוכנויות הידיעות

ארגון מדינות אמריקה (OAS) פרסם בסוף השבוע דו"ח הקורא למדינות המערב, וארה"ב בראשן, לשנות את מדיניות האיסור הגורף על סחר בסמים. מדובר בפעם הראשונה שמסמך רשמי בינלאומי מציע מדיניות חלופית למדיניות האיסור הגורף על שימוש בסמים הנהוגה במרבית מדינות המערב.

קראו עוד בכלכליסט

תעשיית הסמים העולמית מגלגלת כחצי טריליון דולר בשנה - שהם כ־1% מהתמ"ג העולמי. לצד נשק ונפט זו אחת הסחורות הנסחרות ביותר בעולם. רובם המכריע של רווחי הסמים מגיע לבנקים בארה"ב ובאירופה.

הדו"ח כולל שני חלקים, שאחד מהם כולל ניתוח של המציאות העכשווית של תעשיית הסמים, ואילו האחר מצביע על ההשלכות של הימשכות המדיניות הנוכחית למלחמה בסמים עד 2025 ועל חלופות למדיניות הנוכחית.

כאמור, הדו"ח מציע לשקול מחדש מדיניות זו, כדי לצמצם את הההשלכות החמורות של התעשייה הבלתי חוקית על אזרחי מדינות אמריקה הלטינית. עם הדרכים החלופיות שהדו"ח מציע ניתן למנות לגליזציה של סמים מסוימים, הידוק שיתוף הפעולה הבינלאומי למניעת הנזקים של תעשיית הסמים לאזרחים, וחיזוק קהילות שמתפרנסות באופן ישיר או עקיף מתעשייה זו.

אם יתקבלו, לשינויים שמציע ארגון מדינות אמריקה יהיו גם השלכות כלכליות. כך למשל, חלק גדול מתוך 42 מיליארד הדולרים מכספי הסמים שיוצאים מדי שנה ממקסיקו מגיעים לבנקים בארה"ב, שחלקם מאפשרים לפתוח חשבונות אנונימיים בקלות רבה אפילו יותר מאשר מרכזים פיננסיים במקלטי מס.

הפרצות הללו בחוק מונעות ממקסיקו הכנסות ממסים בהיקף של 7–12 מיליארד דולר בשנה. מיסוי על מכירת סמים בתחומי ארה"ב עשוי להכניס לקופתה הציבורית 46.7 מיליארד דולר, על פי הערכת ארגון Drug Policy Alliance, שחישב את הנתון על בסיס שיעור המיסוי על אלכוהול וסיגריות.

חוסה מיגל אינסולסה, המזכיר הכללי של ארגון מדינות אמריקה, אמר כי הדו"ח הוא "ראשיתו של דיון מיוחל, שיבהיר לארה"ב ולמדינות אירופה שהמצב הנוכחי צפוי להשתנות, איתן או בלעדיהן".

הרעיון לפרסום הדו"ח עלה בעת ועידת האמריקות שנערכה בעיר קרטחנה שבקולומביה בשנה שעברה. במהלך הוועידה הביעו מנהיגי מדינות מאמריקה הלטינית מרמור רב על כך שמדינות המערב, שאזרחיהן הם הצרכנים העיקריים של הסמים המיוצרים באמריקה הלטינית, אינן מודעות כלל לנזק הרב שגורם המסחר בסמים.

קוקאין, צילום: איי אף פי קוקאין | צילום: איי אף פי קוקאין, צילום: איי אף פי

ארגונים בינלאומיים שחרתו על דגלם את המלחמה בהשלכות הסחר הבינלאומי בסמים בירכו על פרסום הדו"ח. "זהו דיון שנפתח ברמות הגבוהות ביותר, אמריקה הלטינית הראתה מנהיגות יוצאת דופן כששמה את הנושא על סדר היום", אמרה קסיה מלינובסקה־סמפרוך, מנהלת התוכנית למדיניות במלחמה בסמים של קרן Open Society. "מדובר במסמך מהפכני", ציינה בראיון ל"גרדיאן" הבריטי.

פרסום הדו"ח מגיע במקביל לפרסום מכתב פומבי של מנהיגים לשעבר במדינות אמריקה, שבו הם קוראים "לשבור את הטאבו" סביב סמים. המנהיגים, ובהם גם פרננדו קארדוסו, נשיא ברזיל לשעבר, ופול וולקר, לשעבר יו"ר הפדרל ריזרב האמריקאי, קוראים לאמץ את מסקנות הדו"ח ולנקוט לגליזציה חלקית של סמים, תוך שימת דגש על טיפול בהשלכות הבריאותיות והחברתיות ולא הפליליות של השימוש בהם. כמו כן קוראים המנהיגים לנסות מודלים של מלחמה בסמים המבטלים את התפקיד המרכזי שממלא הפשע המאורגן בתעשיית הסמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
הגיון בריא! כפי שהאיסור על אלכוהול היה מטופש ומזיק, כך גם האיסור על סמים!
יכול להיות שכדאי לשמר את האיסור על 2-3 סמים קשים במיוחד (הרואין וכדומה) - בגלל הסכנה לציבור מתופעת הקריז של המכורים - אבל רוב מוחלט מהסמים האסורים צריכים לעבור לגליזציה מלאה, תוך השוואת מעמדם לאלכוהול וטבק: גיל מינימום למכירה, אזהרת משרד הבריאות על האריזה ובכל פירסום, איסור על פירסום בכלי תקשורת המיועדים לילדים. די לפטרנליזם המטופש! די להשקעת מיליארדים במלחמה חסרת תוחלת! די פיטום הפשע המאורגן!
יבגני  |  20.05.13
7.
שכחו להוסיף את מחיר העתק שמשלמות הממשלות על המלחמה בסמים.
תארו לכם שמקסיקו תכניס 8 מליארד לשנה (מס על סמים) במקום להוציא 10 מליארד על המלחמה בסמים, כוחות שיטור, אבטחה, בתי כלא, ועוד. הדברים הללו נכונים גם עבור ארצות הברית. פחות פשיעה, פחות רצח, פחות מלחמות כנופיות. את הכסף שייחסך אפשר להפנות למלחמה הנכונה: חינוך.
חיים  |  20.05.13
לכל התגובות