אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנוניות ההנפקות בבורסה בת"א ימריאו עם כנפיים מקוצצות

סנוניות ההנפקות בבורסה בת"א ימריאו עם כנפיים מקוצצות

קדימהסטם ונוירוניקס הגישו אתמול תשקיפים לקראת הנפקת הון, אך ייתכן שהשמחה לקראת שבירת בצורת הגיוסים בבורסה היתה מוקדמת מדי. מבט מעמיק יותר מגלה חברות עם הערת "עסק חי", הפסדים עמוקים וללא הכנסות משמעותיות בעתיד הקרוב

20.05.2013, 09:09 | ניר צליק

בשבועות האחרונים נראה היה כי בצורת ההנפקות של 2012 בבורסה בתל אביב עומדת להישבר. עד כה הגישו שתי חברות, קדימהסטם ונוירוניקס - שתיהן מתחום מדעי החיים - תשקיפים לקראת הנפקה. אלא שבדיקה של אותן חברות מעלה את השאלה - האם אלו ההנפקות שלהן מצפה הבורסה הישראלית? שתי החברות הפסידו עשרות מיליוני שקלים בשנים האחרונות ולדו"חותיהן הוצמדו הערות "עסק חי". אמנם מדובר בחברות העוסקות בפיתוח של טיפולים רפואיים, כך שהצמדה של הערת "עסק חי" אינה כה חריגה, אך היקף ההפסדים והחשש כי יחלוף זמן רב עד ששתיהן ייצרו הכנסות משמעותיות מדליקים נורות אזהרה.

קדימהסטם חלום תאי הגזע

קדימהסטם, המפתחת מוצרים על בסיס תאי גזע, הגישה אתמול תשקיף לקראת הנפקה בבורסת תל אביב. החברה צפויה לגייס כ־20 מיליון שקל לפי שווי של כ־70–80 מיליון שקל. מנכ"ל החברה הוא יוסי בן יוסף, המחזיק בכ־22% ממניות החברה. בעלי עניין נוספים הם מישל וקלייר רבל, המחזיקים בכ־15% ממניות החברה.

רואי החשבון של קדימהסטם ציינו כי לחברה היו הפסדים של 10 מיליון שקל בשנת 2012 וכי יש לה גירעון בהון בהיקף של 6.8 מיליון שקל, ולפיכך הם מצמידים לחברה הערת "עסק חי". עם זאת, כאמור, לחלק נכבד מהחברות הציבוריות העוסקות בביוטכנולוגיה מוצמדת הערת "עסק חי" על רקע העובדה כי חברות אלה אינן מייצרות הכנסות בשלב הראשוני של הפיתוח.

מלבד ההפסדים ב־2012, רשמה קדימהסטם גם הפסד של 10.1 מיליון שקל ב־2011 והפסד של 7 מיליון שקל ב־2010. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת בשנים האחרונות היה שלילי, ובשלוש השנים האחרונות החברה מחקה 21.5 מיליון שקל על פעילותה. בסוף 2012 היו בקופת החברה כ־244 אלף שקל בלבד.

רוב תמורת ההנפקה ישמש את החברה לביצוע ניסויים בבעלי חיים עם מערכת חיסון פגומה, להשקעה במערכת רובוטית לטיפול בנוזלים בעלות של 200–250 אלף דולר ולהשמשת חדרים סטריליים ב־200 אלף דולר. כ־40% מתמורת ההנפקה ישמשו למימון פעילותה העסקית של החברה.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

קדימהסטם עוסקת בשני תחומי פעילות עיקריים — פיתוח תרופה לטיפול במחלת הסוכרת והענקת שירותי סריקת וגילוי תרופות עם התמקדות במחלת הטרשת הנפוצה. הטיפול של קדימהסטם לסוכרת מבוסס על השתלת תאי גזע שמיועדים להשיב למטופל את היכולת לייצר אינסולין באופן עצמאי. בשנה הקרובה אמורה החברה לבצע ניסויים ראשונים בבעלי חיים עם מערכת חיסון פגומה, שצפויים להסתיים בתחילת 2014. אם הכלי ילך כשורה, שיווק המוצר יחל בשנת 2020.

בתחום השני, גילוי וסריקת תרופות, פועלת קדימהסטם באמצעות הדמיה טכנולוגית של גוף האדם בתנאי מעבדה במטרה לחסוך בעלויות המחקר הפרה־קליני לחברות התרופות הגדולות.

המנכ"ל בן יוסף משך ב־2012 שכר בעלות של 1.1 מיליון שקל, כשאם תושלם ההנפקה, הוא יקבל מענק של 100 אלף שקל. סמנכ"ל הכספים יהודה פיינברג משך ב־2012 שכר בעלות של 759 אלף שקל, סמנכ"ל הפיתוח הטכנולוגי אריק חסון משך שכר בעלות של 714 אלף שקל, וסמנכ"ל הפיתוח העסקי רן קמינצ'יק משך שכר בעלות של 598 אלף שקל.

נוירוניקס תקוות הטיפול באלצהיימר

נוירוניקס, העוסקת בפיתוח מכשור רפואי הנועד לטפל במחלת האלצהיימר, צפויה אף היא לבצע גיוס בתקופה הקרובה, כשאתמול היא הגישה עדכון נוסף לתשקיף. נוירוניקס צפויה לגייס כ־25 מיליון שקל, וגם היא יוצאת להנפקה עם הערת "עסק חי" על רקע ההפסדים בשנים האחרונות.

היקף הכנסותיה של נוירוניקס עמד ב־2012 על 829 אלף שקל. על אף זאת, רשמה החברה הפסד של 7 מיליון שקל ב־2012 לעומת הפסד של 7.8 מיליון שקל ב־2011 והפסד של 7.2 מיליון שקל ב־2010. בשלוש השנים האחרונות רשמה נוירוניקס תזרים מזומנים שלילי של 22.3 מיליון שקל. בקופת החברה היו, נכון לסוף 2012, כ־523 אלף שקל, כך שהיא זקוקה לגיוס באופן מיידי. נוירוניקס צופה כי ב־2013 מכירותיה יעמדו על יותר ממיליון דולר, וב־2014 — על יותר מ־3 מיליון דולר.

תמורת ההנפקה תשמש את נוירוניקס למימון פעילותה השוטפת, המוערכת בכ־6.9 מיליון שקל ב־12 החודשים הקרובים, כמו גם להחזר הלוואה לסופי דולק, מבעלי השליטה בחברה (9%), בהיקף של 1.6 מיליון שקל. בין בעלי העניין האחרים בחברה ניתן למנות את חברת הייעוץ מקינזי (37%) וחברת SCI מונטסקוט (8.5%), הנמצאת בשליטת משפחתה של סופי דולק.

מנכ"ל החברה איל בראור משך ב־2012 שכר בעלות של 818 אלף שקל, סמנכ"לית הקליניקה אריאלה אלטר משכה שכר בעלות של 506 אלף שקל וסמנכ"לית השיווק אורלי בר משכה שכר בעלות של 325 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות