אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירות מזן נדיר : התלתן הדגול מאיים על בניית 23 אלף דירות צילום: עמית שעל

דירות מזן נדיר : התלתן הדגול מאיים על בניית 23 אלף דירות

התוכנית לבנייה במתחם תעש השרון, מעתודות הקרקע הגדולות במרכז, צפויה להתעכב בעקבות דרישה של רשות הטבע והגנים להכריז על המקום כשמורת טבע: "יש במתחם עשרות מיני צומח שהוגדרו כנדירים בשל פיתוח והיעלמות בתי הגידול שלהם"

20.05.2013, 09:25 | דותן לוי

בניית 23 אלף דירות במתחם תעש השרון עלולה להתעכב בשל הימצאות צמחים נדירים באזור. ל"כלכליסט" נודע כי רשות הטבע והגנים הגישה לאחרונה התנגדות לתוכנית הבנייה לוועדה המחוזית בדרישה להכריז על חלק מהשטחים כעל שמורת טבע.

קראו עוד בכלכליסט

מתחם תעש השרון משתרע על כ־7,600 דונם בתחומי השיפוט של רמת השרון, הוד השרון והרצליה. הוא מהווה את אחת מעתודות הקרקע הגדולות באזור המרכז, ובנייה בו יכולה לתרום לבלימת מחירי הדירות בגוש דן. התוכנית אושרה להפקדה בוועדה המחוזית ביוני 2012 וכעת מצויה בשלב ההתנגדויות. ההתנגדות של רשות הטבע והגנים היא ההתנגדות הראשונה של רשות ממשלתית לבנייה במתחם, ולכן ההערכה היא שמשקלה כבד יותר מזה של התנגדויות שהגישו גופים פרטיים, ובהם אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע, שדרשה לשנות את התוכנית כדי לשמר את ריכוזי הצמחים במקום.

מתחם תעש. הבנייה עלולה להתעכב בשל הימצאות צמחים נדירים מתחם תעש. הבנייה עלולה להתעכב בשל הימצאות צמחים נדירים מתחם תעש. הבנייה עלולה להתעכב בשל הימצאות צמחים נדירים

ההתנגדויות הללו צפויות לעלות מחר לדיון אצל זאב עמית, החוקר המיוחד שמינה משרד הפנים לנושא. מירה אבנרי, מתכננת מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, שלחה מכתב בנושא זה לגילי טסלר, מתכננת המחוז במינהל מקרקעי ישראל. מחוות הדעת של האקולוג הראשי של רשות הטבע והגנים ד"ר יריב מליחי, שצורפה למכתב, עולה כי דווקא מכיוון שמדובר בשטחים נרחבים אשר היו סגורים לציבור הרחב שנים כה רבות הצליח להתקיים במקום פארק נדיר וחריג לאזור.

אבנרי כתבה במכתב: "בחנתי את התוכניות המפורטות, ולדעתי יש מקום לעצור לרגע את המסלול התכנוני הקונבנציונלי ולבחון את יחידת השטח הזאת על ערכיה בדרך ההולמת את תפיסות התכנון הקיימות בעולם בשטחים מסוג זה".

לפי חוות הדעת של מליחי, אשר בחן את הקרקע, נמצאה בה שורה של צמחים בסכנת הכחדה, ויש מקום לשקול הכרזה על חלק מהשטחים כשמורת טבע. מליחי הוסיף כי "בית גידול זה, אשר אט אט נכחד ונעלם עם הפיתוח המואץ של חבל ארץ זה, מיוצג כיום רק במעט שמורות טבע קטנטנות בשרון". הוא ציין כי "במתחם תעש רמת השרון מתקיימים עשרות מיני צומח אופייניים לבית הגידול החולי, ובתוכם גם מינים אדומים. מינים אדומים הוגדרו כך בספר האדום של הצומח עקב נדירותם בעקבות קטיף, פיתוח והיעלמות בתי גידול ייחודיים.

בין המינים שמתקיימים בשטחי תעש ראוי לציון התלתן הדגול, צמח חד־שנתי שנפוץ רק בישראל ובלבנון, וגדל רק בארבעה אתרים בשרון ואשר בית גידולו הוא החמרה החולית. משנות החמישים לא נמצא הצמח באתרים אלה, ולמעשה הימצאותו במתחם תעש מהווה את האוכלוסייה העולמית האחרונה", נכתב בדו"ח.

התנגדות רשות הטבע והגנים מתווספת למחלוקת על טיהור הקרקע. בעוד המדינה מציעה לטהר את הקרקע רק לאחר תכנון כולל, המתנגדים מבקשים להתחיל בטיהור לפני התכנון ולאחר סקר קרקע מקיף.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "מינהל מקרקעי ישראל יזם בשנת 2009 סקר ערכי טבע בשטחי תוכנית 'קדמת השרון'. בהמלצת מומחה, במקומות שבהם צומחים צמחים נדירים ולא ניתן יהיה להימנע מבנייה, יתבצע איסוף של פקעות וזרעים שיישתלו מאוחר יותר במקומות מתאימים ומוגנים בשטחי התוכנית. לרשות הטבע והגנים אין סיבה להתנגד לתוכנית משום שכל הגורמים הנוגעים בדבר רואים חשיבות לשמירת ערכי הטבע במקום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
אתם באמת מאמינים שהבניה במתחם תע"ש תוריד את המחירים?
הערים הסובבות, רמת השרון, הרצליה והוד השרון נחשבות לערים מהיקרות בישראל! מישהו מכם באמת מאמין שפתאום ישווקו שם דירות 4 חדרים בפחות מ1.5 מיליון שקלים? מי שמאמין בזה חי בסרט!! הדירות שם יהיו יקרות בהתאם לממוצע מחירי הדירות בערים הסובבות, המדינה לא תוותר על רווחי העתק מהבניה במתחם ולא יזיק גם קצת טבע במרכז! כבר כעת יש פרויקט פינוי-בינוי סמוך לתע"ש במורשה רמה"ש ומחירי דירות 4 חד מתחילים ב1.9 מיליון שקלים. אני מבין שלחלק מהמתלהמים מנגל בפארק הירקון נחשב בילוי בטבע אבל ישנה הנאה גדולה יותר בקצת טבע שקט וירוק. כמה קילומטרים מתל אביב, הירקון הפראי...נסו לטייל בו באופניים, רגלי או אפילו ברכב..ותיווכחו כמה שזה מדהים לספוג מעט אוויר נקי, וקולות ציוץ ציפורים במקום עשן וצופרי מכוניות. גם אני נשוי עם שני ילדים ללא דירה, וסבור שבמתחם של 7600 דונם ניתן להקצות לפחות רבע אם לא יותר לשטח פתוח. ובל נשכח שהקרקע מזוהמת ברמות מפחידות!! מאוד חכם לשלם 1.5 מיליון ש"ח ולקבל סרטן!?
יוסי , רמת השרון  |  21.05.13
13.
הטוקבקסטים "צודקים" בהחלט
אין מה לעשות, אנשים רוצים לגור במרכז ולכן צריך לבנות המון בניינים רבי קומות על כל חלקה פנויה, במחשבה שניה הרי כולם רוצים תל אביב ולכן אפשר פשוט להרוס בת"א את כל הבניינים הנמוכים, לבנות במקומם גורדי שחקים, גם על הגנים הציבורים, גם בפארק הירקון, בכל מקום!! ואז יש להעביר את כל המדינה שתגור כולה בת"א, אה ונייבא גם עובדים זרים כדי שישמרו על האדמות שלנו בצפון ובדרום. לצערי רוב הציבור מטומטם כהרגלו, רובכם לא מבינים שאוזלת היד האמיתית כאן היא בזה שאין תעסוקה בפריפריה הרחוקה, המון אנשים היו רוצים לגור בצפון נמשל אם היתה תעסוקה ואז המחירים במרכז היו יורדים ולא הייתם צריכים להצטופף כמו ג'וקים ולעמוד בפקקים שעות.
איש עקרונות  |  20.05.13
12.
יש לפרק לאלתר את הגוף המיותר שנקרא רט"ג בזבוז כספי ציבור
גוף מנוון ,שקיבל סמכויות פוליטיות בתקופתו של שרון שהיה שר החקלאות "וניפח" באופן מלאכותי את הרט"ג ,וגרם להם להיות הבעלים של כול נכסי הטבע במדינת ישראל, גוף שהוקם על מנת לתת תפקידים למקורבים של הקיבוצים והעבודה של פעם. יש לפרק לאלתר גוף זה ולהעביר את הסמכויות למשטרה הירוקה.
הטבע של כולנו , בעבודה  |  20.05.13
11.
לא ייאמן!!! כלמאות לשמה!!! בושה למדינה הזו!!
יש לפרק את רשות הטבע לאלתר או לתחום להם תחומי עיסוק ומעורבות בצפון או בדרום הארץ בלבד!!! לא מתביישים!!! בגלל חתיכת פרח מסריח אנחנו נמשיך לגור בשכירויות מטורפות ומצוקת הדיור תתעצם????!!!! תשחררו אותנו מעולכם באיזור המרכז והשרון ולכו לחפש עשבים בצפון או בדרום. די!!!! נמאסתם!!! אני מאוד מאוד מקווה שהוועדה המחוזית תזרוק אותם מכל המדרגות. שתראה אחריות לתושבי המדינה ולא לעשבים שוטים שבטעות צמחו על קרקע יקרה באיזור ביקוש,
אחד שמבין  |  20.05.13
לכל התגובות