אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט יבדוק את חוקיות הדיבידנדים שמשכה אי.די.בי צילום: אוראל כהן

בית המשפט יבדוק את חוקיות הדיבידנדים שמשכה אי.די.בי

עו"ד ארנון שגב מונה אתמול ליועמ"ש למומחה הכלכלי מטעם ביהמ"ש; אם בדיקתו תעלה שאי.די.בי אחזקות משכה דיבידנדים בניגוד לדין, יבוטל מתווה הסדר החוב שאליו הגיעה עם מחזיקי האג"ח

21.05.2013, 08:21 | גולן חזני

הדיון המשפטי בדרך להסדר החוב באי.די.בי מביא עמו בעל תפקיד חדש ומשמעותי - אתמול מינה שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין את עו"ד ארנון שגב ליועץ המשפטי למומחה הכלכלי מטעם בית המשפט אייל גבאי. לשגב יהיו שני תפקידים משמעותיים ביותר: הוא יצטרך לקבוע אם משיכות הדיבידנדים של אי.די.בי בעבר היו אסורות ומהו ערכו הכלכלי של הפטור מאחריות שמבקשת אי.די.בי במסגרת ההסדר מול נציגות אי.די.בי אחזקות. פטור זה נוגע בעיקר לבעלי השליטה בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

משמעות מינויו של שגב היא הגברת הפיקוח של בית המשפט על אי.די.בי באמצעות המשקיף חגי אולמן והמומחה אייל גבאי. זו למעשה הפעם הראשונה שבה חוק התספורות מיושם ומתמנה גורם משפטי כדי לקבוע אם הדיבידנדים שנטלו בעלי השליטה בחברה לאורך השנים נלקחו כחוק. בשלב הראשון ייבדקו הדיבידנדים שניטלו ב־2010. אי.די.בי חילקה בשנים 2008–2010 דיבידנדים בהיקף 1.5 מיליארד שקל, ולפי הממצאים יחליט שגב אם יכולה להיות תספורת בהסדר של החברה. אם שגב יחליט שהדיבידנדים חולקו שלא כדין, יבוטל ההסדר שאי.די.בי הגיעה אליו עם נציגות אי.די.בי אחזקות.

השופט איתן אורנשטיין, צילום: ענר גרין השופט איתן אורנשטיין | צילום: ענר גרין השופט איתן אורנשטיין, צילום: ענר גרין

כמו כן ייבדק נושא הפטור מתביעות אישיות באשר לכל בעלי השליטה בחברה באותה התקופה, ובהם שלי ברגמן והמשפחות לבנת, מנור ושימל. גבאי ציין כי הוא מבקש למנות את שגב לאור הניסיון שלו בעסקאות רחבות היקף בשוק ההון, מומחיותו בתחומי הליבה של דיני תאגידים והרגולציה החלה על מוסדיים. בעבר שימש שגב מפקח מיוחד בהסתדרות העובדים הלאומית ובקרנות הפנסיה שלה מטעם הממונה על הביטוח ושוק ההון באוצר. נוסף על כך אמר גבאי למען הזהירות כי שגב הוא היועץ המשפטי החיצוני לקרנות ההשתלמות של ארגון המורים, שגבאי הוא היו"ר שלהן.

החלטתו של אורנשטיין על מינוי שגב היא הישג לגבאי. אורנשטיין דחה את טענתה של נציגות האג"ח כי גבאי הוא מומחה מטעם אי.די.בי אחזקות ואיננו יכול לשמש בתפקיד זהה באי.די.בי פתוח, וקבע כי "זה יתרון שמומחה מטעם בית המשפט, שהוא גורם אובייקטיבי, בוחן את המצב הן של אי.די.בי אחזקות והן של החברה־הבת אי.די.בי פתוח, נותן דעתו על האינטרסים של כל אחת מהן ולא מוטה למי מהחברות. זאת בשונה ממצב אחר שבו היה מתמנה מומחה נפרד לכל אחת מהחברות".

הערב החלו הדיונים בין נציגות אי.די.בי פתוח לבין הנהלת החברה בהשתתפות נציגות אי.די.בי אחזקות בניסיון להגיע להבנות בין הצדדים בדרך להסדר. ביום ראשון הקרוב תיערך אסיפת מחזיקי האג"ח של החברה־הבת של אי.די.בי פתוח, דיסקונט השקעות, שמחזיקי האג"ח שלה פותחים חזית מול החברה כדי למנוע העלאה של כספים מהחברות־הבנות לאי.די.בי אחזקות, גם בצורת עסקת בעלי העניין לרכישת השליטה בכלל על ידי כור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
האם הכל פרשנות ?המציאות לא קיימת?
כסף רב גויס מקופות הגמל וחסכונות אחרים כהלוואה .הכסף לא נמצא בקופת החברה .מצד שני ידוע שכסף רב זרם מהחברה החוצה לבעלי המניות ולעובדים הבכירים וגם למקורבים .האם באמת לא ניתן למצוא קשר ?האם באמת החברות השביחו כל כך שהכסף שנמשך החוצה (כסף הלוואות לא מניות )חזר בדרך אחרת ?נראה כאילו בית המשפט הפך להצגה כאשר מיטב המוחות המשפטיים הם השחקנים והמציאות הפשוטה והברורה עם חשבון מכיתה ג לא קיימת .
טוביה , כפר סבא  |  22.05.13
1.
נוחי חייב להתחיל לבצע את ההסכם באחזקות כדי ליצור אמון אצל בית המשפט
בית המשפט אומנם אמר שתהליך הערכת השווי של TASC אינו קביל - מה גם שמאז עלה ערך החברות הבנות בערך של 850 מיליון ש"ח !! מה שהופך את טענת מחזיקי פיתוח ללא רלוונטית . אבל בית המשפט אמר שהוא אינו רוצה לגרום נזק כלכלי ולמנוע את העברת הכספים מאלשטיין - יחד עם זאת הוא מצפה לפעולות מעשיות - יש הרבה הבטחות : HSBC , גיוון , מכירת כלל , איחוד בין כור לדסק"ש , אופציית אלשטיין ועוד - אבל נוחי רוצה לסגור את הכל ביחד בבחינת הכל או כלום והוא עלול להישאר בלי כלום אם לא יתחיל בצעדים בוני אמון שביכולתן לעשות במיידי לדוגמא אופציית אלשטיין .
צופה  |  21.05.13