אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלאת מס הקנייה לסיגריות - הנבזית ביותר צילום: אוראל כהן

העלאת מס הקנייה לסיגריות - הנבזית ביותר

המס יוצר העדפה חסרת בושה של העשירונים העליונים: 7% מהכנסת העשירון התחתון מוקדשת למס הקנייה על סיגריות ורק שליש אחוז מהכנסת העשירון העליון. לפיד הבין כמו קודמיו כי לעניים, לגברים הערביים ולעובדים הזרים, אין לובי

21.05.2013, 10:19 | אריאל רובינשטיין

הפעולה המשמעותית הראשונה שעשה יאיר לפיד כשר אוצר הייתה העלאת מס הקנייה המיוחד המוטל על כל חפיסת סיגריות ב-2.5 שקלים.

אינני מעשן, כל חיי עישנתי פחות מ-20 סיגריות ואני מבין שהסכנה הבריאותיות מהעישון היא עובדה מוכחת מדעית. ראיתי את צילום הריאות של אבי לפני מותו ואינני זקוק להוכחה נוספת. בהיתקלי באדם קרוב מעשן אני מנסה להשפיע עליו לחדול. ובכל זאת אני מוצא את העלאת מס הקנייה הזאת לא פחות מנבזית.

מס על סיגריות. לפיד זיהה את הכספומט הפרוץ ביותר בשכונה, צילום: בלומברג מס על סיגריות. לפיד זיהה את הכספומט הפרוץ ביותר בשכונה | צילום: בלומברג מס על סיגריות. לפיד זיהה את הכספומט הפרוץ ביותר בשכונה, צילום: בלומברג

בישראל נמכרות מידי שנה כ-450 מיליון חפיסות והעלאת המס אמורה להוסיף לאוצר כמיליארד שקל. סך מס הקנייה מסיגריות שנגבה בישראל ב-2011 היה יותר מ-5 מיליארד שקלים. כדי לקבל פרופורציות: מדובר בכמעט 3 אחוזים מכל תקבולי המסים בישראל. ציבור המעשנים כמעט ויממן, למשל, את כל מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל.

בנתוני משרד האוצר נתון מדהים נוסף: 7% מהכנסת העשירון התחתון מוקדשת למס קנייה על סיגריות. שלושת העשירונים הבאים מוציאים על מס הקנייה הזה "רק" 3% מהכנסתם ואילו העשירון העליון משלם רק שליש אחוז מההכנסה. נתון אחר: 20% מהערבים מעשנים למעלה מחפיסה ביום וזאת לעומת 10% מהיהודים. מי שעוד משלמים את המס הם חיילים, הצורכים בממוצע כחצי חפיסה ליום, ומשלמים מס קנייה על סיגריות שהוא גבוה ממשכורתם הצבאית.

כדי להבין את ההעדפה חסרת הבושה של העשירונים העליונים, הוסיפו את העובדה שהעלאת המס הוטלה באופן שווה על כל סוגי הסיגריות, יוקרתיות ו"פושטיות" כאחת, שהעשירון העליון יכול לקנות עשר חפיסות פטורות ממס בכל גיחה לנתב"ג, וששיעור המס על סיגרים הוא כרבע מזה המוטל על סיגריות, למרות שסיגרים לא פחות מזיקים לבריאות.

נהוג להצדיק מס זה בטיעון שהוא מתקן עוול כלפי הלא מעשנים. המעשנים נוטים לחלות במחלות קשות המחייבות טיפולים רפואיים יקרים. למה שאנחנו, הלא מעשנים, נממן את נהנתנותם ואת חוסר יכולתם של המעשנים לעמוד בפיתוי. שלפחות ישלמו את ההוצאות הרפואיות שהם אחראים להן. אלא שגם מי שרוצה להגזים באומדן עלות הטיפולים הרפואיים המיוחסים לנפגעי עישון מגיע לפחות משני מיליארד שקלים בשנה. זאת ועוד, ההערכה הזאת אינה מביאה בחשבון את "החיסכון" בהוצאות הבריאות הנובע ממוות מוקדם של המעשנים. במלים אחרות, העישון מסריח ולא בריא אבל אינו יוצר נטל כלכלי על הציבור.

קיים גם הטיעון הפטרנליסטי. הממשלה דואגת לאזרחיה ומכבידה במס לטובתם של המעשנים. אני כופר בזכותה של הממשלה להתערבות בוטה כזו בחיי הפרט גם אם היא כאילו לטובתו. לכל היותר מוצדק לנהל מסע הסברה ולחייב הדפסת גולגולות אזהרה על כל חפיסה. מכל מקום הטיעון הפטרנליסטי אינו כנה. אם היה בו שמץ של אמת היינו רואים גם מס קנייה על גלישה בחרמון, על גלידות עתירות שומנים, על פופקורן נוטף חמאה בבתי הקולנוע, שלא לדבר על השוואת שיעור המס על סיגרים וסיגריות.

לפיד כידוע אדם רציני. הוא בטח חפר בעובדות והבין את הצו שחתם עליו. אילו דאג למעשנים ולא לכיסוי הגירעון היה מחפש דרכים מועילות יותר. אלא שהפוליטיקאי החדש לפיד עשה את שעשו קודמיו. הוא הבין שלעשירון התחתון, לגברים הערביים ולעובדים הזרים, אין לובי. כמו כל פוליטיקאי "ישן" זיהה לפיד את הכספומט הפרוץ ביותר בשכונה. אני רק מתפלא על בוחריו שלא הבינו שהפעם הוא עומד גם עומד בהבטחותיו להיטיב עם בוחריו, בני המעמד הבינוני פלוס - שהרי הם נפגעים מהמס הכי פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

102 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

101.
או שלא הבנתי את דברי הכותב או שאלו שטויות במיץ
התגובה שלי לקריאה היתה - מה?! או שלא הבנתי או שאלו שטויות במיץ. "7% מהכנסת העשירון התחתון מוקדשת למס קנייה על סיגריות. שלושת העשירונים הבאים מוציאים על מס הקנייה הזה "רק" 3% מהכנסתם ואילו העשירון העליון משלם רק שליש אחוז מההכנסה" כאילו דההה, מה שמבדיל בין העשירונים הוא גודל ההכנסה שלהם, אז כמה שאתה מרוויח פחות כסף ככה אחוז עלות הסיגריות מההכנסה שלך תהיה גדולה יותר. אני לא מבין על מה הוא מדבר. זה נכון גם לגבי לחם, דלק או משחת שיניים. "20% מהערבים מעשנים למעלה מחפיסה ביום וזאת לעומת 10% מהיהודים. מי שעוד משלמים את המס הם חיילים, הצורכים בממוצע כחצי חפיסה ליום, ומשלמים מס קנייה על סיגריות שהוא גבוה ממשכורתם הצבאית. " אוי לא. הערבים והחיילים המסכנים מעשנים יותר ולכן נדפקים. אז שיעשנו פחות וידפקו פחות! אם צריך למסות משהו, אני מעדיף שימסו את מה שמזיק על פני מיסוי של סעיפים אחרים. מצידי זה יכול להיות סיגריות, נורות להט, אוכל עם שומן רווי, דלק עם עופרת, תרסיסים מנטרלי אוזון וכו'. טור מטופש.
אניהו  |  26.05.13
99.
לעניין ה"טיעון הפטרנליסטי" - וממנו - להון הפנסיה.
זה טוב לבריאות האזרחים, המס הזה, אבל זה ממש בניגוד לטובת ה"מדינה". המדינה צריכה לסבסד את הקמח הלבן, הסוכר, המלח, השומנים למיניהם, האלכוהול והסיגריות. כך - נמות צעירים, לא ניזקק לטיפולים רפואיים יקרים בזקנתנו ו... כן - יהיה לממשלה מספיק כסף לפנסיה לכל אלו שלא ייפלו למלכודת הקמח והשומן אלא - שומו שמים - ישמרו על בריאותם בלי לחשוב על טובת הכלל... מחזירים קפיטליסטיים אלו - יש לתכנן מס אחר שניתן לגבות... מס כלשהו מעל גיל 70... ********* לא חשוב מה יעשו - תמיד יהיה למישהו משהו רע להגיד, ולמישהו אחר - משהו טוב. בחרנו מנהלים לספינתנו הנקובה? בואו ניתן להם שנה וחצי - ואז - אם עוד נרצה (או נוכל...) נעלה אותם על המוקד - או אל בימת התהילה. בינתיים - תנו להם לעבוד.
תמיר , דרום הארץ  |  25.05.13
98.
מדוע לא מפרסמים בשום מקום נתוני צריכת סיגריות בצמוד להעלאות המס?
אני בטוחה שנתונים כאלה יגלו שהמס הזה לא השפיע בכלל על בריאות הציבור, אלא רק רוקן את כיסי המעמד הנמוך. לכן המדינה ממשיכה להעלות את המס, הסיגריות הן קופון בלתי נדלה שהמדינה יכולה לגזור על חשבון ציבור חסר לובי.
ניקוטינה  |  24.05.13
לכל התגובות