אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונאקו במלחמה עם רשויות הכדורגל בצרפת צילום: איי אף פי

מונאקו במלחמה עם רשויות הכדורגל בצרפת

מונאקו מתכוונת לתבוע את רשויות הכדורגל בצרפת, לאחר שלא הורשתה להצטרף לליגה הבכירה במדינה בשל מחלוקת מתמשכת סביב מעמד המס שלה

21.05.2013, 16:44 | סוכנויות הידיעות

מונאקו מתכוונת לתבוע את רשויות הכדורגל בצרפת, לאחר שלא הורשתה להצטרף לליגה הבכירה במדינה בשל מחלוקת מתמשכת סביב מעמד המס שלה. אף שמדובר בנסיכות סמוכה, מונאקו משחקת בליגה הצרפתית מזה קרוב למאה שנה, והעפילו לגמר הצ'מפיונס ליג ב-2004. אולם כעת נמסר לקבוצה, שעל אף שעלתה לליגה הבכירה, היא אינה רצויה עוד אלא אם כן תציית לאותם כללים שמחייבים את שאר הקבוצות המקומיות.

קראו עוד בכלכליסט

הבעלים של מונאקו. אוהבים את מונאקו רק כשהיא לא מנצחת?, צילום: רויטרס הבעלים של מונאקו. אוהבים את מונאקו רק כשהיא לא מנצחת? | צילום: רויטרס הבעלים של מונאקו. אוהבים את מונאקו רק כשהיא לא מנצחת?, צילום: רויטרס

כבר במרץ הביעו במונאקו זעם על החלטת ליגת הכדורגל הצרפתית (LFP) לסלק אותם אם לא יעבירו עד יוני 2014 את המטה שלהם לצרפת, זאת על מנת שיוכלו לציית לכללים הפיננסיים המחמירים של המדינה.

בעקבות התלונות שהגישה הקבוצה, התערבה פדרציית הכדורגל של צרפת והציעה שבמידה ומונאקו מעוניינת לשמור את המטה שלה מחוץ לצרפת היא תשלם 200 מיליון יורו כדי להישאר בליגה הצרפתית. רעיון זה נועד לשמש כפשרה אך למעשה גרם לקבוצה להגביר את זעקות שלה בדבר אפליה.

בבסיסו של הוויכוח עומדת הטענה הצרפתית כי מונאקו מנצלת לרעה את המעמד שלה במקלט מס, בכך שהיא מחתימה שחקנים זרים, שלא צריכים לשלם מס על השכר שלהם, בעוד שאם היו מצטרפים לקבוצה צרפתית הם היו צריכים לעמוד באותם חוקי מס מחמירים המוטלים על השחקנים הצרפתים.

בצרפת מוטל שיעור מס בגובה 75% על המרוויחים הגבוהים, והתחושה המתמשכת היא שמונאקו זוכה ליתרון לא הוגן על פני הקבוצות הצרפתיות, בשל המעמד המיוחד שלה. מאז שהקבוצה נרכשה על ידי המיליארדר הרוסי דמיטרי ריבולובלב, כוח רכישת השחקנים שלה הפך להיות גבוה במידה ניכרת משל כל קבוצה אחרת בליגה, מלבד פריז סן ז'רמן שבבעלות קטארית.

אולם במונאקו מערערים הן על החלטה להעביר את המטה לצרפת והן על הדרישה הנגדית "השערורייתית" לשלם 200 מיליון יורו כדי להישאר במונאקו. מאז היווסדה ב-1924, זכתה הקבוצה ב-7 אליפויות ולפני תשע שנים הפסידה בגמר הצ'מפיונס ליג לפורטו של ז'וזה מוריניו.

"קבוצת הכדורגל מונאקו, לאחר שהתייעצה עם הצוות המשפטי שלה, החליטה שלא נותרה לה ברירה אלא לנקוט בפעולה משפטית ממשית על מנת להשיג פתרון משפטי למחלוקת", נכתב בהצהרה שפרסמה הקבוצה. "במסגרת הפעולה המשפטית הזו, הקבוצה תדרוש לבטל את החלטת הליגה הצרפתית מיום ה-21 במרץ, שמחייבת את מונאקו לבסס את המטה שלה בצרפת, וכן לקבל פיצויים מהליגה בשל ההפסדים הפיננסיים והמסחריים שספגנו כתוצאה מההחלטה הזו. עמדת המועדון ברורה ביותר: הדרישה הזו היא שערורייתית וכלל אינה מקובלת".

"הקבוצה מתכוונת להוכיח שההחלטה שנכפתה עליה על ידי הליגה, המאלצת אותה להעביר את המטה שלה לצרפת, מפרה כמה עקרונות יסוד בחוק הצרפתי והאירופי, בראשם עקרונות התנועה החופשית, התחרות החופשית, גישה חופשית לתחרויות ספורט וכן אמנת המס בין צרפת ומונאקו (Franco-Monégasque) שנחתמה ב-18 בפברואר, 1963".

נשיא אופ"א מישל פלאטיני, תומך נלהב של חוקי הפייר פליי הפיננסי, הביע דווקא הפתעה לנוכח האולטימטום שהוטל על מונאקו. "אני מתקשה להבין את המהלך", אמר בשבוע שעבר לאחר גמר גביע אירופה. "זה כאילו הכדורגל הצרפתי אוהב את מונאקו - כל עוד היא לא מנצחת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות