אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ניצחנו מכיוון שהיינו הקבוצה הכי טובה ולא מכיוון שהיו לנו את השחקנים הכי טובים" צילום: יובל חן

"ניצחנו מכיוון שהיינו הקבוצה הכי טובה ולא מכיוון שהיו לנו את השחקנים הכי טובים"

המנהל הספורטיבי של האלופה לא כל כך אוהב את התקשורת אבל בראיון לכלכליסט מגלה איך הוא עובד ואיך הוא חושב. "המשכורות של כדורגלנים בישראל לא ריאליות", הוא אומר, "ההתאחדות צריכה להתיר לקבוצה להחתים יותר מ־5 זרים"

22.05.2013, 09:52 | אוריאל דסקל

כשג'ורדי קרויף, המנהל הספורטיבי של מכבי תל אביב, נשאל איך אביו יוהן השפיע עליו כשחקן כדורגל וכמנהל כדורגל, הוא עונה: "כשאתה גדל עם אבא כמו יוהן קרויף, שכל הזמן מדבר על כדורגל, אתה לומד על כדורגל אם אתה רוצה או לא". אנשים אחרים היו לוקחים את הייחוס לאיש שאולי הכי השפיע על הכדורגל העולמי ב־50 השנים האחרונות בצורה טיפה יותר אישית, אבל לא ג'ורדי. השחקן לשעבר בן ה־39 אימץ ראייה קרה ומקצועית לכדורגל כמעין מנגנון הגנה על הנפש של הילד, שלא משנה מה יעשה, הוא כנראה לעולם לא יוכל להשתוות להישגיו ההיסטוריים של אביו המהפכן. אותו מנגנון הגנתי יעזור לו גם למצוא מחליף לאוסקר גארסיה, המאמן המוצלח שג'ורדי הביא ממחלקת הנוער של ברצלונה - שהודיע על עזיבתו..

מכבי תל אביב היא מדרגה של קרויף ג'וניור לפסגה. הוא שיחק בברצלונה ובמנצ'סטר יונייטד, עבר בספרד, אוקראינה ומלטה, עשה קורס מאמנים בכירים של אופ"א, ואחרי סיום הקריירה בחר לעסוק בניהול ספורטיבי ולא באימון. הוא הצטרף כמנהל ספורטיבי ב־AEK לרנקה ב־2010, ואחרי תקופה מוצלחת הגיע לישראל. הוא לא יגיד את זה, אבל כשנשאל לגבי החזון שיש למכבי תל אביב אפשר להבין שהוא מבין שהוא לא ישאר בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

אוסקר גארסיה עם יוהן קרויף. מחליפו, ככל הנראה, יהיה זר, צילום: ראובן שוורץ אוסקר גארסיה עם יוהן קרויף. מחליפו, ככל הנראה, יהיה זר | צילום: ראובן שוורץ אוסקר גארסיה עם יוהן קרויף. מחליפו, ככל הנראה, יהיה זר, צילום: ראובן שוורץ

"בישראל המגנים לא רוצים לעשות הגנה"

לקרויף יש יתרון טבעי שאין למנהלים ישראלים או בכלל למנהלי כדורגל בעולם. הוא בעל קשרים נרחבים בתעשיית הכדורגל ושמו הולך לפניו. אפשר גם להיות בטוחים שיש לו רשימה של מחליפים פוטנציאליים לאוסקר גארסיה כבר כמה חודשים.

"המיוחדות" של קרויף וגארסיה היתה שבניגוד למאמנים זרים אחרים, הם לא באו להתאים את עצמם לאיזושהי מנטליות מקולקלת שאנחנו קוראים לה בחיבה "מנטליות ישראלית". הם באו לשנות אותה.

"לשחקנים הישראלים יש תפיסה לגבי איך כדורגל צריך להיות ואילו איכויות הם רוצים שיהיו להם, אבל אני חושב שבכל מועדון אירופי היו מבקשים מהם לשנות את התפיסות האלה", אומר קרויף. "בישראל יש אובססיה לשחק התקפי והשחקנים לא רוצים להגן. למשל, מגנים ישראליים חושבים שהם קשרים התקפיים ואין איזון בין התקפה להגנה. קשה לשנות את המנטליות הזאת אבל זה אפשרי".

אם לרגע חשבתם שימונה מאמן ישראלי למכבי תל אביב - הסיכוי לכך קלוש מאוד. "חשוב ללמוד ממדינות אחרות כל הזמן", אומר קרויף. "גם הספרדים וגם הגרמנים לומדים ממדינות אחרות".

מהן ההארות הטקטיות והמקצועיות שלך מהעונה?

"אנחנו שומרים על ההארות הטקטיות שיש לנו מהכדורגל הישראלי כי אני חושב שאלו הביאו אותנו לזכייה באליפות. ההארות הללו קריטיות להמשך דרכנו ככוח בכדורגל הישראלי".

אתה חושב שהיתרון היחסי שיש למכבי הוא שלה יש אותך, כלומר מנהל מקצועי?

"כן, למנהל ספורטיבי יש השפעה חיובית מאוד על המשחק. כמעט בכל המדינות המתקדמות יש מנהל ספורטיבי. לא מפתיע אותי שאין מנהלים ספורטיביים נוספים בישראל, כי ברוב המדינות שמפגרות מבחינת הכדורגל אין כזו פונקציה. זה יתרון לקבוצות להעסיק מנהל ספורטיבי כי הוא בעל ידע חשוב. צריך מישהו שיכתיב למועדון איך להחתים שחקנים ואילו שחקנים צריך בצורה מקצועית. זו עבודה בפול טיים. מאמן צריך להתמקד אך ורק בקבוצה ובשחקנים. לא בעניינים אסטרטגיים. למאמן יש הרבה מאוד עבודה גם ככה, בהכנת הקבוצה למשחק, ולכן הוא צריך לנקות את הראש שלו מעניינים שלא קשורים למשחק הבא".

מנהל ספורטיבי יכול להכריע גם לגבי מחלקת הנוער, לגרום לכך שכל הקבוצות ישחקו באותה השיטה - כמו באייאקס ובברצלונה?

"כן, אבל כרגע זו החלטה שבידי הבעלים. אנחנו מופרדים ממחלקת הנוער. מה שהיה חשוב לנו בהצלחה הוא לזכות באליפות עם הקבוצה הבוגרת. זה נתן אמינות לכל הפרויקט שלנו וזה מאפשר לנו לעבוד כמו שאנחנו רוצים. מבחינת המועדון כל הדברים הנכונים קורים. צריך לשדרג את המתקנים והצמיחה תמשיך".

גולדהאר, מימין ושני הקרויפים. "את ההארות המקצועיות שלנו מהעונה - אנחנו שומרים לעצמנו", צילום: אורן אהרוני גולדהאר, מימין ושני הקרויפים. "את ההארות המקצועיות שלנו מהעונה - אנחנו שומרים לעצמנו" | צילום: אורן אהרוני גולדהאר, מימין ושני הקרויפים. "את ההארות המקצועיות שלנו מהעונה - אנחנו שומרים לעצמנו", צילום: אורן אהרוני

"אני לא קונה שחקנים צעירים. צריך מנוסים"

איך באמת אתה בוחר את השחקנים? האם אתה מתעסק הרבה בסטטיסטיקות כדי לבחור נכון את השחקן המתאים?

"אני משתמש בסטטיסטיקות רבות מכמה אתרים של מקצוענים בעניין הזה. זה לא כמו בסרט 'מאניבול', אני לא מסתכל רק על הסטטיסטיקות ובוחר רק לפיהן. אני בודק כמה דברים. אם, למשל, אני רואה שהוא שיחק רק 15 משחקים בכל עונה - אני יודע שהוא נפצע הרבה ולא נוגע בו. אם אני מחפש חלוץ, אני בודק את מספר השערים ובאיזה סוג של קבוצה הוא שיחק. אם אני רואה מישהו שכובש עשרה שערים בארבע שנים ומתפקד כחלוץ, אני לא אקנה אותו מן הסתם. אי אפשר לרכוש שחקנים רק על פי סטטיסטיקה. זה בלתי אפשרי במשחק שקשור במידה רבה ליכולות האנושיות של כל שחקן".

העבודה עוזרת לך כשאתה לא מתעסק בתקשורת ביומיום? התקשורת חשובה בקבלת ההחלטות - למשל, לגבי רכישת שחקנים ישראלים?

"אני בכלל לא קורא עיתונים. אני מאוד עצמאי ואני גם המבקר הגדול ביותר של העבודה שלי. אני יודע מה עשיתי טוב ומה עשיתי רע. בקשר למה שאומרים העיתונים לגבי ישראלים - אני מכיר את השחקנים הישראלים טוב יותר. אנחנו צופים בכל המשחקים ומתמודדים מול כל קבוצה לפחות פעמיים בעונה. אנחנו מכירים את השחקנים היריבים ויודעים מה הם מסוגלים ומה הם לא מסוגלים לעשות".

אילו דגשים אתה מחפש ברכישת שחקן?

"כפי שאפשר לראות, אני לא רוכש שחקנים צעירים זרים. צריך זרים מבוגרים. כאלו שיעזרו בפיתוח שחקנים צעירים. אני צריך מישהו זר שיסביר לשחקנים הישראלים מה זו מקצוענות, וגם שיהיה שם עבור השחקן הצעיר וילמד אותו דברים מאוד ספציפיים כמו למה למסור, למי ומתי. הניסיון הזה יעזור לפתח שחקנים צעירים".

ומה עם העלויות?

"בעיקרון הצלחנו להוריד עלויות מהעונה שלפני כן. 70% מהשחקנים שהבאנו היו מושאלים וככה חסכנו כסף של רכישה. למען האמת, נורא הופתעתי מכמויות הכסף בכדורגל הישראלי. אנחנו גם רוצים לנרמל את המשכורות בישראל - שלא יהיו מופקעות. אבל זה קשה בגלל המצב הכלכלי של הבעלים. אנחנו פונים לקבוצה לגבי שחקן ישראלי, ומכיוון שאנחנו קבוצה עם בעלים עשיר ישר דורשים מיליון דולר - מבלי להתחשב בכלל בכך שהשחקן טוב אבל אפשר להשיג שחקן טוב ממנו והרבה יותר זול בחו"ל. אותו דבר גם לגבי שחקנים ישראלים שדורשים שכר גבוה שאיתו אפשר להביא שחקנים טובים יותר מחו"ל. המחירים והמשכורות בישראל של כדורגלנים לא ריאליים".

"הכדורגל הישראלי צריך יותר זרים"

 

המטרה הבאה היא צ'מפיונס ליג, איך משיגים את זה?

"זה יהיה קשה מאוד בגלל הדירוג של ישראל באופ"א. אנחנו צפויים להתמודד מול קבוצות שיהיה מאוד קשה לנצח אותן. למען האמת, מדהים אותי שקפריסין בדירוג מועדונים גבוה יותר מאשר ישראל".

איך משנים את זה?

"ההתאחדות לכדורגל צריכה לאפשר לכל קבוצה להחתים יותר זרים. ואז אפשר להביא כאלה שעשו משהו באירופה וילמדו את הצעירים על המשחק. זה יעשה לכדורגל הישראלי רק טוב. אני חושב שאם רק במשך שנתיים או שלוש אתם תורידו את הגבלת הזרים, אתם תראו שהכדורגל שלכם משתדרג ואז גם הדירוג באופ"א יהיה טוב יותר. כיום בקפריסין אין הגבלת זרים והם רק נהנים מזה. אז נכון, ישראלים משחקים יותר בליגת־העל, אבל זה פוגע בישראל ברמה הבינלאומית".

על פי גורמים בתעשיית הכדורגל בישראל, מכבי תל אביב צפויה לעבור שינויים די גדולים בקיץ. ניקוי"גורמים שליליים" בסגל ובמועדון ממשיך, והמטרה שגם במקרה של החלפת מאמן, הסגל יישאר איכותי ומגובש. "זכינו בליגה מכיוון שהיינו הקבוצה הכי טובה ולא מכיוון שהיו לנו השחקנים הכי טובים", אומר קרויף. "מנטלית היינו הכי חזקים. שיחקנו מאוד פשוט. כבשנו הכי הרבה, ספגנו הכי פחות. זה הסוד הגדול. מה שחשוב עכשיו זה שישכחו את העונה המוצלחת. שהשחקנים יישארו רעבים ושישימו את האגו בצד. זה הדבר הכי חשוב. להוריד את האגו ולהגדיל את הרעב. זה הדבר הכי חשוב לעשות והדבר הכי קשה לעשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות