אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה ייבדקו על ידי מבקר המדינה צילם: אבי אוחיון לע"מ

נחשף בכלכליסט

הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה ייבדקו על ידי מבקר המדינה

יוסף שפירא הבהיר כי הבדיקה תתנהל בהמשך לפרסומים אודות הוצאות בית ראש הממשלה: "הנושאים הללו צריכים להגיע להסדרה שקופה וברורה כלפי הציבור"

22.05.2013, 12:20 | תומר אביטל
בעקבות סדרת החשיפות ב"כלכליסט", הוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה ייבדקו על ידי מבקר המדינה. המבקר יוסף שפירא, הודיע היום כי לאור פניות מרובות שקיבל החליט לפתוח בבדיקת הוצאות אישי ציבור, שהמדינה משתתפת בהוצאותיהם השונות בארץ ובחו"ל.

שפירא הבהיר כי הבדיקה תתנהל בהמשך לפרסומים אודות הוצאות בית ראש הממשלה והתקנת המיטה במטוס בעת הטיסה ללונדון, והדגיש כי בשבוע הבא יקיים משרד המבקר דיון על היקף הבדיקה. בהודעה שפרסם נאמר כי "הנושאים הללו צריכים להגיע להסדרה שקופה וברורה כלפי הציבור".

בנימין ושרה נתניהו. ההוצאות ייבדקו, צילום: חיים צח בנימין ושרה נתניהו. ההוצאות ייבדקו | צילום: חיים צח בנימין ושרה נתניהו. ההוצאות ייבדקו, צילום: חיים צח

סוגיית הוצאות מעון ראש הממשלה נחשפה לאורך סדרת תחקירים בנושא שפורסמו ב"כלכליסט" בשנתיים האחרונות. ב-2011 פרסמנו את ההוצאות המפורטות לשנת 2010 שעמדו על כ- 2.2 מיליון שקל.

בשנה שלאחר מכן, סירבו אנשי משרד ראש הממשלה לשתף פעולה ולחשוף את היקפי ההוצאות, בניגוד לחוק. אולם בדלי מידע שפורסמו ב"כלכליסט" בשנים האחרונות גילו כי היקף הבזבוזים במעון ראש הממשלה הולך ותופח. משלמי המסים מימנו בכ- 2.46 מיליון שקל ב־2011 את התחזוקה השוטפת של המעון הרשמי. את ביתו של הזוג בקיסריה מימן הציבור באותה שנה ב־184 אלף שקל, ועל שירותי האבטחה לביתם השלישי השוכן ברחוב עזה שבירושלים שילם הציבור כ־1.1 מיליון שקל. זאת לצד תקציב לרכישת גלידה.

רק בעקבות עתירה שהגישה התנועה לחופש המידע לבית המשפט בשיתוף "כלכליסט", הסכים המשרד לפרסם בשבוע שעבר את סעיפי התקציב המלאים של המעון. בין היתר התברר כי המשפחה הוציאה ב-2012 כ- 3.3 מיליון שקל מכספי הציבור על אחזקת המעון – כמעט מיליון שקל יותר מב-2010. מדובר בתקציב שמיועד לניקוי המעון, רכישת מזון וביגוד לבני הזוג נתניהו ועוד.

גם לאחר הצמצום השנה, נתניהו הוא שיאן בהוצאות המחיה, בהשוואה לראשי ממשלות בשני העשורים האחרונים ובהתאמה לשינוי במדד המחירים. יצחק רבין הוציא בשלוש שנות כהונתו סכום ממוצע של כ־900 אלף שקל לשנה, אהוד ברק הוציא בשנת 2000 כ־1.4 מיליון שקל ובימיו של אריק שרון הסכום נע סביב 1.2 מיליון שקל לשנה. אולמרט הוציא ב־2007 כ־1.6 מיליון שקל וב־2008 כ־1.8 מיליון שקל. היחיד שהתקרב לסכומים אלו הוא נתניהו בקדנציה הראשונה שלו, כשתקציב המעון עמד על כ־2 מיליון שקל בממוצע לשנה.

לאחר פרסום הכתבות נעשתה פנייה למבקר המדינה בשנה שעברה, בבקשה לחקור את ההוצאות במעון. עם זאת, הסבירו במשרד המבקר כי לבסוף הוחלט על ידי המבקר הקודם שלא לחקור את ההוצאות. כעת, בעקבות הזינוק בהוצאות והביקורת הציבורית החליט המבקר החדש שפירא שכן לבחון את הנושא.

מלשכתו של נתניהו נמסר בתגובה כי ראש הממשלה מברך על החלטת המבקר לבדוק את הוצאות אישי ציבור בישראל לאורך השנים.

עו"ד אלונה וינגורד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע מסרה "אנחנו מברכים על כך שמבקר המדינה יוסף שפירא מצא לנכון לחקור לעומק את המידע שהגיע לתנועה על הוצאות מעונות ראש הממשלה. החלטת מבקר המדינה מעבירה מסר חשוב לרשויות כי חובתן לשאת דין וחשבון לציבור על התנהגותם כנבחרי ציבור. אנחנו מקווים שהמסקנות יוצגו לעיני הציבור בהקדם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות