אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי הכנסת הוזהרו מקשרים עם לוביסטים לא חוקיים צילום: עטא עוויסאת

בלעדי לכלכליסט

חברי הכנסת הוזהרו מקשרים עם לוביסטים לא חוקיים

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון הזהיר את החכ"ים מניהול קשרים בשטח המשכן עם לוביסטים לא מורשים, שבמקביל רשומים גם כחברים במפלגות ומגייסים עבורן כסף. לדבריו, "אסור שפעילות פוליטית תהפוך קרדום לאינטרסים כלכליים"

23.05.2013, 07:03 | תומר אביטל

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, מזהיר את חברי הכנסת מניהול קשרים מול לוביסטים לא מורשים. כך עולה ממכתב ששלח ינון לחכ"ים והגיע לידי "כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ינון מתריע במיוחד מפני קשרים עם לוביסטים לא חוקיים, שמחזיקים ב"השפעה ניכרת על בחירתם של חברי הכנסת". לדבריו, בלשכתו התקבלו טענות על כך שבמסדרונות הלשכה פועלים לוביסטים לא מוסדרים, שמקבלים תשלום מחברות אף שיש להם השפעה בנעשה בלב הפעילות המפלגתית. ינון מציין כדוגמא את אלו שמתפקדים כלוביסטים במסווה ובד בבד משמשים חברי מוסד במפלגה כלשהי, חברי מרכז, קבלני קולות, תורמים בפריימריס או מגייסי כספים.

 

בכנסת הקודמת רווחה במשכן התופעה של חברי מרכז מסיעות שונות שביקרו תכופות את חברי כנסת וביקשו מהם לקדם נושאים שונים. חלקם מבקשים לקדם אינטרס פרטי או עסקי במסווה של עניין ציבורי. בניגוד לשדלנים המוסדרים, הרשומים באתר הכנסת ועונדים סרט כתום, אלו אינם נושאים תג ופעילותם למעשה מנוגדת לחוק.

איל ינון איל ינון איל ינון

היועץ המשפטי מזהיר את הח"כים כי הלוביסטים "השחורים" עלולים להדיח אותם לבצע עבירות פליליות. ינון מסביר כי פעילות שנועדה לקדם אינטרסים מפלגתיים, ציבוריים ופוליטיים היא מקובלת. אולם לדבריו, "כאשר השפעה זו הופכת קרדום לקידום בשכר של אינטרסים עסקיים־כלכליים, או לשדלנות בשכר, היא איננה לגיטימית".

ינון אף קושר את הפעולה ל"תיווך בשוחד", ומסביר שבעלי השפעה ניכרת הם כל אלו שמסייעים למועמדים להיבחר, לרבות דרך התפקדויות ותרומות. השדלנות הזו, קובע ינון, היא "ביטוי מובהק לתרגום כוח ההשפעה הפוליטי הלגיטימי לרווח כלכלי אישי אסור". בהמשך למכתב הורה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי היתרי כניסה לכנסת יותנו בחתימה על תצהיר שמסביר את הנושא. בנוסף, התבקשו הח"כים לדווח לקצין הכנסת על פעילות של לוביסטים לא מורשים.

גם הלוביסטים המוסדרים טוענים כי הלוביזם השחור מבייש את המקצוע ומרסק את השקיפות שמאפשר חוק הלוביסטים הנוכחי. לדבריהם, ככל שמכבידים את הרגולציה על הלוביסטים, כך מתרחבת תופעת השדלנות השחורה.

פעילות השדלנות בכנסת היחידה כיום נגזרת מחוק הלוביסטים שחוקק ב־2008 על ידי ח"כ שלי יחימוביץ'. במסגרת החוק מחויבים לוביסטים המעוניינים לעבוד בכנסת לענוד סרטים כתומים ולמלא טופס רישום שבו מופיעים שמות לקוחותיהם. לאחר מכן פרטיהם מופיעים באתר הכנסת. אף שבדו"ח טרכטנברג מ־2011 הומלץ להסדיר את נושא הלוביסטים בחוק מתוקן. כל הניסיונות לעשות זאת נבלמו, הוקפאו או נגנזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות