אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר ברשות המסים: כשצריך למלא את הקופה משתמשים בנדל"ן צילום: דוד הכהן

בכיר ברשות המסים: כשצריך למלא את הקופה משתמשים בנדל"ן

מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות סיפר כי בכירים בממשלה התקשרו אליו ושאלו כמה עסקאות יש בדירות יד שניה. "השבתי שיש 30 אלף - תכפילו ב-3.5% והנה סגרנו מיליארד מהגירעון"; מנכ"ל משרד השיכון בתגובה "אתם משתמשים בנדל"ן כמשאבה של כסף"

23.05.2013, 12:37 | דותן לוי

"אני מסכים שאנחנו גוף שמרן, אבל אנחנו קודם כל צריכים להביא כסף. במיסוי מקרקעין התפקיד של פקיד השומה הוא להביא כסף. כל תחילת שנה אני מקבל עדכונים כמה הכנסות התקבלו מדיור וכל הקלה שאני נותן מפחיתה מההכנסות". כך אמר היום (ה') עו"ד שי אהרנוביץ מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות המסים בפאנל בנושא התחדשות עירונית שהתקיים בכנס התאחדות בוני הארץ.

אהרנוביץ עוד אמר כי לפעמים כשצריך למלא את הקופה ויש גירעון של 40 מיליארד, ראשי המדינה "מתקשרים ושואלים כמה דירות מוחלפות בשנה, ואני אומר בערך 30 אלף (עסקאות של משפרי הדיור - ד"ל) מכפילים ב-3.5% והנה סגרנו מיליארד שקל מהגירעון".

דירה למכירה. "סגרנו מיליארד שקל מהגירעון", צילום: דוד הכהן דירה למכירה. "סגרנו מיליארד שקל מהגירעון" | צילום: דוד הכהן דירה למכירה. "סגרנו מיליארד שקל מהגירעון", צילום: דוד הכהן

בתגובה לדבריו, אמר מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו אשר נכח באולם, "לא לוקחים כסף במקום שיש בו בעירה, זה מעלה באופן אוטומטי את מחיר המוצר. הרי זה לא בא ממקום הגיוני, אלא כצורך במשאבה של כסף והטעות היא שעשו את זה במקום לא נכון".

"צריך להמציא פתרונות מחוץ לקופסה"

בהמשך, יו"ר ועדת הערר במחוז ת"א מיכה גדרון התייחס למדיניות ועדות הערר בסוגיות של התחדשות עירונית. "התחדשות עירונית זה עניין של אידיאולוגיה וככה אנחנו רואים את זה. כאילו המדינה אמרה שהיא מוכנה לפגוע בתכנון כדי לחזק מבנים. יש לה חשיבות אסטרטגית לתחום של תוספת יחידות דיור. כמדיניות, בכל מקום שאנחנו יכולים לאפשר תוספת בנייה מטעם תמ"א 38 אנחנו עושים זאת. תמ"א 38 זה פטנט ישראלי לא קונבנציונאלי. אני חושב שגם בנושא תוספת יחידות הדיור צריך להמציא פתרונות מחוץ לקופסה. מי שעובד מולי אלה ועדות מקומיות. יש כאלה שזה חלחל ויש כאלה שעדיין לא יודעות איך לאכול את זה. יש ועדות ערר ואני מקווה שהן מעבירות את המסר שבחשיבות התמ"א למטה".

נסים אחיעזרא מנכ"ל חברת דוניץ, סיפר על חלק מהבעיות שיש בתחום הפינוי בינוי, "הבניין הראשון שלנו בפינוי בינוי כבר אוכלס ואנחנו בבנייה של עוד 4 בניינים במקביל. פרויקטים כאלה מצריכים נשימה ארוכה מאד. ההתקשרות עצמה עם הדיירים לא נותנת לך ודאות שהפרויקט יצא לפועל. האפשרות לפינוי המתחם קשורה בהכרזה ובפינוי דיירים סרבנים ולכן מדובר בהוצאות של מליוני שקלים בחוסר ודאות. הממשלה עדיין לא פתרה את כל הכלים בנושא המיסוי בהתחדשות עירונית ואחת הדוגמאות היא המע"מ. קשה להגיע להסכמות בנושא הזה. אנחנו חייבים לקבל את החלטות הרשות".

עו"ד אהרונוביץ' אמר בהקשר זה, "נסים דיבר איתי בבוקר ואמר לי לשחרר בירוקרטיה ואנחנו עושים מאמצים. יש לנו חוליה של תמ"א 38 שמטפלת ברמת גן והיא קורסת. כדי לפצל אותה לחוליה נוספת היינו צריכים אישור מיוחד. קיימת חוסר הבנה בשוק לנושא המיסוי בהתחדשות עירונית, הבנתי את זה בפגישות שנכחתי בהם".

מרשות המסים ביקשו להבהיר כי "אהרונוביץ ציין שיחת טלפון אחת שהייתה מולו, שיחה שהייתה חלק ממארג רחב של עבודת מטה סדורה שנעשתה באוצר וברשות המסים לפני קבלת ההחלטה בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
הפוך .... צעדי הממשלה יביאו לירידה חדה בהכנסות המדינה ממיסים
מי המטומטם שישפר עכשיו דירה וישלם עוד ועוד מיסים ... משפחת ישראלי רוצה למכור דירה 3 חדרים בראשון לציון, שנרכשה לפני כ- 10 שנים, דירה בשווי של 1,200,000 שקל, ולקנות דירה 4 חדרים בשווי של 1,500,000 שקל ... הכבדת המיסוי החדשה תגרום למשפחת ישראלי לחיוב נוסף ע"ס 85,000 שקל .... (מס שבח ע"ס 30,000 שקל + מס רכישה ע"ס 50,000 שקל).... שמשפחת ישראלי תבין שעלות שדרוג הדירה התייקרה מ- 300,000 שקל ל- 385,000 שקל ... משפחת ישראלי תוותר ועם החלום לעבור דירה ... התוצאה, ירידה חדה במספר העסקאות ... התוצאה, ירידה חדה בהכנסות המדינה ממיסים ...
מטומטמים נמאסתם  |  24.05.13
לכל התגובות