אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק הפועלים: "לא ניתן לקיים הסכם עם זיסר כי הוא לא יקיים אותו" צילום: אוראל כהן

בנק הפועלים: "לא ניתן לקיים הסכם עם זיסר כי הוא לא יקיים אותו"

אלי ברקאי, הממונה על האשראים המיוחדים בבנק הפועלים, אמר במסגרת הדיון בבית המשפט כי "מיצינו את כל ההסדרים עם זיסר"

26.05.2013, 08:30 | גולן חזני

הדיון בתביעה של בנק הפועלים לכינוס מניות השליטה של מוטי זיסר באלביט הדמיה המשועבדות לבנק נפתח בסוף השבוע האחרון. זיסר חייב לבנק כמיליארד שקל במסגרת חוב של אירופה ישראל הפרטית שמחזיקה בשליטה באלביט (53%), כשמתוכן 48% משועבדות לבנק הפועלים תמורת הלוואה שנטל לרכישת השליטה ומניות נוספות. הבנק טען כי זיסר הפר את תנאי ההלוואה ואילו זיסר טוען כי מדובר בהתנכלות של ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים, ושמעון גל, מנהל החטיבה העסקית.

קראו עוד בכלכליסט

בדיון בבית המשפט העיד אלי ברקאי, הממונה על אשראים מיוחדים בבנק הפועלים, ואמר כי "לא עדכנתי את ציון קינן ישירות בתיק הזה". גל יעיד במשפט ב־12 ביוני.

זיסר הגיע להסדר באלביט הדמיה עם הקרנות הזרות (DK ויורק) שלפיו מחזיקי החוב בראשות שתי הקרנות יקבלו 86% ממניות אלביט והיתרה 14% תחולק לבנק הפועלים. בחברה טוענים כי ברקאי הסכים למתווה, אולם הוא טורפד בידי קינן וגל. כשנשאל על המו"מ עם הקרנות אמר ברקאי כי "הקרנות ביקשו מאיתנו ויתורים בחוב של פלאזה סנטרס. אמרנו שנהיה מוכנים לוויתורים תמורת פיצוי וכגודל הוויתור, גודל התמורה".

"הבנק לא ינהל מו"מ"

עו"ד שלום גולדבלט שמייצג את זיסר אמר לביהמ"ש כי ברצונו לבדוק את הסבירות של הבנק להיכנס לתהליך ואת העובדה ששיקולי הבנק לממש את השיעבודים אינם מונעים מטובת הבנק אלא משני שיקולים אחרים. הראשון - היחסים האישיים בין ציון קינן וגל לבין זיסר, והשני - הרצון להוכיח לציבור קו נוקשה מחשש שיקרה לבנק מה שקרה לבנק לאומי במקרה של אי.די.בי.

עו"ד גיורא ארדינסט שמייצג את הבנק אמר כי אין מו"מ עם הבנק, הבנה או הסכמה בנושא. גולדבלט שאל את ברקאי אם במו"מ עם קרן יורק דובר על 15% ממניות אלביט שיוענקו לבנק הפועלים, במנות של 10% ו־5%. ברקאי אישר שדובר על כך במהלך המו"מ, והוסיף כי המו"מ לא יצא מאגף אשראים מיוחדים בבנק. הוא הוסיף כי ב־6 במאי קיבל טלפון מזיסר שהבהיר לו כי לא יהיה הסכם עם הקרנות באלביט הדמיה עד שלא יגיעו איתו להסדר. "בנק הפועלים לא ינהל מו"מ ולא יוותר לזיסר על חובו באירופה ישראל".

מוטי זיסר, צילום: גיא אסיאג מוטי זיסר | צילום: גיא אסיאג מוטי זיסר, צילום: גיא אסיאג

לדברי ברקאי, "בנק לא הולך לבית משפט בקלות. הבנק מנסה את כל הדרכים. אנחנו עם זיסר 5 שנים. הובלנו הסדר עם זיסר ביולי 2012 אבל זיסר הפר גם אותו. אנחנו מאמינים שלא ניתן לקיים הסכמים עם מוטי זיסר כי הוא לא יקיים אותם. מיצינו את ההסדרים עם זיסר".

 
גולדבלט הקשה ואמר כי יורק ציינה מפורשות שזיסר יהיה המנכ"ל וכי הבנק הסכים שיקבל אופציות בתנאי שיהיו משועבדות לבנק. ברקאי השיב כי יורק אמרה שהיא שוקלת את האופציה - כשאין הכרח שזיסר הוא זה שינהל את החברה. הבנק לא התנגד למינוי זיסר כמנכ"ל אבל הבהיר שאין בכך כדי לוותר על כינוס המניות ופעולות אישיות נגד זיסר".

ברקאי סיפר כי זיסר הכין את הבנק לכך שב־30 בנובמבר 2012 יהיה בהפרה בהלוואה של 20 מיליון שקל. "זיסר סיפר על עסקה חדשה עם שלושה משקיעים אמריקאים שמתגבשת, ואמר שזו טעות מבחינת הבנק לממש מניות שלו באלביט בשל אותו חוב כי זה יפגע במו"מ עם המשקיע ומבקש שנשקול את צעדינו".

הוא הוסיף כי המניות לא מומשו משום שהן מהוות 7%-8% מהחברה וזריקת כמות מניות שכזו לבורסה יכולה להיות קטלנית. בתגובה אמר לו גולדבלט שבאותה תקופה היה מחזור של 15-20 מיליון שקל ביום במניות. ברקאי הוסיף כי הבין מזיסר שהוא מעוניין בוויתורים מצד הבנק כשהכוונה לערבות האישית שלו, בתמורה להסדר עם אלביט הדמיה.

 

שיחות בנציגות החדשה

מחזיקי סידרה ב' הגישו בסוף השבוע לבית המשפט בקשה לחשוף את מצבו הבריאותי של זיסר בטענה כי הדבר רלבנטי לחברה ולהסדר. במקביל החלו שיחות בנציגות החדשה שכוללת את שתי הקרנות הזרות והנציגות הישנה, שמדברות על הסדר חדש שישאיר את זיסר בלי מניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות