אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיליונים הפגינו נגד מונסנטו: "הם מרעילים את הילדים שלנו ומרעילים את כדור הארץ" צילום: בלומברג

מיליונים הפגינו נגד מונסנטו: "הם מרעילים את הילדים שלנו ומרעילים את כדור הארץ"

צעדות מחאה נגד תאגיד הזרעים הבינלאומי מונסנטו התקיימו בשבת ב-52 מדינות. המוחים דרשו לחייב תיוג של מזון מהונדס גנטית

26.05.2013, 20:19 | סוכנויות הידיעות

2 מיליון בני אדם יצאו למחות נגד תאגיד הזרעים הבינלאומי מונסנטו במאות צעדות שנערכו אתמול ב־52 מדינות. המחאות נועדו להפנות את תשומת הלב לסכנות הנגרמות ממזון מהונדס ולהתנהלות הכוחנית של היצרניות ובראשן מונסנטו.

קראו עוד בכלכליסט

צמחים מעוצבים גנטית גדלים מזרעים שמהונדסים כך שיהיו עמידים בפני מדבירים וקוטלי עשבים, ומטרתם להגדיל את תפוקת המזון העולמית. מרבית גידולי התירס, קני הסויה והכותנה היום בארה"ב הם מהונדסים גנטית.

זרעים של מונסנטו, צילום: בלומברג זרעים של מונסנטו | צילום: בלומברג זרעים של מונסנטו, צילום: בלומברג

תנועת "הצעדה נגד מונסנטו" החלה בפברואר, אז הקימה תאמי קאנל ממדינת יוטה עמוד פייסבוק שקרא לערוך הפגנות נגד התנהלות החברה. לדבריה של קאנל, ביום שבת נערכו הפגנות ב־436 ערים ב־52 מדינות. "אם 3,000 איש היו מצטרפים אליי, הייתי מגדירה זאת כהצלחה", הצהירה בשבת, אולם לשמחתה 2 מיליון איש הגיבו להודעות שלה.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

קאנל חברה לבלוגרית והאקטיביסטית אמילי רנסינק וכן לניק בנרבי מארגון Media.org־Anti ול־A Revolt.org digital anarchy לקידום המודעות הבינלאומית לאירוע. "זה היה מעצים ומעורר השראה לראות כל כך הרבה אנשים מכל קצות החיים, מניחים את חילוקי הדעות ביניהם בצד ומתאחדים", הוסיפה קאנל. בקבוצה מתכוונים לרתום את הצלחת האירוע כדי להמשיך בפעילות נגד מזון מהונדס גנטית. "אנחנו נמשיך במאבק עד שמונסנטו תציית לדרישות. הם מרעילים את הילדים שלנו ומרעילים את כדור הארץ". במרכז המחלוקת הדרישה לתייג מוצרים שעברו הנדוס גנטי, זאת למרות התנגדות הממשל האמריקאי. בשבוע שעבר דחה הסנאט הצעת חוק שהיתה מאפשרת לחייב תיוג של המוצרים בטענה כי יישומה יקר מדי.

ממונסנטו מסרו בתגובה כי הזרעים שהם מייצרים מסייעים לחקלאים לייצר יותר תבואה תוך כדי שימור משאבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
להראות זרעים צבועים - ולהפחיד ... זה לא מכובד
הצבע הוא למעשה תערובת של חומר חיטוי עם צבען. הצבען נועד להזהיר אנשים שאלו אינם זרעים המיוחעדים לאכילה. חומר החיטוי (הדברה) נועד למנוע התפתחות פטריות על זרעים ששומרים אותם לשנה הבאה. הרי כל שנה שומרים מקצת היבול לזריעה בשנה הבאה, אם הזרעים האלו לא ישמרו בתנאים נאותים, פטריות ירקיבו אותם ויצמצמו אחוזי הנביטה. כלומר הצבע לא קשור כלל למהות השינויים הגנטיים. בתמונה רואים זרעי תירס צבועים. שקיות הזרעים שנמכרות במשתלות - גם הן מכילות זרעי תירס צבועים.
אמיר  |  02.06.13
12.
שאלה למפגינים - כמה אתם מוכנים לשלם יותר עבור המזון שאתם אוכלים, כדי...
...שלא יהיה מהונדס? אני שואל זאת, משום שהסיבה היחידה למחירים הסבירים של המזון ברחבי העולם, בהתחשב בכך שכמות האוכלוסין עולה כל העת בהתמדה, היא הזרעים המהונסים הללו, אשר מסוגלים להפק יותר קלוריות פר יחידת שטח חקלאית. אז תגידו את האמת - כמה אתם מוכנים לשלם יותר עבור המזון שאתם אוכלים, וכמה אנשים אתם מוכנים שימותו ברעב עקב עליית המחירים הזאת, בשביל המטרה ה"הומנית" שלא להשתמש במזון מהונדס?
אורן  |  28.05.13
11.
ההפגנה מתוך בורות
מזון מהודנס גנטית איננו שונה תזונתית, בודאי שאיננו רעל. כל העבניות שאת אוכלים הן מוצר שכזה. מזון מהונדס מניב הרבה יותר טון לדונם, עמיד למזיקים ועשבים רעילים ובסך הכל זאת המהפכה הירוקה השלישית. בארץ כל חברות הזרעים עובדים בשיטות ההנדסה משום ששיטות ההרביה המסורתיות מצריכות פיתוח של כ-6 שנים לזן ועוד כשלוש שנים הרביות ביקורת, לעומת חצי מזה בהנדסה גנטית.
J.R Becrey , Italy  |  27.05.13
10.
נא לראות את food inc.
זהו סרט מרתק! שווה כמה צפיות ( לא ברציפות :) ) בסרט מוצגים מזונות מהונדסים וכל מני סיפורים מזעזעים של איך מכינים את האוכל שאנחנו צורכים. אבל בסוף הסרט מוצג המנגנון "הגאוני" של מונסנטו. נאמר שיש לי שדה של תירס מזרע רגיל ובחלקה ליד מגדל חקלאי אחר תירס של חברת מונסנטו. ונאמר שבאה דבורה שביקרה בשדה של מונסנטו והאביקה את התירס שלי. עכשיו התירס שלי בחלקו מכיל את הפטנט של מונסנטו. מונסנטו מכירה את זה (יש לה צוות אנשים מיוחד בשביל המשימה הזו) ובודקת את השדה שלי להפרת פטנטים. והיא זוכה כל פעם בגלל שהפטנט שלה נמצא אצלי בשדה. היא מרוששת חקלאים שמגדלים גידולים מסורתיים ומאלצת אותם לעבור לזרעים שלה שהיא היחידה שיכולה לספק אותם כי היא לא מרשה לחקלאים לשמר זרעים לעונה הבאה מתוך הגידולים שלהם. מונסנטו היא חברה דורסנית שרווחת העולם רחוקה מעינייה. כל מה שנאמר לפני על החדגוניות של הגידולים נעשה נכון יותר ויותר בגלל מונסנטו. מי שאומר לכם שגלובליזציה היא דבר רצוי כנראה מרוויח מזה, אתם לא!
אלון , מודיעין  |  27.05.13
לכל התגובות