אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשכות המסחר: צניחה של 26% בייבוא מוצרי השקעה בינואר-אפריל צילום|: SHUTEERSTOCK

לשכות המסחר: צניחה של 26% בייבוא מוצרי השקעה בינואר-אפריל

יבוא מוצרי השקעה, שמהווה אינדיקטור חשוב לצמיחת המשק בשנים הקרובות ירד ל-2.75 מיליארד דולר. "מבטא אכזבה ממדיניות הממשלה"

27.05.2013, 11:12 | הדר קנה

יבוא מוצרי השקעה (הכוונה היא למכונות וציוד הובלה, ציוד רפואי, מכונות לעיבוד מתכות, מכונות משרדיות, גנרטורים, מכשירים וציוד תקשורת, כלי תחבורה לצרכים עסקיים כגון רכבי ליסינג ומשאיות לא כולל מטוסים ואוניות) ירד בחודשים ינואר-אפריל 2013 בכ-980 מיליון דולר (26.3%) ועמד על 2.75 מיליארד דולר, לעומת 3.73 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד. כך על פי סקירה שערך אגף כלכלה ומסים באיגוד לשכות המסחר.

קראו עוד בכלכליסט

מהסקירה עולה כי לאחר עלייה מתמשכת ביבוא מוצרי השקעה בשנים 2011-2010, מרמה חודשית ממוצעת של כ-734 מיליון דולר בשנת 2010 עד לכ-1.06 מיליארד דולר בממוצע לחודש בשנת 2011, מתחילת שנת 2012 אנו עדים לירידה חודשית ממוצעת של כ-2% בהיקף יבוא מוצרי ההשקעה שהגיעה ל-799 מיליון שקל בחודש. ארבעת החודשים הראשונים של שנת 2013 מצביעים על רמה חודשית ממוצעת הנאמדת בכ-688 מיליון דולר.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, צילום: עמית שעל נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין | צילום: עמית שעל נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, צילום: עמית שעל

מהסקירה עולה כי בירידה זו משתקפים מחד, קיטון משמעותי בשיעור של 39% בהיקף יבוא מכונות וציוד המהווים את המרכיב העיקרי בייבוא מוצרי ההשקעה, ומאידך עלייה בשיעור של 20% ביבוא כלי תחבורה לצרכים עסקיים.

אינדיקטור חשוב לצמיחה

כלכלני האיגוד מסבירים כי יבוא מוצרי השקעה בכלל, וייבוא מכונות וציוד בפרט, מהווה אינדיקטור חשוב לצמיחתו של המשק בשנים הקרובות. הירידה בנתון זה נגרמה מההאטה בסחר הבינלאומי, המשקפת את הצמצום בביקושים בעולם ואת החשש מהצורך בשינויים כלכליים לצמצום הגרעון. עוד מוסבר כי העלייה ביבוא כלי תחבורה לצרכים עסקיים נבעה מהציפייה לשינויים במס ובמע"מ.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: "ירידה זו משקפת את הססנותו של המגזר העסקי בתקופת הביניים של גיבוש התקציב. היא אף מסמלת את אכזבתם של עסקים רבים ממדיניותה של הממשלה בשנת 2011".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות