אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פול קרוגמן שוב באור הזרקורים: "מתנהג באופן בלתי תרבותי להפליא" צילום: רויטרס

פול קרוגמן שוב באור הזרקורים: "מתנהג באופן בלתי תרבותי להפליא"

קנת' רוגוף וכרמן ריינהרט טוענים כי אין שחר להאשמותיו כי סרבו לחלוק ממצאי מחקר המראה כיצד גירעון גדול גורם להאטת הצמיחה

27.05.2013, 12:04 | סוכנויות הידיעות

מתחממת המחלוקת הסוערת בפרוזדורי האקדמיה על המעלות והחסרונות של מדיניות הצנע והסכנות שבחוב הריבוני. כעת הניצים העיקריים במחלוקת - קנת' רוגוף וכרמן ריינהרט מאוניברסיטאות הרווארד ופול קרוגמן, הכלכלן השנוי במחלוקת מפרינסטון שגם כותב טור פופולרי בניו יורק טיימס, מורידים את הכפפות. כך מדווח הוול סטריט ז'ורנל.

קראו עוד בכלכליסט

בסיבוב האחרון האשימו רוגוף וריינהרט את קרוגמן ב"התנהגות בלתי תרבותית להפליא" וטענו כי אין שחר להאשמותיו כי סרבו לחלוק ממצאי מחקר המראה כיצד גירעון גדול גורם להאטת הצמיחה הכלכלית.

"מחקרים כגון אלו של רוגוף וריינהרט הפכו למושאי לעג"

"מחקרים כגון אלו של רוגוף וריינהרט המתריעים על הסכנות שבחוב ריבוני גדול לא רק שאיבדו ממעמדם הקנוני אלא הפכו למושאי לעג", כתב קרוגמן במאמר שבו תקף את חסידי הצנע. "על אף ההשפעה מרחיקת הלכת של המאמר, ריינהרט ורוגוף נמנעו מלשתף ברבים את הנתונים וחוקרים אחרים שעבדו עם מידע דומה לא הצליחו להגיע לאותן המסקנות שאליהן הגיעו השניים", הוסיף קרוגמן.

רוגוף וריינהרט פרסמו באתרם מכתב תגובה ובו אמרו בין השאר: "אנו מעריכים את עבודתך האקדמית ועל כן חשים אכזבה נוכח התנהגותך הבלתי תרבותית להפליא בשבועות האחרונים". "אתה לא מפסיק לתקוף אותנו באופן אישי בטורך ובבלוגים שלך וכעת מאשים אותנו שאנו לא חולקים את המידע שבידינו".

רוגוף, צילום: בלומברג רוגוף | צילום: בלומברג רוגוף, צילום: בלומברג

המידע המדובר הופיע בקובץ של מחקרים שנערכו על-ידי ריינהרט ורוגוף, ובכללם המאמר המהפכני "צמיחה בעיתות גירעון", שבו טענו השניים כי בעידן מלחמת העולם השנייה, חוב לאומי מעל רמה של 90% מהתוצר הביא לרוב להאטה מתמשכת בצמיחה הכלכלית.

המחקר שימש את תומכיה של מדיניות הצנע להצדקת קיצוץ ההוצאות הציבוריות לאחר פרוץ המשבר הכלכלי.

אך בחודש שעבר, סטודנט בשם תומאס הרנדון מאוניברסיטת מסצ'וסטס מצא טעות בחישוביהם של השניים וגרם לסערה ציבורית ברחבי העולם שהובילה לבחינה מחודשת של מדיניות הצנע. השניים הודו כי אכן נפלה טעות בחישובים אך טענו כי אין הדבר משפיע על מסקנותיהם אלא אף מחזק אותן.

ובינתיים, חילופי הדברים בין קרוגמן והשניים ממשיכים וקרוגמן כתב בטורו: "העניין הזה יכול להימשך לנצח ולכולנו יש עניינים יותר חשובים לעסוק בהם", אך הוסיף כי על ריינהרט ורוגוף להמציא עוד כמה הסברים על הקשר שבין רמת חוב של 90% לבין צמיחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות