אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד: או שוויון בנטל או שהממשלה הזאת תתפרק

לפיד: או שוויון בנטל או שהממשלה הזאת תתפרק

דו"ח ועדת פרי מביא למשבר קואליציוני ראשון בממשלת נתניהו השלישית: לאחר הפיצוץ הלילי סביב מתווה חוק הגיוס, מבהיר לפיד כי לא יתפשר בנושא שוויון בנטל. "מי שחושב שהלכתי לפוליטיקה רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית של הממשלה הקודמת, הוא לא מבין מה אנחנו עושים פה"

27.05.2013, 14:55 | מורן אזולאי, ynet

משבר הגיוס הופך למשבר קואליציוני. על רקע פיצוץ הדיונים סביב ועדת פרי לשוויון בנטל, הסיר יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד את הכפפות ושלח איום ישיר וחד משמעי לעבר שותפותיו לקואליציה, ובעיקר לעבר הליכוד ביתנו: "אני רוצה להיות מאוד ברור בנושא השוויון בנטל: או שיהיה שוויון בנטל או שהממשלה תתפרק". לפנות בוקר היו אמורים חברי הוועדה לאשר את המלצות מתווה הגיוס החדש, אולם חוסר היכולת לגשר על המחלוקות הביא לפיצוץ השיחות.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר לפיד הוסיף: "מהרגע הראשון יש עתיד לקחה על עצמה להיות החלק היציב. לקחתי על עצמי את כל החלקים הקשים בקואלציה, אבל אם מישהו חושב שהלכתי לפוליטיקה רק כדי לפתור את הקטסטרופה הכלכלית שהשאירה פה הממשלה הקודמת, אז הוא לא מבין מה אנחנו עושים פה. אני לא מציע לאף אחד להתבלבל מכך שאני מתנהל באופן אחראי כשר אוצר. מי שחושב שיש עתיד תתקפל בנושא של השוויון בנטל, פשוט לא מבין אותנו וגם לא מכיר אותנו".

לפיד המשיך וטען שכל ניסיון לטרפד את ועדת פרי כדי לפזול לכיוון של החרדים יוביל לפירוק הקואליציה: "לא נשב בממשלה שלא תעביר את השוויון בנטל. יש פה הזמנות היסטורית לתקן את הפצע הזה, שמדמם באמצע לבה של החברה הישרלאית, ומי שפוגע בהזדמנות הזאת כדי לעשות רווחים פוליטיים קלים חוטא לעם ישראל, פוגע בציונות, פוגע בצה"ל ופוגע בכל צעיר ישראלי שהלך אי פעם לבקו"ם. אני קורא למפלגות בקואליציה - ובעיקר לליכוד ביתנו - להתעשת ולחזור ולהתנהג כמו שמפלגת שלטון אמורה להתנהג ולהפסיק את המשחק הזה. הוא לא מביא כבוד לאף אחד מאיתנו. הוא מסכן את עצם הקיום של הממשלה ובעיקר הוא מונע את תיקונו של עוול היסטורי".

 

המשבר הלילי בוועדת פרי

 

המשבר שמעורר תסיסה גדולה במערכת הפוליטית נוצר בעקבות מחלוקת בין יו"ר הוועדה לשוויון בנטל השר יעקב פרי לשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שמתנגד להחיל במסגרת מתווה הקבע סנקציות אוטומטיות על משתמטים. ב"יש עתיד" טוענים כי למעשה מדובר בדרישה של יעלון לבטל את חובת הגיוס לחרדים.

שר האוצר יאיר לפיד. משבר קואליציוני, צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר יאיר לפיד. משבר קואליציוני | צילום: אלכס קולומויסקי שר האוצר יאיר לפיד. משבר קואליציוני, צילום: אלכס קולומויסקי

במקביל לדרישתו בנוגע לסנקציות על משתמטים, מבקש השר יעלון כי החל מעוד שלוש שנים יינתן לשר הביטחון שיקול הדעת כמה חרדים מגייסים ואם מפעילים לגבי מי שלא מתגייס את חוק שירות ביטחון. בנושא הסנקציות נכתב בהסכם הקואליציוני: "מועמד לשירות ביטחון אשר ייקרא לשירות ולא יתייצב יוענש בסנקציות כלכליות, וכן יינקטו סנקציות כלכליות כנגד ישיבות ששיעור המשתמטים משירות בהן יהיה גבוה מהתקן שייקבע".

אלא שבמפלגת "יש עתיד" אומרים כי הסוגיה - שלפיה ההחלטה על הפעלת סנקציות תהיה נתונה בידו של שר הביטחון - מאיימת על המשך קיומה של הקואליציה. השר פרי כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי "אחרי לילה ארוך, שבו אושרו רוב סעיפי החוק, חלקם היסטוריים, הפסקתי את ישיבת הוועדה. ההתנגדות המפתיעה של חלק מן השרים באשר לחובת הגיוס במתווה הקבע והחלת חוק שירות ביטחון על תלמידי הישיבות המשתמטים חייבה אותי לקבל החלטה. חובת השירות היא לב לבו של מתווה הגיוס החדש ואיני מתכוון לוותר על עיקרון זה".

 

גם סיעת הבית היהודי התכנסה בצהריים, ובפתיחת הישיבה התייחס היו"ר נפתלי בנט למחלוקת סביב סוגיית השוויון בנטל: "אנחנו בתהליך היסטורי של שילוב הדרגתי של הציבור החרדי בחברה הישראלית בתחום השירות הצבאי, השירות הלאומי-האזרחי ובעיקר בתחום התעסוקתי. את מה שלא קידמו 65 שנה אנחנו מקדמים במשך כמה שבועות. הדרך רצופה מהמורות אבל כולם מסכימים שלא רוצים לראות גדודי משטרה צבאית פושטים על בני ברק. צריך ליצור מערכת תמריצים שתחבר את הציבור החרדי לחברה הישראלית. אני בטוח שנצליח לגשר על הפערים".

 

חיילים מתפללים בסמוך לעזה במהלך מבצע עמוד ענן, צילום: איי אף פי חיילים מתפללים בסמוך לעזה במהלך מבצע עמוד ענן | צילום: איי אף פי חיילים מתפללים בסמוך לעזה במהלך מבצע עמוד ענן, צילום: איי אף פי

 

מוקדם יותר תקף יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, את השר יעלון ואמר כי "ההתנהלות של שר הביטחון פוגעת בצה"ל ובשוויון בנטל ונודף ממנה ריח פוליטי". מופז אמר עוד כי "הנה שוב, נתניהו, באמצעות שר הביטחון שלו, משתפן ומעקר את חוק הביטחון. החוק מורה מפורשות שמי שלא מתגייס נענש. אסור שמה שהיה הוא שיהיה, ושבגלל הפחד של נתניהו מהחרדים שוב ייסתם הגולל על המאבק לשוויון בנטל".

מקורבי יעלון מסרו בתגובה כי "מופז הוא האחרון שיכול לדבר על התנהלות שנודף ממנה ריח פוליטי. האיש שזגזג את עצמו לדעת לכל אורך הקריירה הפוליטית שלו, ונכנס לממשלה על נושא השוויון בנטל מבלי שיש לו מושג על מה בכלל מדברים, נזכר פתאום להתבטא כדי שיידעו שהוא קיים. גם היום למופז אין מושג בכלל על מה מדברים. אם מופז היה מקבל את תיק הביטחון, כפי שרצה לאחר הבחירות, סביר להניח שהוא היה מדבר אחרת לחלוטין ומתאים את עצמו, כמו אופורטוניסט מצוי, למציאות שהכי נוחה לו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
שוויון בנטל זה לא רק גיוס חרדים
בשם השוויון בנטל, נושאים החלשים בנטל כפול ומכופל: הם משלמים מע"מ כמו העשירים, הם מקבלים קצבת ילדים מופחתת כמו העשירים ומשלמים לצרכי מזון בסיסיים כמו העשירים. שוויון בנטל יש בשוודיה שם השוויון נוצר בזכות תשלומי ההעברה (קצבאות) ומיסוי, כשפער ההכנסות בין העשירון התחתון לעליון הוא מהנמוכים בקרב המדינות המפותחות. כאן חלקם של העובדים הוא 62% מעוגת ההכנסה הלאומית וירד ב5% בעשור האחרון שעה שחלקם של המעסיקים עלה ב.15%. גם זה פן בשוויון בנטל.
בלונדה , ת"א  |  27.05.13
לכל התגובות