אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע אסור להתאחדות לאפשר לאלי טביב לרכוש את בית"ר ירושלים צילום: עוז מועלם

מדוע אסור להתאחדות לאפשר לאלי טביב לרכוש את בית"ר ירושלים

אם ההתאחדות לכדורגל תאשר את אלי טביב כבעלים של בית"ר ירושלים, נדע כולנו שההתאחדות לכדורגל כרגולטור כשלה

28.05.2013, 19:08 | אוריאל דסקל

מחר אמור לחתום אלי טביב על עסקה שתעביר לידיו את בית"ר ירושלים מידי ארקדי גאידמק.

הוא מגיע לקבוצה אחרי שהיה בעלים של שתי קבוצות ליגת על - הפועל כפר סבא והפועל תל אביב. את שתי הקבוצות עזב בטונים צורמים, ותמיד היו לו תירוצים לגבי למה האוהדים שנאו אותו.

למשל, בהפועל תל אביב זו היתה "גזענות". עמוס לוזון, חברו והאח של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון – אמר שאוהדי הפועל תל אביב שנאו את טביב בגלל שהוא מזרחי ומסביר ש"אם היו קוראים לו "טביבוץ'" אז לא היתה להם בעיה. לאותם אוהדי הפועל, אגב, לא היה בעיה שסמי סגול היה הבעלים שלהם – למרות שהוא לא ממש "סגולוביץ'". 

קראו עוד בכלכליסט

אבל אוהדי הפועל תל אביב התנגדו לטביב מאותה סיבה שאוהדי הפועל כפר סבא התנגדו על טביב. הוא קיבל החלטות לא הגיוניות מבחינה ספורטיבית ועסקית. נטה להסתכסך איתם ולזלזל בהם.

בהפועל תל אביב, למשל, הוא נתן לבת שלו לתפקד כמנכ"ל בפועל למרות שעבדו תחתיו אנשי מקצוע מצוינים, שהוא פשוט לא נתן להם לעבוד. שקיפות? הצחקתם את טביב. דו"ח של רשם העמותות חושף שכבר מ-2000, כספים ציבוריים שקיבלה הפועל כפר סבא הלכו לכיוונים לא ראויים.

יש לציין כי טביב עזב את הפועל כפר סבא ללא תשתית ומעט שחקנים. הקבוצה קרסה והעונה ירדה לליגה הלא מקצוענית. גם את הפועל תל אביב לא השאיר במצב אידיאלי. את מחלקת הנוער של הפועל תל אביב, למשל, השאיר במצב ריקבון מתקדם. אבל זה עניין של "טעם וריח" אחרי הכל. להגנתו יאמר שהוא הוביל את הפועל תל אביב להישגים לא רעים בכלל. אז מה אם אין תשתיות. או דרך ניהול. או תרבות ניהול.

אלי טביב ועמוס לוזון. חבר של המשפחה, צילום: טל שחר אלי טביב ועמוס לוזון. חבר של המשפחה | צילום: טל שחר אלי טביב ועמוס לוזון. חבר של המשפחה, צילום: טל שחר

בית"ר תתבע?

הסטטיסטיקה מלמדת שאחרי שאלי טביב יגמור עם בית"ר, הוא כנראה ייתבע על ידה. הפועל כפר סבא תבעה אותו (התביעה נדחתה על בסיס התיישנות) ועכשיו גם הפועל תל אביב תובעת אותו.  

התביעה של הפועל תל אביב היא ביזנס רציני. על פי בדיקה של הפועל, יש תביעות בסך 30 מיליון שקל נגד הקבוצה בגין פעולות של אלי טביב. הקבוצה חייבת כספים לשחקנים, סוכנים, למסעדות, לספקים ועוד – כולם נתנו שירותים להפועל תל אביב של אלי טביב וכולם לא קיבלו תמורה מלאה. על פי התביעה, הפועל חשופה לתביעות מתקופת טביב בסך של כ-19 מיליון שקלים, ועל כן המועדון דורש סכום זה מהבעלים לשעבר.

יש לציין כי בתחילת יוני אמורה קבוצת רמון להעביר 8 מיליון שקל לאלי טביב – תשלום שני אחרי תשלום ראשון של 6 מיליון שקל שהועברו לו כבר. על פי התביעה, הקבוצה נמכרה לטביב בסכום של 17 מיליון שקלים, מתוכם שולמו 6 מיליון שקלים בחודש נובמבר האחרון. עם זאת, טביב, בחוזה המכירה, הבטיח לקחת על עצמו את החובות מתקופתו על ידי קיזוז ההוצאות. העניין הזה, כמו תמיד במקרים האלה, מסתבך.

בנוסף. כפי שפורסם ב-103 FM, דו"ח שכותבים עבור הפועל תל אביב ממשרד רואי החשבון החוקרים ברלב ושות', מראה כי טביב לקח כספים מהפועל תל אביב גם לאחר שהעביר את זכויות הניהול לחיים רמון.

אגב, גם עניין תקופת הצינון לשנה שהוא חייב לעבור עומד בפני סימן שאלה. בבקרה התקציבית אלי טביב עדיין רשום כבעלים של 50% מהפועל תל אביב – כך שהוא לא יכול להיות הבעלים של בית"ר ירושלים בכל מקרה.

הפועל כתבה היום להתאחדות לכדורגל ש"שלא לאפשר לטביב לרכוש את בית"ר ירושלים, עד אשר יוסדרו עניינים דחופים ומהותיים בהסכם עליו חתם עם חיים רמון, שטרם מולאו". הפועל הוסיפה כי "במצב הנוכחי מתן אישור לרכישת בית"ר ירושלים ייצור מצב אבסורדי בו טביב, כבעלים של בית"ר, חייב לכסות את חובות העבר של הפועל תל –אביב".

הפועל דורשת מההתאחדות תשלום מלוא חובותיו של טביב למועדון, החזר מלא של כספים אשר הוצאו שלא כדין מקופת המועדון, העברת כל מניות הראל אחזקות מטביב באופן סופי, מוחלט ובלתי חוזר והתפטרותו של טביב לאלתר מכל מוסדות ההתאחדות.

בסופו של דבר, צריך להזכיר גם כי טביב הוא עבריין מורשע. בעבר הוא הורשע בבית המשפט באישומים של התחזות לאדם אחר במטרה להונות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה, והפרעה לשוטר במילוי תפקידו (בהתאחדות מסבירים שחל כאן חוק ההתיישנות, ואם אריה דרעי יכול להיות יו"ר ש"ס אז גם טביב יכול להיות יו"ר מועדון). אבל יש עננה עוד יותר חמורה שנמצאת מעל טביב. נגד טביב הוגש כתב אישום חריף על הכאת נער ועל שיבוש ראיות, לאחר שהסרט ממצלמות האבטחה סביב ביתו נעלם. מדובר על כתב אישום חמור שאם ימצא בו אשם – לא יוכל להיות בעלים של קבוצת כדורגל בישראל.

הוועדה תחליט

הוועדה להעברת זכויות להתאחדות לכדורגל צריכה לשקול את כל הדברים הללו כשהיא מגיעה לאשר או לא לאשר את אלי טביב כבעלים של קבוצה שלישית בליגת העל.

אם תהיתם, ההמלצות של וועדת שטרוזמן עדיין בהליך אישורים (מקיץ 2012) – כך שהמלצתה לגבי הוועדה להעברת זכויות (שוועדה מאשרת לרכישת מועדונים שתכלול 5 חברים - שופט בדימוס, אישיות מהמגזר העסקי, אישיות מתחום החינוך והחברה, מנכ"ל ההתאחדות ויו"ר בקרת התקציבים) – לא רלבנטיות לדיון על טביב כבעלים של בית"ר. אגב, גם ההמלצה של שטרוזמן לא לקבל בעלים שעשויים לפגוע בתדמית הכדורגל עדיין לא רלבנטית מבחינה משפטית.

בכל מקרה, אלי טביב עדיין צריך לקבל את אישור של וועדה להעברת זכויות כדי להיות הבעלים של בית"ר ירושלים. החברים בוועדה יהיו עופר אורליצקי, יו"ר הבקרה התקציבית, אורי שילה ורותם קמר, מנכ"ל וסמנכ"ל ההתאחדות לכדורגל והיועץ המשפטי, משה אביבי. אם הם יאשרו את טביב כבעלים של קבוצה שלישית – למרות שיש מעליו ענן של חשדות, תביעות והיסטוריה מאוד בעייתית – אז כולנו נדע שהרגולציה של ההתאחדות לכדורגל באמת לא שווה דבר.

בהתאחדות לכדורגל סירבו להתייחס לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הבעיה היא שהרעש קם כאשר זה קרה עם הםועל ת"א
אוריאל - אמנם אתה נוהג לכתוב כאן על הפועל כפר-סבא מפעם לפעם, אבל רוב העיתנאים התעוררו רק אחרי שטביב עשה לכאורה דברים בהפועל ת"א, וכאשר הדברים קרו בכפר-סבא המעיטו בערך העבירות. ולכן ביום קשה לעצור את זה. עדיין עיתונאים נופלים בפח. יצאה איזה הכרזה שבית המשפט נתן אישור לטביב לקנות את בית"ר ירושלים.האישוק היה רק לדבר אחדבעניין של הזכות של עמותת האוהדים לקבל עדיפות ההחלטה לא נגעה לא לתקופת צינון, וגם איננה מהווה תעודת יושר. אבל אלי טביב מנהל בפועל את בית"ר, ובסופו של דבר ההתאחדות גם תאשר לו את הרכישה. אם מישהו בהתאחדות יבוא ויגיד של כל יום שטביב ניהל את הית"ר צריך להוסיף לתקופת הצינון קנס של 3 ימים, הדברים הללו לא היו מתרחשים.
משה , ירושלים  |  25.06.13