אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: הלם בהיכל

הון אנושי: הלם בהיכל

חנוכת היכל התרבות המחודש והקונצרט לתורמים היו למעשה אירוע "מיליונרים מספרים על נוחי"

30.05.2013, 10:04 | ארי ליבסקר

לפני חמש שנים חגגה התזמורת הפילהרמונית 60 שנה למדינה בסדרה של קונצרטים חגיגיים. בקונצרט הפתיחה עלה מנכ"ל הפילהרמונית אבי שושני, בירך את המדינה ואת הנשיא, ואז הוסיף ברכות גם לנוחי דנקנר ואי.די.בי על תרומתם. שושני הסביר כי הם נתנו חסות לאירוע החגיגי במלאות חמש שנים לעסקה שבה קנה דנקנר את אי.די.בי. הקהל לא נותר אדיש, והגיב בשריקות וקריאות בוז. דנקנר אמר אחר כך שבאולם ישבו "מיעוט של שמאלנים, קנאים, ומרי נפש".

זה היה לפני המחאה, ולפני שבאי.די.בי הפסיקו לחגוג והתחילו לשרוד. ממש השבוע מלאו עשר שנים לעסקה, אבל ביום שישי בבוקר הכריזו הכותרות על סופה הקרב של שליטת דנקנר בקונצרן. ממש באותו בוקר גזרה הפילהרמונית את הסרט בהיכל התרבות המחודש, ואירחה את התורמים הגדולים שאפשרו את השיפוץ. דנקנר לא היה כוכב האירוע. למעשה, הוא כלל לא היה שם. אבל כולם דיברו עליו.

גליה מאור גליה מאור גליה מאור

יאיר סרוסי, יו"ר בנק הפועלים, למשל, העריך שבעקבות מקרה דנקנר "הולך להיות כאן שינוי מהותי בשוק ההון". עו"דמוריאל מטלון, שותף בכיר ומנהל משרד גורניצקי ושות' שמייצג את בנק הפועלים בהסדר אי.די.בי, אמר: "מה שקורה הוא מהלך נכון מבחינת הנושים ובכלל". שאלתי אותו מה תהיה עמדת הבנק בעקבות ההתפתחויות, והוא אמר: "אנחנו עדיין לא מגובשים אך במהרה נלמד את העניין".

פטריק דרהי פטריק דרהי פטריק דרהי

דניאל בז'רנו, יורש למשפחה שהקימה את עסיס, בא לאירוע מניו יורק ואמר לי: "סוף סוף עושים פה את מה שנהוג לעשות בכל העולם. מי שלא משלם את ההתחייבויות שלו משתלטים לו על העסק. כבעל קרן השקעות בינלאומית, המהלך הזה מאותת לי על יציבות ובריאות. עד עכשיו הדברים פה התנהלו בצורה מעוותת ובשוק לא תחרותי".

אחר כך הוגשה ארוחת צהריים קלה, שאותה סעדתי לצד המיליונר אלן לי, הבעלים של קרן ההשקעות פרינסטון. לי אמר לי: "ישראל נהדרת אבל מזכירה את רוסיה. גם אצלכם השתלטו אוליגרכים על הנכסים של המדינה והתעשרו. יצא לי להיות שותף בכמה מיזמים עם אחד מהם, תשובה, אצלנו באנגליה. עבדתי עם דלק נדל"ן ועם המנכ"ל איליק רוז'נסקי. הכרתי גם את יגאל אהובי, שהוא בחור טוב בעיקר כשמדובר בעצמו. החבר'ה האלה פעלו ביהירות, חוסר רגישות וחמדנות. הם רצו להוציא כמה שיותר דיבידנדים ולא התייחסו כלל לכמה תשואה אפשר להוציא מהנכסים שהם קנו. הזהרתי אותם, אבל הם לא הקשיבו, לא היה אכפת להם, ואני חושב שמזה אפשר ללמוד על צורת ההתנהלות והמנטליות".

פישר עם ליאורה ומיקי פדרמן פישר עם ליאורה ומיקי פדרמן פישר עם ליאורה ומיקי פדרמן

למחרת, במוצאי שבת, כל התורמים הצטרפו לבכירי המשק ואורחים נוספים בקונצרט הפתיחה החגיגי. פגשתי את מיליונר הספנות והרכב רמי אונגר, שאמר לי שהוא תרם כסף רב לשיפוץ ההיכל. שאלתי למה שמו אינו מופיע בלוח התורמים, והוא ענה: "אני לא צריך שהשם שלי יופיע. מספיק לי לתרום". גם במוצאי שבת דנקנר היה נושא השיחה החם. אונגר אמר: "חבל לי עליו, אני חושב שאם היו נותנים לו עוד קצת זמן הוא היה יכול להציל את אי.די.בי ולהרוויח כמו שהיה בשנים הראשונות. עכשיו נפתחים המון שווקים חדשים, למשל באינדונזיה ומקסיקו. טוב שהזכרת לי את זה, אני באמת אתקשר אליו אחרי הקונצרט".

רגע לפני שכולם נכנסו לאולם פגשתי את פטריק דרהי, הבעלים של HOT, שאמר: "אני מאוד מרוצה מההשקעה שלי בחברה, הצלחנו לצמוח ב־10%. מבחינתי זאת היתה הצלחה להשקיע כסף בישראל". שאלתי אותו אם הוא מתכוון לקנות משהו מהנכסים של אי.די.בי שעל המדף, ודרהי אמר: "אני לא רוצה להיות גדול מדי פה, אתם לא אוהבים כל כך את הגדולים. תראה מה עשיתם לדנקנר".

הקונצרט עבר הפעם ללא אירועים חריגים. רק בסוף, כשיצאו מהאולם, קיבלו הבכירים תזכורת למצב של אנשים שאינם נוחי. קבוצה של מפגינים חיכתה להם והצליחה להקיף את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, שעזב את המקום בליווי שוטרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות