אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדעון סער יאריך את שעון הקיץ; יחסוך 300 מיליון שקל למשק צילום: קובי גדעון, לע"מ

גדעון סער יאריך את שעון הקיץ; יחסוך 300 מיליון שקל למשק

לפי המלצת הוועדה שמינה, השעון יוארך עד סוף אוקטובר. שר הפנים הפיץ את התזכיר לתיקון החוק, שלאחר מכן יגיע לאישור הממשלה והכנסת

29.05.2013, 12:33 | חן פונדק

שר הפנים גדעון הסער הודיע היום (ד') כי ינהיג שעון קיץ חדש שיימשך עד לסוף חודש אוקטובר, כמקובל במדינות אירופה. "שעת אור נוספת תשפר את איכות החיים של אזרחי ישראל", כתב סער בדף הפייסבוק שלו. "שעון הקיץ החדש - אור לישראל", הוסיף.

קראו עוד בכלכליסט

סער הפיץ את התזכיר לתיקון חוק קביעת הזמן, ולאחר מכן החוק יגיע לממשלה ולכנסת. סער התחייב כי מהלך החקיקה יושלם במושב הכנסת הנוכחי כך שיחול כבר באוקטובר הקרוב.

שר הפנים גדעון סער בהודעתו על הארכת שעון הקיץ, צילום: קובי גדעון, לע"מ שר הפנים גדעון סער בהודעתו על הארכת שעון הקיץ | צילום: קובי גדעון, לע"מ שר הפנים גדעון סער בהודעתו על הארכת שעון הקיץ, צילום: קובי גדעון, לע"מ

המשמעות לפי משרד הכלכלה היא חיסכון של 300 מיליון שקל למשק. כמו כן ציינה הוועדה כי יש תרומה למניעת תאונות דרכים ולבריאות הציבור - גופנית ונפשית.  

סער מינה לפני כחודש ועדה בראשות שמואל אבואב לבחינת הנושא מחדש. לוועדה הוקצה חודש לעבודה וכך לפני שישה ימים הגיעו ההמלצות לידי השר. הוועדה כללה 10 חברים, ביניהם ד"ר שמשון שושני, פרופ' יונינה אלדר ופרופ' גבי ברבש.

למרות הזמן הקצר שבו עבדה הוועדה, היא סקרה 60 מחקרים עולמיים בנושא, 50 ניירות עמדה ו-20 עמדות של גורמי דת שונים.

כיום שעון הקיץ מופעל מסוף חודש מרץ ועד תחילת חודש אוקטובר. השינוי כאמור יהיה להפעילו עד סוף חודש אוקטובר. כך ב-20.10 השקיעה תהיה בשעה 18 ולא בשעה 17.

"מתיישרים עם אירופה"

שמואל אבואב, ראש הוועדה ומנכ"ל עמותת אור ירוק, אמר היום ל"כלכליסט", כי "זו פעם ראשונה שמדברים על להאריך את שעון הקיץ ולהתיישר עם מדינות אירופה על 211 ימי אור קיץ בממוצע לעומת 190 בשנה האחרונה ו-150 בעבר". אבואב ציין כי רק איראן, מרוקו וישראל נמצאות באורך של ימי אור שונה ממדינות אירופה והמערב.

"השעה הנוספת תתרום לרווחה של הציבור. זה תורם לאפשרות של ההורים להיות עוד שעה עם הילדים וחודש אוקטובר הוא חודש שנוח לשהייה בחוץ מול יולי-אוגוסט. אור גם תורם לבריאות לפי מחקרים רבים ולתחושת הביטחון של קשישים להסתובב בלילה".

בנוגע להתנגדויות הצפויות אמר שר הפנים כי: "יש הזדמנות לשינוי וצריך לנצל אותה. אפעל באופן מיידי לחוקק את שעון הקיץ החדש".

שמואל אבואב, צילום: שאול גולן שמואל אבואב | צילום: שאול גולן שמואל אבואב, צילום: שאול גולן

אבואב הסביר כי התרומה הכלכלית מגיעה משני מישורים. "הראשון הוא חיסכון באנרגיה בהיקף של 50 מיליון שקל, ותוספת של פעילות כלכלית בעוד 250 מיליון בגופי המסחר, התיירות ותרבות שעות הפנאי".

ומה לגבי ההתנגדויות הצפויות מניסיון העבר? "בסקר שעשינו 72% מהציבור רוצים להאריך את שעון הקיץ. הרבנים הראשיים וגם רבנים בוועדות קודמות אמרו שאין פה עניין הלכתי, אלא זה מפריע לאורך חיים הפרטי. אם מאחרים בשעה את האור בבוקר, התפילה של שחרית שבחלקה יכולה להתקיים רק בזריחה, דורשת להתעכב עוד רבע שעה בבית הכנסת וזה יוצר חוסר נוחות". הוא עוד אמר כי "מהצד השני, אוקטובר הוא לרוב חופף לחגי תשרי וגם רוב הציבור הלא חילוני שמח לנצל שעה נוספת לטיול עם הילדים בחול המועד".

אבואב הוסיף כי להערכתו, "סער הוא השר היחיד שיצליח להעביר את הארכת שעון הקיץ בכנסת, בשונה משרי הפנים האחרים. יהיה פה שינוי היסטורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
בכלל לא משנה לי אם יאריכו או לא, אבל שיפסיקו לשקר לציבור
אני לא דתי, וגם כבר אין לי ילדים קטנים, כך שממש לא אכפת לי משעון הקיץ (אם נתעלם מהבדיחה שקשישים יוכלו להיות עוד שעה בחוץ... באמת תודה) אבל מאד מפריע לי שאבואב ושאר החברים משקרים בנושא הכלכלי. אין שום חסכון כלכלי בשעון קיץ במדינת ישראל כי בסה"כ המרנו שעת תאורה בשעת מיזוג, שעולה הרבה יותר, זה לא שעובדים עוד שעה ביום ויש יותר תפוקה, והנתון של קניות בעוד 250 מיליון ש"ח לחודש, מעבר לעובדה שהוא מצוץ מהאצבע וחסר כל קשר למציאות, הוא מגוחך. לפי החישוב שלהם, משקי הבית מוציאים על קניות כ- 1000 מיליארד ש"ח בשנה, כלומר יותר מכל התמ"ג לנפש. אז אתם רוצים להאריך? בבקשה. כאמור לא משנה לי, אבל תגידו את האמת - היה לחץ ציבורי, הלכנו לקראתו. זה מכובד מספיק. להמציא נתונים כלכליים אבסורדיים ולתרץ ב"בריאות הציבור" (בטח, יותר אור בסקנדינביה אולי עוזר מבחינה פסיכולוגית, אבל בארץ חסר אור?) מוציא אותכם שקרנים, ומשום מה חשבתי שיש שינוי בפוליטיקה הישראלית ומפסיקים לשקר לציבור. תודה.
יונה תלמי , חיפה  |  29.05.13
לכל התגובות