אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שריג וזקן בוחנים חיוב רוטציה בין רואי חשבון המבקרים בנקים וחברות ביטוח צילום: אוראל, כהן גיא אסיאג

שריג וזקן בוחנים חיוב רוטציה בין רואי חשבון המבקרים בנקים וחברות ביטוח

זאת בשל מיעוט המשרדים העוסקים בתחום והיעדר תחלופה ביניהם. הבחינה באה בעקבות הצעת החוק של יחימוביץ', ריבלין ושטרית בנושא

29.05.2013, 13:38 | הדר קנה
הרגולטורים בוחנים את הביקורת: הממונה על שוק ההון פרופ' עודד שריג, והמפקח על הבנקים דודו זקן, בוחנים שינוי באופן הביקורת של רואי חשבון על דוחות כספיים בבנקים ובחברות ביטוח.

הרגולטורים מסבירים כי הבחינה מגיעה בשל מיעוט המשרדים העוסקים בתחום והיעדר תחלופה ביניהם, כשהכוונה היא בעיקר לחמשת משרדי רואי החשבון הגדולים ביותר. המשרד סומך חייקין הוא הדומיננטי ביותר בתחום ומבקר כמעט את כל הבנקים, למעט מזרחי טפחות ובנק ירושלים. המשרד ארנסט אנד יאנג מבקר את חמש החברות הגדולות בתחום הביטוח, שתיים מהן בשיתוף עם סומך־חייקין.

עודד שריג ודודו זקן. חוששים שעצמאות המבקר נפגעת, צילום: אוראל, כהן גיא אסיאג עודד שריג ודודו זקן. חוששים שעצמאות המבקר נפגעת | צילום: אוראל, כהן גיא אסיאג עודד שריג ודודו זקן. חוששים שעצמאות המבקר נפגעת, צילום: אוראל, כהן גיא אסיאג

שריג וזקן סבורים כי דברים אלו מעלים חשש כי יחסים ארוכי טווח בין מבקר לבין מבוקר עלולים לפגוע בעצמאות המבקרים, בביקורתיות ובספקנות המקצועית שלהם.

מהצד שני, מסבירים שריג וזקן, כי הידע והמקצועיות הנדרשים ממבקרים של בנקים ושל חברות ביטוח, שהם גופים מורכבים הנדרשים לדיווח וגילוי ייחודיים, מחייבים משרדי רואי חשבון לפתח ולשמר מומחיות גבוהה.

לכן המפקחים שוקלים להשתמש בחלופות הבאות: חיוב רוטציה תקופתית בין משרדי רואי חשבון מבקרים, הגבלת נתח השוק המותר למשרד רואי חשבון יחיד במערכת הפיננסית, הגבלת ביקורת על ידי שני רואי חשבון במשותף (Joint Audit), הטלת מגבלות נוספות על מתן שירותים נלווים על ידי משרד רואה חשבון מבקר.

מדובר בנושא שעל סדר היום גם בשל הצעת החוק שיזמו חברי הכנסת שלי יחימוביץ’ ‏(עבודה‏), רובי ריבלין ‏(ליכוד‏) ומאיר שטרית ‏(התנועה‏). על פי ההצעה, החוק יחייב רוטציה של רואי החשבון המבקרים מוסדות פיננסיים, ותקופת ההעסקה של רואי החשבון במוסדות אלה תוגבל לחמש שנים רצופות בלבד.

לדברי יחימוביץ', הצעת החוק נועדה למנוע את ריכוזיות הביקורת בגופים אלו. המהלך של שריג וזקן פתוח בימים אלו להערות הציבור באתר של אגף שוק ההון במשרד האוצר.

בענף ראיית החשבון הועלתה ביקורת נגד הצעת החוק של יחימוביץ בטענה כי יש מאחוריה אינטרסים הקשורים לתחרות בין המשרדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות