אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בני היקר, אתה מפוטר! צילום: שירן כרמל

בני היקר, אתה מפוטר!

שיחות על עסקים סביב שולחן החג, מריבות בין אחים, וקבלת החלטות בלי להתייעץ - כך עלול להיראות העסק המשפחתי; מומחית מסבירה איך אפשר לעשות את זה אחרת

29.05.2013, 14:41 | מעין מנלה

משפחת סטיינברג הקנדית הייתה המשפחה שהמציאה בעצם את ענף הסופרמרקטים בעולם. לאם המשפחה הייתה מכולת קטנה בקנדה והבן סאם הקים חברת קמעונאות מהגדולות בצפון אמריקה. לסאם, שהקים אימפריה של סופרמרקטים היו ארבע בנות שכולן כולל החתנים שלהן עבדו בעסק. סאם ניהל את הכל והחליט הכל בשביל כולם. ביום שהוא נפטר החל סכסוך בין האחיות שהוביל בסופו של דבר למכירת העסק. "זו דוגמא בולטת לעסק משפחתי שנוהל בלי גבולות ונפל. אנליסטים כלכליים שיבחו את העסק וצפו שישרוד שנים רבות אבל לא לקחו בחשבון שבמשפחה שניהלה אותו לא היו גבולות, לא התנהל משא ומתן אחד עם השני ובסופו של דבר כשהאב נפטר הכל התפוצץ", אומרת נאווה מיכאל-צברי מנהלת אקדמית של תוכנית העסק המשפחתי בלהב, הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

בעסקים משפחתיים העסק הוא המשפחה והמשפחה היא העסק. אין גבולות ברורים ולדרך ההתנהלות הזו יש יתרונות אבל גם מחירים. בדור הראשון בדרך כלל ראש העסק הוא גם ראש המשפחה וגם בעל המניות וכל הפונקציות מעורבבות או חופפות. גם חיי המשפחה והעסק הם בחפיפה גדולה, אומרת מיכאל-צברי. אין הפרדה בין מה שעושים בבית ומה שעושים על עבודה, בעבודה מדברים על דברים אישיים ובבית מדברים על העסק.

חוסר הגבולות בעסק המשפחתי קיים כמעט תמיד בדור הראשון וממשיך הרבה מאוד שנים. בשלב מאוחר יותר כאשר חלק מבני המשפחה עובדים בעסק וחלק לא, וכבר יש עסק גדול יותר בו מועסקים גם מנהלים שאינם חלק מהמשפחה, מגיע שלב שלחוסר הגבולות יש מחירים.

המחיר של חוסר הגבול

המחירים הם שבעצם אין קיום לחוד למשפחה ולעסק, אומרת מיכאל-צברי. לדבריה, בני המשפחה שלא עובדים בעסק מרגישים הרבה פעמים שהם מחוץ לשיחה כאשר בארוחות חג או מפגשים משפחתיים מדברים על העסק. אנשים שמתחתנים עם אנשים מעסקים משפחתיים מרגישים שהם מחוץ לעניינים, שאין מרחב שהוא רק של דברים אישיים ושל משפחה. גם בעסק, מצד שני, מנהלים מרגישים שההחלטות לא מתקבלות בעבודה אלא בסוף השבוע עם האישה ועם בני המשפחה.

נאווה מיכאל צברי, צילום: שירן כרמל נאווה מיכאל צברי | צילום: שירן כרמל נאווה מיכאל צברי, צילום: שירן כרמל

בנוסף, אומרת מיכאל-צברי, בהרבה משפחות שמנהלות עסק הכספים מעורבבים. יש חשבון אחד למשפחה ולעסק ואז הדברים מתבלבלים. אנשים לא יודעים "מה נתתי לך כי אתה הבן שלי ומה נתתי לך כי אתה עובד אצלי", אומרת מיכאל-צברי. כשיש חשבון בנק מעורבב לעסק ולמשפחה אף פעם אי אפשר לדעת מה המצב האמיתי של העסק.

מיכאל-צברי מספרת על אדם שהיא מכירה שהוא דור שני בעסק ועבד עם אח שלו הרבה מאוד שנים. הוא סמך על אח שלו בעיניים עצומות והאח ניהל את כל העניינים הכספיים שלו ושל משפחתו, את כל חשבונות הבנק, כל העניינים העסקיים והפרטיים. כאשר הגיע הדור השלישי החלו ויכוחים והיום האחים הפרידו חלק מהעסקים והפרידו את החשבונות.

"בדרך כלל כשנכנס הדור השלישי ויש אחים שעובדים ביחד מגיעה שאלה מאוד מהותית של נאמנות. כשהילדים נכנסים לעסק מגיעה השאלה 'על מי אתה מגן? על האח שלך שאתה עובד איתו שלושים או ארבעים שנה או על הילד שלך שהוא בשר מבשרך ואתה רוצה לקדם אותו?'", אומרת מיכאל-צברי. "אם מסתכלים על האחים גינדי, שלאחים משה ויגאל יש ביחד חברת נדל"ן מאוד מצליחה, הם החליטו שאת הילדים הם לא מכניסים לעסק והקימו חברה נפרדת לכל ענף במשפחה. כך הם יצרו גבול מאוד ברור שלכל ענף במשפחה יש עסק בפני עצמו", היא אומרת.

משה ויגאל גינדי. הקימו חברה לכל ענף במשפחה, צילום: עמית מגל משה ויגאל גינדי. הקימו חברה לכל ענף במשפחה | צילום: עמית מגל משה ויגאל גינדי. הקימו חברה לכל ענף במשפחה, צילום: עמית מגל

איך יודעים אם יש גבולות?

אחד הסימנים לאם יש או אין גבול זה אם מתקיים משא ומתן. "כשיש גבול ברור בין שני אנשים אז כדי להחליט על פעולה מסוימת הם צריכים לדון בזה", אומרת מיכאל-צברי. במשפחות בהן אין גבול אז ראש המשפחה מקבל החלטות לגבי כל המשפחה, על כל העסק בלי להתייעץ או לעשות משא ומתן. תהליך קבלת ההחלטות בדרך כזאת הוא מאוד מהיר והרבה פעמים זה גם נוח למי שלא שואלים אותו שמחליטים בשבילו. עד שמתחילים חיכוכים.

איך קובעים גבולות?

כאשר המחיר של חוסר הגבולות מתחיל להיות גבוה מומלץ לבני המשפחה ללמוד לעשות הפרדות ולקבוע גבולות ברורים יותר. למשל, להחליט שעל עבודה מדברים במקום העבודה, לקבוע פגישות בנושאי עבודה במקום שברור שהוא עסקי. מיכאל-צברי ממליצה לעשות זאת בהדרגה.

"כשהמשפחה גדלה והעסק גדל יש יתרונות רבים לכולם כשמתחילים לקבוע גבולות ברורים יותר. לפני שמתחילים חיכוכים גדולים מדי כדאי לנהל שיחה על מה מתאים שהיא סוג של משא ומתן. לשאול אם מתאים לכולם שנדבר בבית על נושאים של העבודה? אולי יש בני משפחה שזה לא מתאים להם? יכול להיות שכדאי לקבוע ששיחות של העבודה ייערכו רק בעבודה או בעיקר בעבודה", היא אומרת.

קביעת גבולות יכולה להיעשות גם באמצעים חיצוניים. בעסק שנמצא במושב בו בני המשפחה גם גרו יחד במושב וגם עבדו ביחד לא היו כלל גבולות בין הפרטי לעסקי. בסופו של דבר הבנים במשפחה החליטו לעבור לגור מחוץ למושב ולהמשיך לעבוד בעסק המשפחתי. מדובר בפתרון שקובע גבול מסוים, אומרת מיכאל-צברי.

לפני שהחיכוכים מובילים לבעיות בעסק ואולי אף לפירוקו ממליצה מיכאל-צברי להתחיל בהידברות בתוך המשפחה במטרה להגדיר גבולות בדרך שמתאימה לבני המשפחה ולעסק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות