אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית הדיור הממשלתית:  חוק הווד"לים יורחב ויחול גם על קרקע פרטית צילום: צפריר אביוב

תוכנית הדיור הממשלתית: חוק הווד"לים יורחב ויחול גם על קרקע פרטית

שר האוצר יביא בשבוע הבא לאישור קבינט הדיור של הממשלה את התוכנית הכוללת גם תכנון של 80 אלף יח"ד חדשות עד סוף 2014. אזורי הביקוש יוגדרו כמחוזות ת"א, מרכז, ירושלים חיפה ואשקלון, כאשר במחוזות אלה ישווקו קרקעות לבניית 15 אלף יח"ד בשנה

29.05.2013, 20:02 | עינת פז-פרנקל

שר האוצר יאיר לפיד יביא ביום שלישי הקרוב את תוכנית הדיור הממשלתית לאישור קבינט הדיור של הממשלה, שבראשותו. הצעת ההחלטה שהופצה הערב כוללת יעדי תכנון ושיווק קרקעות לבניית דירות.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית מוצע, להאריך את חוק ועדות הדיור הלאומיות (הווד"לים) שהם מסלול אישור תוכניות בנייה מהיר  ולהרחיב את סמכויותיהן, כך שיוכלו לדון בתוכניות פינוי בינוי ובתוכניות המשתרעות על קרקעות שרק בחלקן (40%) הן אדמות מדינה. יצוין כי, בעבר לא היו לוד"לים סמכויות תכנון על אדמות פרטיות.

לפי ההצעה, תשווק רשות מקרקעי ישראל קרקע לבניית לפחות 25 אלף יחידות דיור בשנה (יעד שהושג בשנת 2011), ויתוכננו 80 אלף יחידות דיור חדשות עד סוף 2014.

בנייה אשדוד, צילום: גדי קבלו בנייה אשדוד | צילום: גדי קבלו בנייה אשדוד, צילום: גדי קבלו

אזורי הביקוש יוגדרו כמחוזות תל אביב, מרכז, ירושלים חיפה ואשקלון, כאשר במחוזות אלה ישווקו קרקעות לבניית 15 אלף יח"ד בשנה, ויתוכננו 50 אלף דירות חדשות עד סוף שנה הבאה.

תוכנית הדיור הלאומית תכלול גם הכנת תוכנית מתאר ארצית לשכונות שיקומו בשטחים מהם יפונו בסיסי צה"ל במרכז – סירקין, תל השומר, צריפין וגלילות. כמו כן, מוצע לנצל קרקעות המיועדות לשימושים ציבוריים לשימושים מעורבים – לרבות מגורים.

בתחום הרפורמה ברשות מקרקעי ישראל, מוצע לפשט הליכי העברת בעלות על קרקעות בשטח של שלושה דונם ופחות, כך שלא יצריכו אישור של שר השיכון.

לפי התוכנית, משרד השתחבורה יידרש להקצות מליארד שקל בשנים 2013-2014 לפתרון חסמים בתכניות דיור – היכן שתכניות דורשות פתרונות תחבורתיים כתני לבניית שכונות מגורים.

בתוכנית מוצעים תמריצים לעידוד שוק דירות להשכרה, לרבות פטור ממס הכנסה למשך יותר מ-20 שנה, ופטור ממע"מ על דירות להשכרה בעת מכירתן. כמו כן, יוטל קנס על קרקעות מתוכננות שהבנייה עליהן מתעכבת. ועוד: תוקם קרן למתן הלוואות מדינה לפרויקטים של חיזוק מבנים בפני רעידת אדמה במסגרת תמ"א 38.

ועדת השרים לענייני דיור, שתתכנס ביום שלישי, צפויה להטיל על שרי הפנים והשיכון להפיץ בתוך 30 יום תזכיר חוק שבו ייקבעו כל שינויי החקיקה הנדרשים ליישום ההחלטות שבמסמך בן ה-40 עמודים שהופץ הערב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הועדות לא יואילו רק הגדלת צפיפות לכל דונם בשיעור של 28 יח' הנו הפיתרון היחיד לריסוק מחירי דיור
כב' השרים שר הפנים גדעון סער שר הבינוי והשיכון אריאל חברי ועדות הדיור אין מנוס מהגדלת צפיפות הדיור לכל דונם כל פעולות הודלים וכו' לא יואילו מאומה בפועל הנכם יכולים לפתור סוגיה זו תוך חודש ימים, מכובדי הגדילו צפיפות דיור לכדי 28 יח' לכל דונם ברוטו באזורי המרכז מגדרה עד חדרה כולל , קבלו החלטות מידיות בדבר הענקת זכויות מוגדלות לכל דונם וכן הענקת זכויות שבסיסה הפקעות של 40% הווה אומר כי באם רשויות מקומיות יפקיעו או יפרישו לצרכי ציבור מעבר ל-40% הצפיפות והזכויות יוענקו על בסיס דונם ברוטו,ו/או על בסיס יתרת המקרקעין לאחר הפקעה של 40% בלבד מכובדי כל הועדות לא יואילו רק הגדלת צפיפות דיור לכל דונם יצרו היצפים ויפילו את מחירי הדיור במדינה עושה רושם שחברי הכנסת אינם מעוניינים בהורדת מחירי הדיור לנוכח פועלם כל הבירוקרטיה כבר נמאסה על אזרחי המדינה וכל הסיר בול הזה לא מסייע במאומה להורדת מחירים הגיע העת לפעול מידית לקבל החלטות כמפורט לעיל וליישמם בשטח
ערן לוי , נס ציונה  |  03.09.13