אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיקת מלאנוקס תוביל לביקוש מצרפי עצום צילום: נמרוד גליקמן

ניתוח כלכליסט

מחיקת מלאנוקס תוביל לביקוש מצרפי עצום

מחיקת המניה מהמסחר בת"א תגרום להיצעים, אך לא תשפיע על עדכון המדדים הקרוב לפיו תצא סלקום ממדד ת"א 25

02.06.2013, 10:30 | אורי טל טנא

ביום חמישי, ה-13 ביוני, במסגרת מסחר הנעילה, תעודות הסל יבצעו התאמות לאחזקות שלהן במניות המדדים בעקבות עדכון הרכב המדדים ושינויים בפרמטרים הקובעים את משקולות המניות במדדים.

הטבלאות מרכזות את ההערכות שלנו לשינויים בהרכבי המדדים ואת עודפי הביקוש וההיצע הבולטים הצפויים במסגרת ההתאמה של תעודות הסל.

לחצו כאן לטבלאות המלאות של עודפי הביקוש וההיצע הצפויים

סימן השאלה עד לימים האחרונים היה האם מניית סלקום תצא ממדד תל אביב 25. ברגע האחרון נשרה סלקום למקום ממנו יוצאים מהמדד. וכך סלקום תצא לאחר שנים רבות ממדד תל אביב 25 ותצטרף לאיזיציפ היוצאת מהמדד. במקומן יכנסו מניות מגדל והבינלאומי.

ביום חמישי בלילה הודיעה חברת מלאנוקס על כוונה להימחק מהבורסה בתל אביב. מחיקת המניה לא תשפיע על עדכון הרכב המדדים הנוכחי, ואחריה במדד תל אביב 25 יישארו 24 מניות בלבד ובמדד תל אביב 100 יישארו 99 מניות בלבד.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

המועד בו תוצא מלאנוקס מהמדדים תלוי ביום בו הבורסה תודיע על היום בו צפויה המניה להימחק מהמסחר. אם יום ההודעה (דגש, יום ההודעה על תאריך המחיקה, לא תאריך המחיקה עצמו) יהיה עד יום ראשון ה-9.6 המניה תוצא מהמדדים לפני תחילת המסחר של ה-16.6 ובמסחר הנעילה של ה-13.6 יוזרם למניה היצע כולל של 585 מיליון שקל (במקביל לכל הביקושים וההיצעים שינבעו מעדכון הרכב המדדים). הוצאת מניית מלאנוקס תוביל לעליה במשקולת של המניות האחרות במדדי תל אביב 100, תל אביב 25, ובלוטק 50.

לצפייה בעדכון המדדים המלא לחצו כאן

עליית המשקולת תוביל לביקוש מצרפי עצום שיתחלק בין מניות מדדים אלו. כיוון ובסבירות גבוהה ביותר ההודעה של הבורסה תגיע עוד במהלך השבוע הנוכחי החישובים שלנו מסתמכים על כך וזו הסיבה לביקושים הגדולים הצפויים למרבית מניות מדד תל אביב 25. אם ההודעה של הבורסה תגיע לאחר ה 9.6 מניית מלאנוקס תוצא מהמדדים בסוף השבוע שיהיה לפחות 15 ימים לאחר ההודעה על התאריך בו תמחק המניה מהמסחר.

במצב זה תהיה הפרדה בין הביקושים וההיצעים הצפויים בעקבות עדכון הרכב המדדים ובין ההיצע למניית מלאנוקס והביקוש המצרפי העצום ליתר מניות מדד תל אביב 100 שיגעו שבועות ספורים לאחר מכן – אך הסבירות לכך נמוכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תשובות
כאמור, בעקבות ההפתעה של הבורסה סלקום נשארת במדד תל אביב 25 וגבעות במדד ה 100. זה יוצר שינויים מהותיים בצפי הביקושים וההיצעים ואני אעדכן אותו בהקדם. נצבא לא יורדת מדרגת משקל. על פי הכללים יש מרווח שהמניה צריכה לעבור כדי שתרד מדרגת משקל. כדי לצאת מהמדרגה של 45% עד 60% המניה צריכה להיות עם שיעור אחזקות ציבור נמוך מ 40%. נצבא עם 42%. ההיצע להראל ולאחרות נובע משינוי משקולות מניות אחרות במדד תל אביב 75 המשפיע על עליה (ההשפעה הצולבת). מניעת כניסת סלקום למדד תל אביב 75 משנה במעט את ההיצע. סף הכניסה למדד יתר מאגר הוא שיעור אחזקות ציבור של 25%, ערך שוק של אחזקות ציבור של 35 מיליון ש"ח, ערך שוק של 70 מיליון ש"ח וחציון סחירות חלקי ערך שוק של 5 חלקי מיליון.
אורי טל-טנא  |  03.06.13
לכל התגובות