אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
90 מיליון שקל על 630 דונם ו-32 שנה צילום: אוראל כהן

90 מיליון שקל על 630 דונם ו-32 שנה

עורכי הדין יוסי שגב ומשה שוב ניהלו קרקע חקלאית ללא זכויות בנייה. לאחר שהובילו את שינוי הייעוד ביקשו 8% מערך השטח. ביהמ"ש פסק להם כ־5%

03.06.2013, 08:15 | משה גורלי

שכר טרחה המוערך ב־90 מיליון שקל ישולשל לכיסיהם של עורכי הדין ד"ר יוסי שגב ומשה שוב. כך קבע אתמול (א') שופט בית משפט השלום בתל אביב אהוד שוורץ, שקיבל חלקית את בקשת השניים לקבוע את שכרם כמנהלים מיוחדים של 630 דונם מצפון לרמת אביב ג', חלק ממתחם גלילות דרום.  

קראו עוד בכלכליסט

הקרקע בבעלות משותפת של מינהל מקרקעי ישראל (74%) ושל כ־300 בעלים פרטיים (26%). לפי תוכניות המתאר שאושרו ייבנו במקום 1.2 מיליון מ"ר מגורים ו־700 אלף מ"ר מסחר ושירותים. השופט קבע ששיעור השכר שישלמו הבעלים פרטיים יהיה 5% מערך הקרקע, והמינהל - 3% ממנו. שכר הטרחה המוערך הוא 4–4.5 מיליון שקל לדונם, ולפי החישוב יקבלו המנהלים כ־58 מיליון שקל מהמדינה וכ־32 מיליון שקל מהמחזיקים הפרטיים.

השופט מתאר את נקודת ההנחה הפסימית ששגב ושוב יצאו ממנה בשנת 1981, כשמונו למנהלי קרקע חקלאית נטולת זכויות בנייה שהיתה תפוסה בידי פולש - הכפר הירוק. חלק נכבד ממנה יועד לבית קברות ובחלקה מחזיקות חברות דלק וגז. מ־1994 פעלו המנהלים לשינוי הייעוד לקרקע עתירת זכויות בנייה. "משהביאו להשלמת הליך שינוי הייעוד והשבחת הקרקע הגיע המועד לקביעת שכרם, המוערך על ידיהם ב־8% מערך הקרקע", כותב השופט. את הבקשה הגישו שגב ושוב מתוקף הלכת שכר הטרחה, שנפסקה בעניין הגוש הגדול, בקשה לשכר טרחה שנפסק על תפקיד בנסיבות דומות. הבעלים והמינהל התנגדו לעצם הזכאות ולגובה שכר הטרחה. המחלוקת הועברה לגישור, הוא נכשל והנושא חזר לבית המשפט. אתמול הכריע בית המשפט בבקשת המנהלים.

עו"ד אלקס הרטמן, צילום: תומי הרפז עו"ד אלקס הרטמן | צילום: תומי הרפז עו"ד אלקס הרטמן, צילום: תומי הרפז

הללו פירטו את כובד עמלם: ייזום תוכנית לשינוי הייעוד, הכנת תוכניות מתאר ואישורן בעיריות תל אביב ורמת השרון, בלימת התנגדויות של אדם טבע ודין ושל חברות הדלק והגז, שצריך היה לפנות מהשטח, וביטול התוכנית להקמת בית קברות כשעתירת חברה קדישא נדחתה בבית המשפט העליון. לטענת שגב ושוב, מלבד העבודה העצומה שהושקעה יש לתת משקל לסיכון שנטלו - שהעבודה שהשקיעו לא תישא פירות. המדינה טענה שהשניים אינם מנהלים מטעם המינהל ו"פעלו כמנהלים מטעם הבעלים הפרטיים בלבד". נוסף על כך כתבה עו"ד רינה מיוחס מטעם המינהל שהמנהלים לא הוכיחו שתרמו בפועל להשבחת המקרקעין, ושנשאו בעיקר במלאכת ההשבחה ובהדיפת ההתנגדויות השונות.

השופט הרעיף שבחים על פועלם של המנהלים. "באתי לכלל דעה שאכן פעלו באופן נמרץ, עקבי ומהותי לקידום שינוי הייעוד וההשבחה של החלקה תוך ביצוע עבודה משפטית רחבת היקף מורכבת ומתמשכת, והם בין הגורמים היעילים להשגת מטרות אלה", כתב השופט שוורץ ופנה לקבוע את שכר הטרחה ממסקנתו זו.

"שכר הטרחה נקבע ל־3%–10%, בכל מקרה על פי נסיבותיו". שגב ושוב ביקשו להציבו על 8%, כפי שנקבע בעניין הגוש הגדול. המינהל והבעלים הפרטיים העמידו אותו לכל היותר על 3%. השופט פסק שהבעלים הפרטיים ישלמו 5% והמינהל ישלם 3%. את שגב ושוב ייצגו עורכי הדין אלקס הרטמן ואסף רנצלר ממשרד ש. הורוביץ. עו"ד גבי מויאל משרד המבורגר עברון ושות' ייצג את הבעלים הפרטיים. המינהל יוצג בידי עורכי הדין עדי ברטל ורינה מיוחס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות