אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' ברנע צפוי לקבוע: לאי.די.בי פתוח שווי חיובי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

פרופ' ברנע צפוי לקבוע: לאי.די.בי פתוח שווי חיובי

משמעות הקביעה: לנציגויות האג"ח יהיה קשה להוכיח כי החברה חדלת פירעון. במקביל, הבנקים גיבשו חזית אחידה נגד מתווה ההסדר שהציגה יורק ומוכנים להסתפק בדחיית חובות אי.די.בי כלפיהם תמורת פיצוי

03.06.2013, 06:47 | גולן חזני

גוברים הסיכויים של נוחי דנקנר לצלוח את משבר הסכם הנציגויות. בעיני רבים נראה הצעד של הבנקים הנושים של אי.די.בי שהחליטו אתמול להתנגד להסכם שנחתם בין נציגויות האג"ח של אי.די.בי פתוח ואחזקות, כצעד "שובר שוויון" במאבק בין נוחי דנקנר לג'רמי בלנק, שמוביל את נציגות אי.די.בי פתוח.

קראו עוד בכלכליסט

ששת הבנקים, הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי־טפחות והבנקים הזרים BNP ו־HSBC, יקימו גוש חוסם להסדר הנציגויות ויגישו חוות דעת אחידה לבית המשפט לפיה החברה סולוונטית, והם מציעים הסדר אחר של דחיית חובות תמורת ריבית ואופציות בחברה וכי אין צורך להמיר חוב למניות. עוד סיכמו הבנקים כי לא תהיה מחילה על שום שקל של החוב כלפיהם, ובנוסף החליטו שלא לאפשר הצטרפות נושים אחרים לחברה, כשהכוונה לנושי אי.די.בי אחזקות. כזכור, הסכם הנציגויות קובע כי שתי החברות יאוחדו לסידרת חוב אחת.

"אנחנו בנקאים שמלווים כסף ומתעסקים בחובות, לא רוצים מניות ולא באנו לעשות סיבוב של פי שלושה על הכסף וללכת הביתה", אמר ל"כלכליסט" בנקאי בכיר ששלח בכך רמז עבה לעברם של ג'רמי בלנק וקרן יורק, שלדעתו השקיעה באג"ח של אי.די.בי פתוח כדי להשיג רווח, וכעת היא מנסה להשתלט על החברה."זו ההצעה הנכונה מבחינת כל הנושים. כשלקוח בא לבנק ואומר יש לי הכסף לשלם אבל אני מבקש שתעזור לי בריווח מועדי התשלום, הבנק תמיד מוכן לעזור תמורת פיצוי הולם", אמר הגורם.

נוחי דנקנר, צילום: צביקה טישלר נוחי דנקנר | צילום: צביקה טישלר נוחי דנקנר, צילום: צביקה טישלר

תאום העמדות של הבנקים

הפגישה בין אנשי הבנקים נערכה בהסכמת הממונה על הגבלים עסקיים שהתיר לבנקים לתאם עמדות בנושא אי.די.בי את בנק הפועלים ייצגו עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי, את לאומי עו"ד אורי גאון, את דיסקונט אמנון לורך, מזרחי־טפחות יוצג על ידי אודי ארצי, BNP על ידי אילן שביט ואת HSBC ייצג משרד שיבולת.

עו"ד איל רוזובסקי שמייצג את נציגות האג"ח של פתוח אמר בתגובה להחלטת הבנקים: "זה מלמד שהחברה איננה סולוונטית. אחרת למה לבנקים לתת דחיה? הבנקים דואגים שיהיה להם סיכוי לגבות את החובות הפרטיים של דנקנר. השיקול שלהם צריך להיות באי.די.בי פתוח". לקראת הדיון ביום חמישי בבית המשפט, צפוי פר' אמיר ברנע, שנשכר על ידי המומחה מטעם בית המשפט, איל גבאי, להגיש חוות דעת לגבי שאלת הסולבנטיות של אי.די.בי פתוח. ל"כלכליסט" נודע כי ברנע צפוי לציין בדו"ח ה כי לאי.די.בי פתוח שווי נכסי נקי חיובי. עם זאת לא ברור עדיין אם השווי שיקבע ברנע יהיה מספיק בעיניו לקביעת מידת הסולבנטיות של החברה.

עמדה פחות ידידותית לדנקנר הציגו אנשי רשות ני"ע וכונס הנכסים הרשמי בעמדה שהגישו לבקשת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח לקבל לידיהם את השליטה בחברה בטענה של חדלות פרעון. על פי עמדת הרשות והכנ"ר, בית המשפט יכול לכפות על החברה הסדר כפוי ככל שמחזיקי האג"ח יצליחו להוכיח את טענתם כי אי.די.בי פתוח חדלת פירעון.

האירועים ב־48 השעות האחרונות דחו את נציגות אידיבי פיתוח אל הקיר. במוצאי שבת נפגשה הנציגות שכוללת את נציגי יורק, פסגות והפניקס, עם נציגות אי.די.בי אחזקות ואיימה עליהם כי אם ההצעה החדשה של דנקנר, שכוללת הזרמת מזומן של 475 מיליארד שקל ותשלום מזומן של 640 מיליון למחזיקים ביום חתימת ההסכם, תועלה לדיון, הם ימשכו את ההצעה שהגישו לנציגות אחזקות. חמשת נאמני סדרות האג"ח של אחזקות טענו כי הם מחוייבים להתייחס להצעה של דנקנר, וכי לא חתמו על הסכם הנציגויות. איל גבאי נראה מוטרד בדיון, ואילו בלנק ישב ושתק והשאיר את המלאכה לעורכי הדין איל רוזובסקי וגיא גיסין. לדברי חלק מהנוכחים מי שהיתה אגרסיבית במיוחד היתה יועצת המשפטית של פסגות עו"ד לילך הראל שהטיחה בחמשת הנאמנים: "תקבלו כבר החלטות". הראל אישרה כי קראה לנאמנים לקבל החלטות, אבל הכחישה כי כינתה אותם בשמות אלה.

איגרות החוב זינקו

מניית אי.די.בי זינקה ב־10% אתמול בעקבות האירועים והצעת ההסדר של דנקנר ואילו האג"ח שלה זינקו בכ־15%.

נאמני האג"ח של אי.די.בי אחזקות ונציגות האג"ח דנו אתמול בהצעתו של דנקנר להסדר. הכיוון כרגע הוא לתמוך בהסכם עם נציגות אי.די.בי פתוח ולציין בפני השופט יקבלו החלטה בעניין המתווה שהציע דנקנר מאוחר יותר. אתמול נפגשו חבר הנציגות יוני שר (משקיף) והיועץ איציק עידן עם אנשי אי.די.בי כדי לקבל אינדיקציה לגבי רצינות ההצעה של דנקנר.

הצעתו המשופרת לבעלי האג"ח של נוחי דנקנר, שלחה את אג"ח של אידיבי אחזקות לעליות חדות, סדרה ג' זינקה ב־12.56%, סדרה ה' זינקה ב־11.89% וסדרה ד' זינקה ב־9.64% במחזור של 4.4 מיליון שקל. גם מניית אי.די.בי אחזקות זינקה ב־9.43% במחזור של 2.2 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
פרוספור ברנע היקר , כיצד הגעתה לקביעה זו ??
כיצד ניתן להגדיר חברת פרמידה אשר חובותיה כ 9.8 מיליארד ויכולת החזר של 480 מיליון ש"ח ( אנני מדברת על החזר עתידי נומינאלי ) יכולה להיקרא על ידך חברה עם שווי חיובי , גם מימוש הנכסים אינו מגיעה למחצית מסכום החוב , מה גם שנלקחה הלוואה להחזיר את חלקו של החוב הקיים . לדעתי קביעתך נובעת משיקולים זרים , אכן קשורים בכסף ,אך לא מין העניין
מיכל ( ד"ר לכלכלה- ת"א)  |  03.06.13
8.
נאמנים שלא נאמנים..
הרי כל כך ברור שהצעתו של מר דנקנר היא מעבר לציפיות.נשאר רק לקבל הוכחות לכך,ביוזמת חתימה,העברת כספים ,הנפקת זכויות וכו'.אז למה מחכים הנאמנים?עו"ד גיסין בא להפחיד כי את זה הוא יודע לעשות טוב. מי שמפחיד פוחד בעצמו.אידיבי פתוח מאיימת כי היא פוחדת. במקום לאיים-תצטרפו לשולחן הדיונים ותמצאו נוסחה לטובת החברה-אם באמת זה רצונכם.
דויד חלוצי , תל אביב  |  03.06.13
לכל התגובות