אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשוט תחליטו כבר צילום: אוראל כהן

פשוט תחליטו כבר

הפוליטיקאים חייבים לשנות במהירות את משק האנרגיה, אבל הם מתחבאים מהציבור

04.06.2013, 07:00 | שאול אמסטרדמסקי
הפוליטיקאים מפחדים. הם מעדיפים להישאר מתחת לרדאר ולתת לנושאים אחרים לתפוס את סדר היום הכלכלי, רק לא גז. התקציב, למשל. מה זה התקציב? לעומת מסקנות ועדות צמח זו בדיחה. הרי 97% מתקציב המדינה קשיחים לחלוטין ולא ניתנים לשינוי בטווח המיידי. או במילותיו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר אייל גבאי, הקרב על התקציב הוא בסך הכל על 4 מיליארד שקל לפה או לשם. מסקנות ועדת צמח, לעומת זאת, הן קרב על מאות מיליארדי שקלים, קרב שיעצב את עתיד המשק הישראלי לשנות דור קדימה.

אסדת קידוח של תמר, צילום: אלבטרוס אסדת קידוח של תמר | צילום: אלבטרוס אסדת קידוח של תמר, צילום: אלבטרוס

שלושה פוליטיקאים אחראים על הבאת מסקנות ועדת צמח לדיון בממשלה: שר האנרגיה והמים סילבן שלום, שאחרי כמה שנים בשוליים הפוליטיים נזרק פתאום אל לב הבמה, ומבין איזו מכה פוליטית הוא עלול לחטוף; שר האוצר יאיר לפיד, שטען בפייסבוק כי אימוץ מסקנות ועדת צמח הוא לא משהו שהוא מחויב לו, אף שהדבר מופיע בהסכמים הקואליציוניים; וראש הממשלה בנימין נתניהו, שעמדתו בנושא נותרה בערפל.

להיות נבחר ציבור פירושו לדעת לעמוד באומץ מול עמדות הפקידים מצד אחד ומול דרישות הציבור מצד שני ולדעת להחליט. לכאן או לכאן, לטוב או לרע. העיקר להחליט. משק האנרגיה הישראלי סבל במשך שנים מהזנחה רגולטורית, עד שהגענו למצב שבו מדינה שלמה מחוברת בקשית למאגר גז אחד. כל רעידת אדמה, כשל הנדסי או אירוע טרור ינתקו את ישראל מהגז שלה. הפוליטיקאים נדרשים לפעול במלוא המהירות לשנות את המצב הזה בדרך שיראו לנכון - אם זה אישור יצוא גז ואם זו הלאמה של כל הענף הזה. העיקר שיחליטו, ושיפסיקו להתחבא מהציבור. זה פשוט חשוב מדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
סילבן .צמח
לסילבן קח החלטה , הרעש הרב מצד הציבור כביכול. מטעה המובילים הם העתונאים, מסיבות רייטינג או אינטרסים אישיים. המדינה אינה יכולה לוותר על משקיעי חוץ. מאז שינויי שישינסקי, שהראה מה עושה המדינה, לאחר חתימה על חוזים,ו או הסכמים או שינויים רטרואקטיבים על תגמולים ,ומיסים,לא יבואו משקיעי חוץ ,ואף משקיעי פנים יפנו להשקעותבחו"ל. כבר עכשיו פונים לקפריסין,ללבנון וכו". אנה תן אפשרות ליצא לפחות 50% אחוזים ולא כמות. בטוחני שימצה עוד הרבה גז ונפט. באם תחליט כך ,יבואו חברות מחו"ל וכן יהיה כדאי לחברות בארץ לקדוח ולהשקיע. האל נתן למדינה מרבצים ,אך צריך להתכופף ולקחת.
04.06.13