אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
91 תוכניות בנייה מאיימות על החופים בישראל צילום: אלעד גרשגורן

91 תוכניות בנייה מאיימות על החופים בישראל

מחקר שנערך בכנסת חושף את היקף תוכניות הבנייה שאושרו לפני כניסת החוק להגנת החופים ב־2004

04.06.2013, 08:38 | חן פונדק

לא פחות מ־91 תוכניות בנייה מאושרות על החוף עומדות על המדף ויכולות לצאת לפועל. כך קובע מחקר חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שבוצע עבור חבר הכנסת דב חנין.

קראו עוד בכלכליסט

חוק השמירה על הסביבה החופית, שנכנס לתוקפו ב־2004, מגביל את אישורן של תוכניות בסביבה החופית 300 מטר מקו החוף. אולם מגבלות החוק לא חלות על תוכניות שאושרו טרם כניסת החוק לתוקף. בכנסת הקודמת היה אמור לעבור תיקון לחוק, ולפיו תוכניות בנייה שאושרו לפני 2004 ייבחנו שוב לפי קריטריון זה, אולם ערר של שר התיירות הקודם סטס מיסז'ניקוב עיכב את המהלך.

קו החוף בנהריה. ועדות מקומיות מעניקות היתרי בנייה בחוף אף שלא נמצאה תוכנית מתאר מפורטת במידה הנדרשת קו החוף בנהריה. ועדות מקומיות מעניקות היתרי בנייה בחוף אף שלא נמצאה תוכנית מתאר מפורטת במידה הנדרשת קו החוף בנהריה. ועדות מקומיות מעניקות היתרי בנייה בחוף אף שלא נמצאה תוכנית מתאר מפורטת במידה הנדרשת

במחקר בוצע לראשונה מיפוי שלם של התוכניות שאושרו לפני כניסתו של החוק לתוקף, חלקן משנות החמישים והשישים. 53 מהתוכניות נמצאות לאורך חופי הים התיכון, 32 לחופי הכנרת ושש בים סוף. לפי עורכות המחקר, ייתכן שקיימות תוכניות נוספות ישנות יותר, משום שהמיפוי בוצע על פי מאגר הנתונים של מינהל מקרקעי ישראל שכולל כ־90% מהתוכניות המאושרות בלבד.

מחברות הדו"ח נעמה טשנר, שירי ספקטור־בן ארי ושרון סופר כותבות כי "עקב לחצי פיתוח שונים, נוספו מקרים שבהם ועדות מקומיות מעניקות היתרי בנייה בחוף אף שלא נמצאה תוכנית מתאר מפורטת במידה הנדרשת".

כלל החופים בישראל משתרעים על פני 306 ק"מ. מתוכם כ־19 ק"מ הם חופי רחצה מוכרזים, 163 ק"מ אסורים לרחצה וכ־124 ק"מ הם שטחים בלתי מסווגים, שפתוחים ברובם לציבור. 18.3 ק"מ מהחופים הוגדרו על ידי המדינה כשמורות טבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מתוך 309 ק"מ חופים -- רק 19 ק"מ חופים מוכרזים ??? להכשיר לשימוש הציבור במקום לבנות
גם אם אושר החוק רק ב-2004 יש להחילו על כל התוכניות קודם ל-2004 . זה רק מראה כמה אנחנו מדינה שלא קשובה להגנת הטבע ושמירה על הסביבה ואיכות הסביבה ובכלל - דואגת לרווחת התושבים . מתוך 306 ק"מ חופים של המדינה ----- רק 19 ק"מ חופי רחצה מוכרזים ............... הצילו . איך ל 7 מיליון איש 19 ק"מ חוף ?????????????? השתגעתם לגמרי . במקום לבנות על החופים ---- תכשירו אותם לטובת הציבור ....... הים של כולם
אורלי , תל אביב  |  05.06.13