אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפיתרון להוזלת שוק הדירות? בונים יחידות דיור בחצרות בתים ובמרתפים

הפיתרון להוזלת שוק הדירות? בונים יחידות דיור בחצרות בתים ובמרתפים

ערים מסויימות בארה"ב ובקנדה מעניקות היתר בנייה בהליך מקוצר או מאפשרות השכרת יחידות דיור ללא אישור מיוחד. הגורמים המונציפאליים מאמינים כי זהו פיתרון שיחסוך השקעה בתשתיות בפרויקטים חדשים. התושבים לאו דווקא מרוצים: "חוששים שאופי השכונה ישתנה"

04.06.2013, 12:13 | סוכנויות הידיעות

בזמן שראשי ערים בישראל מנהלים מלחמת חורמה נגד מפצלי דירות שכוללת הטלת קנסות כבדים, מעבר לים דווקא רואים בהגדלת את הגדלת היצע הדיור על תשתיות קיימות בחיוב. רשויות מקומיות שונות ברחבי ארה"ב וקנדה החלו לאחרונה להעניק אישורי בנייה לבעלי בתים פרטיים המאפשרים להם להקים יחידות דיור במרתפים, בעליות הגג ובחצרות בתיהם, כך מדווח ה"וול סטריט ז'ורנל".

קראו עוד בכלכליסט

הגורמים המוניציפאליים רואים בכך עוד פיתרון להוזלת מחירי הדיור והם אף מעדיפים אותו מכיוון שהוא מגדיל את מספר התושבים לכל יחידת קרקע בפרברים ומתעל אותם לאזורים שבהם כבר יש תשתיות מפותחות וחוסך על ידי כך את התקציבים שהרשויות היו נאלצות להשקיע בפיתוח תשתיות לפרויקטי נדל"ן חדשים.

בערים רבות אף החליטו להעניק לתושביהן היתר להשכיר יחידות דיור ללא צורך באישור מיוחד ובערים אחרות מאפשרים לתושבים להקים יחידות דיור בחצר הבית.

מספר ערים בעמק הסיליקון מנסות להגדיל את היצע יחידות הדיור ולשם כך נוקטות מספר צעדים כדי לעודד משפחות הגרות בבתים פרטיים להוסיף לשטחן יחידת דיור. צעדים אלו כוללים הוזלת עלויות האישורים, הגדלת השטח המותר לבניה וביטול הליכים מנהליים הכרוכים בתוספות בתוספות בנייה.

בתים פרטיים בארה"ב. הקלות בבניית יחידות דיור בחצרות, צילום: בלומברג בתים פרטיים בארה"ב. הקלות בבניית יחידות דיור בחצרות | צילום: בלומברג בתים פרטיים בארה"ב. הקלות בבניית יחידות דיור בחצרות, צילום: בלומברג

יועצי המשכנתא כבר זיהו את הפוטנציאל

בד בבד עם המגמה להגדלת היצע הדיור בפרברים, מתפתח גם שוק של חברות המציעות משכנתאות מיוחדות או שירותי ייעוץ ותכנון לבעלי בתים המעוניינים להוסיף יחידת דיור לבתיהם. ישנם אף חברות נדל"ן המציעות בתים "מרובי-דורות" שלהם יחידת דיור נפרדת לבני משפחה.

אך לא כולם מרוצים מהיוזמה. רבים מהתושבים חוששים מעליה בצפיפות, מבעיות חניה ומהרעש העלולים להיגרם כתוצאה מהגדלת מספר התושבים באזור מגוריהם. "אני חושבת שכל אופי השכונה ישתנה", אמרה תושבת בת 71 המתגוררת בעיירה בשם מיסולה במונטנה. "עברתי להתגורר בשכונה זו בגלל שזו שכונה של בתים פרטיים אבל אני חושבת שכל זה עומד להיעלם כעת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
פיצול דירות בעיר לא מגדיל צפיפות
איני מצליחה להבין מדוע דירה של 3 חדרים מפוצלת לשתי דירות קטנות מגדילה את העומס. במקום זוג עם 2-3 ילדים שזה 5 אנשים יגורו בדירה 2 רווקים. להפך העומס בבניין פוחת. מדוע צריך לגור בדירות עם שותפים? רווקים אינם מקבלים סיוע מהמדינה. כל הזמן רק מסתכלים על זוגות צעירם. מה אשמים אלו שלא התחתנו? הם משלמים מיסים כמו כולם.
אניה  |  05.06.13
25.
המנגנון של הרשויות מייקר,כולל המינהל
תנו לאנשים לגור במחיר זול ובבית מתאים,גם כך יוקר המחיה גבוהה ,ארנונה שממנה הולכים כ70-80% לשכר והשאר דלק,רכב,חשמל ,מים טלפונים(ראה מועצה אזורית גלבוע 120000 מעל המיכסה) ומה שנישאר זה אשפה באמצעות קבלנים,תאורה -קבלנים,ניקוי מדרכות ,בקיצור עושקים את האזרחים,הנשיא מזמין מרצה ב500000 $ ,מעניין כמה עולה השאר ,ע"ח הציבור.ההתנהלות שערוריתית ,משכורות מיגזרים חזקים מאות מליונים בשנה.
בירוקטיה  |  04.06.13
לכל התגובות