אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה עוד אפשר לתגמל את המתוגמלים

כמה עוד אפשר לתגמל את המתוגמלים

הקיצוץ בתקציב הביטחון שלף מצה"ל את האיום הרגיל, לעצור את האימונים. הוא שוב לא דיבר על הכסף הגדול האמיתי, שמנפח את העלויות של המערכת לטווח הארוך - השכר הגבוה של אנשי הקבע והפנסיות האדירות בגיל פרישה מוקדם

06.06.2013, 08:21 | שאול אמסטרדמסקי

הקיצוץ בתקציב הביטחון שלף מצה"ל את האיום הרגיל, לעצור את האימונים. הוא שוב לא דיבר על הכסף הגדול האמיתי, שמנפח את העלויות של המערכת לטווח הארוך - ההוצאות החורגות מהנורמה על כוח האדם. לא רק פנסיות אדירות ושלל הטבות לקצינים, בעיקר בכירים, אלא גם שכר הבסיס של כל אנשי הקבע הוא סעיף מדהים בתקציב הביטחון.

סך כל ההוצאות על כוח אדם הן 65% מתקציב הביטחון, מהן כ־41% על עלות השכר, כ־13% על פנסיות ועוד כ־11% על שיקום. בין 1994 ל־2010 (הנתונים האחרונים שישנם) השכר של אנשי הקבע הבכירים עלה משמעותית, פי שלושה או פי שניים מהעלייה בשכר בכל המשק.

אנשי הקבע הזוטרים משתרכים הרחק מאחור, עם עלייה מזערית בשכרם, הרבה פחות מהעלייה הממוצעת. ככה זה, גם בצבא מתגמלים היטב את מי שמלכתחילה מתוגמלים היטב, ולא סופרים את המסות הגדולות של העובדים בדרגים הנמוכים יותר.

הרמטכ"ל בני גנץ. 73 אלף שקל ברוטו בחודש, צילום: אלכס קולומויסקי הרמטכ"ל בני גנץ. 73 אלף שקל ברוטו בחודש | צילום: אלכס קולומויסקי הרמטכ"ל בני גנץ. 73 אלף שקל ברוטו בחודש, צילום: אלכס קולומויסקי

כדי לקבל מושג על רמת השכר הגבוהה של הצמרת הפיקודית בצה"ל, לעומת השכר הנמוך של מסת הקצינים והנגדים בדרגות הביניים והזוטרות נציין כי על פי  דו"ח השכר שפירסם בראשית השנה הממונה על השכר באוצר, עמד שכרו ברוטו של הרמטכ"ל בני גנץ על 73 אלף שקל לחודש (הנתונים נכונים לשנת 2011), ואלופי צה"ל זכו לשכר ברוטו  של 56 אלף שקל בחודש - הרבה יותר מראש הממשלה נתניהו (46 אלף שקל בחודש) ושרי הממשלה.

לעומתם, בדרגות השכר הנמוכות, השכר לאנשי הקבע צנוע הרבה יותר - סרן בקבע זוכה לשכר ברוטו של 11 אלף שקל, סגן הסתפק רק ב-7,550 שקל ברוטו ורב סמל לקח הביתה ב-2011 רק 7,000 שקל ברוטו, הרבה פחות מן השכר הממוצע במשק שעמד באותה שנה על 8,800 שקל בחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

102 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

102.
מעט מאוד סגן \ סרן מרווחים את המשכורות הללו
בתור אחד שהשתחרר לא מזמן מקצונה ראשונית בצהל הסגנים היחידים שמרווחים את המשכורות האלו הם קצינים שנמצאים ביחידות לוחמות....זה הרוב? זה האנשים שמגיע להם בשנים האלו! ולגבי הסרנים אולי אחרי תואר ראשון ונמצאים ביחידות לוחמות..אז חבל שאתם לא מציגים תמונה אמיתית באמת יש הבדלים מאוד גדולים בדרגות הנמוכות בין קצינים שנמצאים ביחידות לוחמות או לא
דניאל , תלאביב  |  10.06.13
99.
למה הרמטכ"ל צריך להרוויח 20,000 ש"ח יותר מאלוף?
אלוף מרוויח 56,000 ש"ח. נגיד שהרמטכ"ל היה מרוויח "רק" 60,000 ש"ח, אז היו פחות מועמדים לתפקיד? מישהו מאלופי המטכ"ל היה אומר "לא, תמורת פחות מ-73,000 ש"ח אני לא לוקח את התפקיד"? זו אולי נראית כמו קטנוניות, כי זו משכורת של אדם אחד, והחסכון בשנה אחת היה מגיע ל-100,000 ש"ח, אבל זו דוגמה להלך המחשבה השגוי בצה"ל. לפני שאתם מקצצים אימונים והכשרות (פעולה שבסוף תפגע בחיי אדם) תקצצו במשכורת ופנסיות איפה שאפשר - ובהחלט אפשר.
אביגדור , ירושלים  |  08.06.13
98.
למספר 93. אני העתודאי מתגובה 74.
אני ממש לא חיי בסרט. אני לא אומר שהמצב שתיארתי נכון לכל המקצועות ולכל התחומים, אבל מה לעשות בתחום שלי - זה המצב. וחוץ מזה אני לא מתלונן. פשוט מעצבן שאנשים מוכנים לקפוץ ועוד שניה לעשות לינץ' לכל ה"קצינים האוכלי חינם" שמבזבזים את כספי הציבור, בלי שהם מכירים את האמת ומאמינים לכתבה מגמתית ושקרית. זה לא נעים כשאתה מבין שכשאתה נוסע על מדים ברכבת אחרי יום עבודה, עם דרגות של סרן על כתפיים, אז האנשים מסתכלים עלייך כעל מישהו שגנב מהם משהו ולא כאל מישהו שתרם מחייו שלוש שנים בחובה וגם ממשיך לתרום בקבע.
סרן , מרכז  |  08.06.13
לכל התגובות